МИШЈА ГРОЗНИЦА БУКТИ У РЕГИОНУ: Епидемиолог објаснила који су симптоми, како се преноси и да ли је опасна!
СРБИЈА тренутно не мучи муку са порастом случајева мишје грознице, али код комшија - у Хрватској и Словенији ствари су далеко озбиљније. Бојазан да мишја грозница букне и код нас увек постоји.

Славица Марис/Принтскрин К1
Епидемиолог др Славица Марис, начелница Јединице за контролу и превенцију болести Градског завода за јавно здравље причала је на ову тему шта је мишја грозница, који су симптоми , како се шири, те како се лечи.
- Вирус изазива природно жаришну инфекцију, место које је резервоар, то су мишолики глодари, шумски или пољски миш, пацов... Они преносе ову болест и стално својим излучевинама загађују подручје где се налазе - истиче др Марис.
- Та фаза траје неколико дана, потом температура опада али долази до пада притиска који може довести до шока. Ова фаза траје од неколико сати до три дана, и прати је олигурична фаза, када се крварења настављају, по кожи, слузокожама и унутрашњим органима. Смањује се излучивање мокраће и оштећују се бубрези. Ако се преброди, последња је фаза огромног лучења мокраће, три до шест литара и то је фаза опоравка", додаје овај епидемиолог.
Др Марис упозорава да је реч о потенцијално смртоносној болести, а смртност је од 0, 5 до десет одсто. До погоршања долази у другој и трећој фази болести.
Вирусна мишја грозница у тело човека може да доспе удисањем прашине од осушеног измета миша, рецимо током боравака или чишћења подрума, шупа, магацина, остава, складишта и уопште просторијама у којима се могу наћи глодари. Такође, чест је случај да се добије у природи или током хватања и убијања мишева и пацова. Могућ је чак и аеросолни пренос, ако се измет глодара осуши, а ми у тој просторији удахнемо заражене честице.
- Ако сте на тавану, подруму, где видите да има измета глодара, никада немојте чистити метлом! Нити усисавати. Попрскајте варикином и влажном крпом пребришите. Носите и маску - саветује др Марис.
"Морам нагласити да се не преноси са човека на човека, путеви преноса диктирају и мере заштите. Избегавајте боравак у жариштима, шума, њива, поље... Избегавајте ниско, неуређено растиње јер се ту они размножавају и има излучевина", додаје она.
- Постоји више серотипова овог вируса. Неки дају блажу клиничку слику, то је на пример Пумала вирус у Европи, и Сеул серотип. Знатно опаснији тип са тежом клиничком сликом је тип Београд, који имамо на територији Балкана - поручила је др Марис у емисији "Уранак" на К1.
Препоручујемо

МИШЈА ГРОЗНИЦА У СРБИЈИ: На територији општине Ивањица још једна заразна болест
19. 03. 2021. у 13:20

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)