ДВОЈКАШИ ЋЕ ПОДУЧАВАТИ НАШУ ДЕЦУ: Због слабог интересовања факултети уписују и кандидате са лошим успехом

Љ. БЕГЕНИШИЋ

17. 07. 2021. у 16:00

НАКОН првог уписног круга на факултетима Универзитета у Београду највише слободних места на буџету остало је на Филолошком факултету - 247.

ДВОЈКАШИ ЋЕ ПОДУЧАВАТИ НАШУ ДЕЦУ: Због слабог интересовања факултети уписују и кандидате са лошим успехом

Фото П. Милошевић

То посебно важи за смер српски језик и књижевност где је празно чак - 65 места. И на Пољопривредном факултету остало је доста слободних индекса - 202, на Рударско-геолошком 141, на Технолошко-металуршком има још 107 упражњених места, на Шумарском факултету 101, а на Учитељском факултету 74, и то 66 на смеру за учитеље и осам на смеру за васпитаче.

Неки од ових факултета традиционално већ годинама не могу да привуку довољан број заинтересованих кандидата. А зашто се ретко ко опредељује да иде у учитеље питали смо декана Учитељског факултета Данимира Мандића.

- Срозано је достојанство просветних радника, то је већи проблем него ниске зараде које су, такође, један од разлога зашто матуранти избегавају наставнички посао - каже нам проф. Мандић.

- Питање наставничког кадра мора озбиљно да се решава, посебно мотивација младих да се школују за просветног радника.

ОДЗИВ Млади неће ни у агрономе, Фото Д. Дозет

Мандић упозорава да матуранти избегавају наставничку струку на свим факултетима где постоје ти смерови, а уписују је по правилу ђаци са лошим успехом из средње школе, јер је конкуренција слаба.

- Требало би да се за наставнике школују одликаши, а не ученици са довољним успехом - истиче Мандић. - Али, тешко се одлучују за просвету, како због новца, тако и због односа родитеља и деце према просветарима. Морамо радити на подизању достојанства наставничке струке.

Данимир Мандић, Фото Танјуг

Ништа боље нису прошли ни учитељски факултети у другим градовима, а подаци показују да се на београдски уписало више бруцоша него на све друге учитељске факултете у Србији.

Такође, број слободних места на Пољопривредном факултету показује да млади не желе ни у агрономе. Овај факултет је уложио много у промоцију, како би привукао што више кандидата и очекивао је да ће интересовање бити веће него прошле године, али ефекат је изостао.

Због чега у једној пољопривредној земљи каква је Србија ретко ко жели да буде агроном, питамо.
- Зато што је посао тежак и захтеван, а слабо плаћен, па деца немају мотив. Беже у неке друге струке - каже нам декан проф. др Душан Живковић. - Пољопривреда је потцењена, па млади немају мотив.

Наш саговорник сматра да би држава могла да одигра важну улогу и помогне тако што ће промовисати и популарисати пољопривредну струку.

Као добар пример, проф. Живковић наводи студенте који се уписују на овај факултет а чији родитељи имају фарме или неке друге системе, па деца желе да унапреде породични бизнис од кога може лепо да се живи.

Други рок почетком септембра

РОК до кога факултети Универзитета у Београду треба да доставе податке о уписаним бруцошима и броју слободних места за други уписни рок истиче данас. Други уписни рок планиран је за почетак септембра. Пријаве за упис подносе се 2. и 3. септембра, пријемни је 6. и 7, резултати дан касније, а упис у другом року мора бити завршен до 16. септембра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (12)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране