ЖЕСТОКИ ТАЛАС КОВИДА СТИЖЕ У СЕПТЕМБРУ? Упркос привидном миру, све више показатеља да би епидемиолошка ситуација могла да се погорша

И. КОВАЧИЋ

08. 07. 2021. у 08:00

ЧЕТВРТИ талас вируса корона је, судећи према тренутној ситуацији, неизбежан. Питање је само да ли ће избити на јесен или чак - доста раније. Број новозаражених данима не опада, док вакцинација стагнира. Ипак, упркос затишју, све је више показатеља да ће веома брзо стићи нови удар заразе који би лако могао да отвори нови чин епидемијске драме.

ЖЕСТОКИ ТАЛАС КОВИДА СТИЖЕ У СЕПТЕМБРУ? Упркос привидном миру,  све више показатеља да би епидемиолошка ситуација могла да се погорша

Особље и капацитети ковид-болнице у Батајници спремни за нови налет епидемије / Фото Танјуг

Да је ситуација забрињавајућа упозорио је у среду и председник Србије Алексадар Вучић. Нови удар короне, како каже, држава дочекује - спремно.

- Плашим се да ћемо и пре јесени имати тешко погоршање, могуће већ током лета. Бићемо спремни. Градимо ковид-болницу и у Новом Саду и имамо све потребне лекове. Немамо проблем ни са машинама, ни са људским, ни болничким капацитетима - рекао је председник.

Колико ће нови талас да повећа број новоинфицираних стручњаци засад нису сложни у проценама. Према речима др Предрага Кона, епидемиолога и члана Кризног штаба, тај број би могао да иде до хиљаду дневно, док вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву Миланко Шеклер процењује да може да достигне чак и четири хиљаде!

- Тешко је то проценити - каже за "Новости" проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог. - Међутим, требало би да будемо свесни да ми већ сада имамо више новоинфицираних него што то показују потврђени случајеви, само су клиничке слике благе па се људи не тестирају.

Ипак, Тиодоровић сматра да нови талас не би требало очекивати пре септембра:

- Током лета ћемо бити мирни, али кад почну школе да раде и када се заврше годишњи одмори, па се људи врате на посао, почеће да расте број заражених. Дакле, од септембра можемо да очекујемо погоршање ситуације, а колико је озбиљно видеће се у октобру.

Према најавама, до октобра би требало да буде готова и ковид-болница у Новом Саду, у којој је планирано до 700 постеља, што са установама у Крушевцу и Батајници обухвата укупно две хиљаде болничких места.

- Спремни смо да се вратимо у ковид-режим ако то буде неопходно - каже др Драгош Стојановић, директор КБЦ Земун. - Надам се да до тога ипак неће доћи, јер тек смо почели да збрињавамо бројне хируршке и онколошке пацијенте, па нам је болница скоро пуна. Не би било добро да опет морамо да их отпуштамо.

Осим болничких кревета, и лекова против вируса има довољно, укључујући и ретке и скупе медикаменте. Међу њима је и "бамланивимаб", који је Србија међу првима набавила, а који је ЕУ оценила као врхунски лек против короне.

Са тим се слаже и проф. др Слободан Јанковић, фармаколог УКЦ Крагујевац:

- На лек "бамланивимаб" нису забележене нежељене реакције. Имамо га и даље на распологању и примењиваћемо га код хронично оболелих како не би развили тешку клиничку слику.

Али стручњаци истичу да је најбоља и једина трајна заштита од ковида вакцинација. Према најновијим подацима, дато је 2,7 милиона првих доза вакцине и 2,6 других доза.

- То није довољно - јасан је професор Тиодоровић. - За колективни имунитет потребно је да буде од 65 до 70 одсто вакцинисаних, а тренутно смо на око 50 процената. Посебно брине што је радно активно становништво, људи стари од 25 до 55 година, вакцинисано свега 40 одсто. То мора што пре да се поправи.

Број вакцинисаних најмањи је међу младима, иако су они највише на мети посебно опасног делта соја. Процењује се да је међу њима имунизовано свега 17 одсто.

- Тренутно нема ниједног заинтересованог студента за вакцинацију - рекла је ректорка Универзитета Иванка Поповић. - Најављени нови талас могао би да угрози септембарски испитни рок, односно постоје услови да четврти семестар буде у онлајн формату.

Да је страх оправдан сведоче и примери држава које су већ увеле и трећу дозу вакцине.

- Да ће бити треће дозе и код нас, то је сигурно - истиче и Тиодоровић. - Не знамо само кад ће се то догодити, зависи од резултата студија које се спроводе у свету. Пратимо како напредују студије и препоруке Светске здравствене организације.

Вирусолог др Ана Глигић, међутим, каже да је за трећу дозу - још прерано.

- Вакцину против короне дајемо тек шест месеци. Потребна су озбиљна истраживања која би потврдила да је трећа доза заиста неопходна. Две дозе су сасвим довољне и оне доказано стварају имунитет, само је питање да ли постоје методе којима можемо да га измеримо. Тек када будемо имали 70 одсто вакцинисаних, а епидемиолошка ситуација остане неповољна, онда би требало разматрати примену и треће дозе.

СТАГНАЦИЈА

БРОЈ инфицираних короном повећава се у готово свим европским земљама и то након два месеца континуираног пада. Код нас се још увек бележи стагнација. У последња 24 часа у Србији је регистовано 103 новозаражених, а два пацијента су подлегла. На респираторима је десет оболелих.

МОГУЋЕ МЕШАЊЕ ВАКЦИНА

НАЈНОВИЈА научна сазнања упућују да до бољег имунитета доводи и мешање вакцина. Није искључено да ће и наши грађани примати миксована цепива.

- Засад не постоји званичан став о томе, али тако нешто је свакако могуће - рекао је Тиодоровић. - Знам да се разматра комбинација "фајзер" и "астразенеке". У Русији се такође разматрају комбинације, али то нико није објавио званично.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу

УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу

"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."

08. 11. 2024. у 19:44

Коментари (0)

ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши