И СРБИ ЋЕ ЛЕТЕТИ У СВЕМИР: Представници "Роскосмоса" начелно се договорили с Вучићем

В. Ц. Спасојевић

26. 06. 2021. у 10:00

У КОСМОСУ би ускоро могли да се нађу и људи из Србије! Ово је открио Зоран Ђорђевић, в. д. директора ЈП "Пошта Србије", на затварању изложбе "Српска и руска филателија о космосу", у ПТТ музеју.

И СРБИ ЋЕ ЛЕТЕТИ У СВЕМИР: Представници Роскосмоса начелно се договорили с Вучићем

Фото П. Милошевић

О будућој сарадњи разговарали су председник Александар Вучић и представници "Роскосмоса" и организације "Јунити", који до краја ове недеље бораве у нашој земљи.

Према Ђорђевићевим речима, у догледно време требало би да буде потписан споразум, на основу ког би се вршиле квалификације наших грађана, старих између 28 и 55 година, здравих, који говоре руски и енглески. Они би полагали тест, а најбољи би прошли и симулације боравка у свемиру, и можда - и полетели.

Руски космонаут Сергеј Куд-Сверчков на Међународној свемирској станици провео је 185 дана. За "Новости" каже да се за лет у космос астронаути припремају и по шест и више година, али се он због посебних околности за овај лет припремао годину дана. У Космички одред је примљен 2010.

Фото П. Милошевић

Сваки дан живота у станици испланиран је по минутима: устаје се у 6.30, радни дан почиње у осам, а повечерје је у 21.30. У међувремену постоји и "космичко" слободно време, али обично су и током њега заузети. Обавезно је двосатно дневно бављење спортом: трчање на траци, вожење тренажер бицикла и коришћење тренажера који имитира вежбе теговима.

- Са Земље су ми највише недостајала дружења с пријатељима, али за то смо били добро припремљени. Некада нам је недостајала и одређена храна. Имали смо, на пример, ограничене количине воћа и поврћа, јер то не може дуго да се чува, али, генерално, храна је била укусна - открива руски астронаут.

Свакодневно су вршили разне експерименте, укупно више од 50. Међу њима и медицинске, и то један на другом:

- Људски организам се мења када доспе у космос и стручњаке занимају те промене. Радили смо и техничке експерименте, који ће нам помоћи да даље освајамо свемир, а ту су и проучавања Земље из космоса: атмосфере, океана и површине планете.

Фото П. Милошевић

Први дани по слетању овде тешки су, али организми астронаута се регенеришу после неколико дана, а за потпуно обнављање потребно је неколико месеци.

Анастасја Степановна, космонаут и истраживач при Руској академији наука, спрема се за лет на Марс. Бизнисмен и инжењер Илон Маск бави се развојем космичког брода:

- Уколико испитивања прођу успешно, кроз 10 година упутићемо се на Марс - каже Степановна. - Мисија још није формирана, а ми, истраживачи, испитујемо екстремне услове који могу да се појаве током лета. Радили смо имитацију услова на Марсу, у пустињи Јута, где је боравила међународна посада. Све време смо се кретали у скафандерима, имали ограничење хране и воде. Затим смо се упутили на ненасељено острво на Арктику и тамо смо живели као марсовци.

Нашој саговорници је најтеже пала ограничена комуникација, јер се налазила у посади од пет особа из различитих земаља, па је требало међусобно се прилагодити.

- Највише ми се допало што свакога дана растем, стално учим нешто ново и развијам се. То је и авантура и искуство. Дивно је сазнање да дајеш допринос науци, макар био мали као зрно песка - каже Степановна.

Фото П. Милошевић

Она и Куд-Сверчков су се, током боравка у Србији, срели и са српским патријархом Порфиријем и посетили Универзитет у Новом Саду.

Фото: СПЦ

УЗ БЛАГОСЛОВ ПАТРИЈАРХА

АЉОНА Кузменко, из организације "Јунити", космичког тима који се бави психолошком помоћи оболелима од рака, открива да ће најновији цртежи деце из Србије, које су радили на радионицама с космонаутима, први украсити ракету, чија конструкција је у току:

- Симболично је да смо нови пројекат отпочели с благословом српског патријарха Порфирија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић