СРБЕ И У НОРВЕШКОЈ СЕКЛА УСТАШКА КАМА: Бранко Димески у земљи фјордова истражује страдање наших сународника у нацистичким логорима

Ј. СТОЈКОВИЋ

10. 07. 2021. у 12:00 >> 16:19

БРАНКО Димески, Србин са Косова и Метохије који од 2008. живи у Норвешкој врло посвећено истражује однос Србије и Норвешке са акцентом на историјске изворе, нарочито из Другог светског рата.

СРБЕ И У НОРВЕШКОЈ СЕКЛА УСТАШКА КАМА: Бранко Димески у земљи фјордова истражује страдање наших сународника у нацистичким логорима

Архива

Иако је последњих десетак година прикупио много података, недавно је дошао до дневника норвешког нацистичког министра Јунас Лиеа којег тренутно преводи и који га је, како каже, оставио без текста.

Ексклузивно, за "Новости", Димески говори о тој књизи која би после превода требало да буде доступна нашим читаоцима, али и о филму о страдању српских логораша у Норвешкој који ће радити са чувеним норвешким писцем и историчарем Кнутом Фловиком Турасеном и у сарадњи са режисером Кјетилом Палмкуистом.

- Од 2008, када сам дошао у Норвешку видео сам да има много веза између српског и норвешког народа. Норвежани с којима сам разговарао сећали су се подвига српских мученика за време Другог светског рата, које су усташе и нацисти насилно послали у смрт. Многи Норвежани помагали су да се српски логораши домогну слободе. Контакт који сам остварио са Кнутом Турасеном довео уродио је идејом о екранизацији никада испричаних прича о заробљеницима из Србије - прича Димески.

О филму који ће радити са Турасеном и Палмкуистом, Димески каже да ће се ослањати на Турасенова истраживања у којима описује страдање заробљених Срба током Другог светског рата у нацистичким логорима у Норвешкој.

- Већина заробљеника је убијена, а сведочења преживелих о логорима смрти на северу Норвешке језива. Од 4.060 затвореника живот је изгубило 2.398, а око 90 одсто затвореника били су Срби. Смештени по логорима у крајње нехуманим условима пролазили су кроз праву голготу. Већина је имала између 18 и 30 година. Најмлађи, четрнаестогодишњи дечак Миливоје Пајић, са Кордуна, послат је у смрт из НДХ, само зато јер је био Србин - препричава Димески.

Његов сусрет и познанство са Турасеном, били су неизбежни, јер су им се истраживачке потребе и хтења сударила, а идеја о екранизацији српске голготе у Норвешкој - неминовност, јер, како каже Димески: "Србија заслужује истину".

Димески каже и да је кроз обимно истраживање наишао на војни дневник нацистичког министра Јунас Лиеа који је 1942. са немачким трупама из Бугарске, преко Србије доспео у Грчку, све време записујући запажања. Он у свом ратном дневнику из 1942, када је боравио у Југославији, бележи многобројна сведочанства. Само један извод из ове књиге показује како су Норвежани доживљавали српску војску:

Бранко Димески / Фото Приватна архива

"Србин је добар војник, али његова опрема и прилогођавање није у складу са модерним ратовањем. Зато је српска војска опасна у герили. Постоји полу легална организација под називом "Четници" они су опремљени пиштољима и аутоматима. Говоре одличано немачки и одевени су немачком униформама. Морамо бити опрезни, јер они су опасан непријатељ. Сваки аутомобил и све што је сумњивог карактера морамо добро проверити".

Димески каже да бројне чињенице наведене у овим записима иду у прилог истини о улози српске војске и српског народа у Другом рату и треба их приказати непристрасно.

Иако су филм и књига две засебне целине спаја их управо наш саговорник и његова неисцрпна истраживачка делатност о војсци и српском народу у Норвешкој. Како каже са једне стране невероватан опис војника који је свакако похвала за Војску Србије, са друге страдања и болне приче које никог не остављају равнодушним. Наизглед неспојиво, а ипак са једним циљем: да се види истина.

ПИСАЦ И ХУМАНИТАРАЦ

БРАНКО Димески рођен је 1978. године у Гњилану где је писањем још као младић "заражен" у часопису "Изворник". Бавио се хуманитарним радом, био на челу Удружења Срба из Косовског Поморавља. Иницијатор је многобројних хуманитарних акција. Од 2008. године живи у Норвешкој. Написао је три књиге, а последња "Завичајни отисци", недавно је угледала светлост дана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (5)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“