ПОСТАЈЕ НАЈДОМИНАНТНИЈИ, А 75 ОДСТО ЈЕ ЗАРАЗНИЈИ: Пет чињеница које морате да знате о делта соју вируса корона

Novosti online

07. 07. 2021. у 20:43

У СРБИЈИ је почетком јула откривен делта сој корона вируса, а ова варијанта почела је убрзано да се шири Европом и светом.

ПОСТАЈЕ НАЈДОМИНАНТНИЈИ, А 75 ОДСТО ЈЕ ЗАРАЗНИЈИ: Пет чињеница које морате да знате о делта соју вируса корона

фото

Домаћи стручњаци истичу да је овај сој отпорнији на високе темепратуре, да напада млађе особе и даје измењену клиничку слику у односу на претходне сојеве.

- Обично код млађих даје слику врло тешке прехладе, не мора бити симптома губљења мириса и укуса, али може довести до тешке форме која захтева хоспитализацију - навела је др Тања Јовановић, вирусолог, истичући да се као симптоми јављају кијавица, бол у грлу, главобоља.

Делта варијанта корона вируса појавила се у децембру у Индији, екстремно брзо се проширивши том земљом, да би се већ у марту појавила и у САД, где се број позитивних пацијената из дана у дана повећавали.

- Сви вируси еволуирају временом и подлежу променама како би се ширили и репликовали. Код делта соја специфично је то колико се брзо шири. Сигурно ће убрзати пандемију - каже Инси Јилдирим са Медицинског факултета Универзитета Јејл, стручњак за заразне болести и вакцине.

 

Ово је пет ствари које треба да знате о делта соју:

 

1. Заразнији је од осталих сојева

Делта је назив за Б.1.617.2. варијанту, мутацију САРС-ЦоВ-2 која се првобитно појавила у Индији у децембру 2020. Светска здравствена организација (СЗО) окарактерисала је ову варијанту као "најбржу и најспособнију".

Делта се шири 50 одсто брже од Алфе, која је била 50 одсто заразнија од оригиналог соја САРС-ЦоВ-2 вируса, тако да је заправо 75 одсто заразнија од првобитне варијанте. У потпуно необузданом окружењу - где нико није вакцинисан или не носи маску - процењује се да ће просечна особа оригиналним сојем корона вируса заразити 2, 5 особе. У истом окружењу делта би се проширила са једне особе на можда 3, 5 или 4 друге особе. Делта надмашује све остало и постаје доминантни сој.

Илустрација / Фото Depositphotos

2. Већи ризик за невакцинисане

Највећем ризику изложени су невакцинисани, деца и млади.

- Недавно истраживање из Велике Британије показало је да деца и одрасли млађи од 50 година имају 2, 5 пута веће шансе да се заразе делта варијантом. Док се старије старосне групе вакцинишу, они млађи и невакцинисани биће изложени већем ризику од обољевања од било које варијанте Ковида-19. Али чини се да делта погађа млађе старосне групе више од претходних варијанти - рекла је Јилдирим.

Фото: З.Г.

3. Делта сој може да доведе до избијања хиперлокалних жаришта

Ако делта сој настави да се шири довољно брзо да убрза пандемију, то ће наметнути питање преносивости, односно колико брзо ће се овај сој ширити. Одговори могу делимично да зависе од тога где живите - то јест од тога колико је људи на вашој локацији вакцинисано.

Проблем је у томе што ово омогућава вирусу да прескаче са једног слабо вакцинисаног подручја на друго". У неким случајевим град који има ниску стопу вакцинисаних, а окружен је подручјима са високом стопом вакцинисаних, могао би да задржи вирус само у својим границама, а резултат би могла да буду хиперлокална жаришта.

4. Постоји још тога што треба да научимо

Једно важно питање је да ли делта сој људе чини болеснијим од оригиналног соја. Потребно је више истраживања, али ране информације о озбиљности делта соја укључују истраживање из Шкотске које је показало да делта сој резултира дупло већом шансом за хоспитализацију код невакцинисаних особа.

Друго питање је како делта сој реагује на наш организам, односно какве симптоме испољава.

Фото: Депоситпхотос

- Кашаљ и губитак мириса и укуса су ређи. А главобоља, упаљени грло и цурење носа су све чешће присутни, бар тако каже ново британско истраживање где је више од 90 досто слулајева последица делта соја - акцентује Јилдирим.

Није познато може ли делта варијанта заразити људе који су вакцинисани или имају природни имунитет од раније заразе корона вирусом, што је до сада реткост. Анализа Енглеске агенције за јавно здравље показало је да су барем две вакцине ефикасне против делта соја. Фајзер вакцина ефикасна је 88 одсто против симптоматске болести, односно 96 одсто против хоспитализације од делта варијанте, док је АстраЗенекина вакцина 60 одсто ефикасно против симптоматске болести и 93 одсто против хоспитализације.

- Истраживања су пратила испитанике који су добили обе дозе вакцине. "Дакле, њихов ризик значајно је нижи него код особе која није вакцинна - рекла је Јилдирим.

 

5. Вакцинација је најбоља затита

Најважнија ствар коју можете учинити да се заштитите од делта соја је потпуна вакцинација, кажу лекари. Без обзира да ли сте вакцинисани или не, такође је важно пратити смернице о превенцији ширења вируса.

Фото: Г. Ш.

(Блиц жена)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”