СРБЕ И У НОРВЕШКОЈ СЕКЛА УСТАШКА КАМА: Бранко Димески у земљи фјордова истражује страдање наших сународника у нацистичким логорима

Ј. СТОЈКОВИЋ

10. 07. 2021. у 12:00 >> 16:19

БРАНКО Димески, Србин са Косова и Метохије који од 2008. живи у Норвешкој врло посвећено истражује однос Србије и Норвешке са акцентом на историјске изворе, нарочито из Другог светског рата.

СРБЕ И У НОРВЕШКОЈ СЕКЛА УСТАШКА КАМА: Бранко Димески у земљи фјордова истражује страдање наших сународника у нацистичким логорима

Архива

Иако је последњих десетак година прикупио много података, недавно је дошао до дневника норвешког нацистичког министра Јунас Лиеа којег тренутно преводи и који га је, како каже, оставио без текста.

Ексклузивно, за "Новости", Димески говори о тој књизи која би после превода требало да буде доступна нашим читаоцима, али и о филму о страдању српских логораша у Норвешкој који ће радити са чувеним норвешким писцем и историчарем Кнутом Фловиком Турасеном и у сарадњи са режисером Кјетилом Палмкуистом.

- Од 2008, када сам дошао у Норвешку видео сам да има много веза између српског и норвешког народа. Норвежани с којима сам разговарао сећали су се подвига српских мученика за време Другог светског рата, које су усташе и нацисти насилно послали у смрт. Многи Норвежани помагали су да се српски логораши домогну слободе. Контакт који сам остварио са Кнутом Турасеном довео уродио је идејом о екранизацији никада испричаних прича о заробљеницима из Србије - прича Димески.

О филму који ће радити са Турасеном и Палмкуистом, Димески каже да ће се ослањати на Турасенова истраживања у којима описује страдање заробљених Срба током Другог светског рата у нацистичким логорима у Норвешкој.

- Већина заробљеника је убијена, а сведочења преживелих о логорима смрти на северу Норвешке језива. Од 4.060 затвореника живот је изгубило 2.398, а око 90 одсто затвореника били су Срби. Смештени по логорима у крајње нехуманим условима пролазили су кроз праву голготу. Већина је имала између 18 и 30 година. Најмлађи, четрнаестогодишњи дечак Миливоје Пајић, са Кордуна, послат је у смрт из НДХ, само зато јер је био Србин - препричава Димески.

Његов сусрет и познанство са Турасеном, били су неизбежни, јер су им се истраживачке потребе и хтења сударила, а идеја о екранизацији српске голготе у Норвешкој - неминовност, јер, како каже Димески: "Србија заслужује истину".

Димески каже и да је кроз обимно истраживање наишао на војни дневник нацистичког министра Јунас Лиеа који је 1942. са немачким трупама из Бугарске, преко Србије доспео у Грчку, све време записујући запажања. Он у свом ратном дневнику из 1942, када је боравио у Југославији, бележи многобројна сведочанства. Само један извод из ове књиге показује како су Норвежани доживљавали српску војску:

Бранко Димески / Фото Приватна архива

"Србин је добар војник, али његова опрема и прилогођавање није у складу са модерним ратовањем. Зато је српска војска опасна у герили. Постоји полу легална организација под називом "Четници" они су опремљени пиштољима и аутоматима. Говоре одличано немачки и одевени су немачком униформама. Морамо бити опрезни, јер они су опасан непријатељ. Сваки аутомобил и све што је сумњивог карактера морамо добро проверити".

Димески каже да бројне чињенице наведене у овим записима иду у прилог истини о улози српске војске и српског народа у Другом рату и треба их приказати непристрасно.

Иако су филм и књига две засебне целине спаја их управо наш саговорник и његова неисцрпна истраживачка делатност о војсци и српском народу у Норвешкој. Како каже са једне стране невероватан опис војника који је свакако похвала за Војску Србије, са друге страдања и болне приче које никог не остављају равнодушним. Наизглед неспојиво, а ипак са једним циљем: да се види истина.

ПИСАЦ И ХУМАНИТАРАЦ

БРАНКО Димески рођен је 1978. године у Гњилану где је писањем још као младић "заражен" у часопису "Изворник". Бавио се хуманитарним радом, био на челу Удружења Срба из Косовског Поморавља. Иницијатор је многобројних хуманитарних акција. Од 2008. године живи у Норвешкој. Написао је три књиге, а последња "Завичајни отисци", недавно је угледала светлост дана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (5)

Да ли постоји могућност да се проблеми са венама поново појаве након третмана и како то можемо спречити? (ВИДЕО)