НЕЋЕ СВИ МОРАТИ ДА ПРИМЕ ТРЕЋУ ДОЗУ: Докторка Ана Банко објашњава ко би могли да буду кандидати
ДОКТОРКА Ана Банко, вирусолошкиња, рекла је да не треба инститирати на трећој дози код свих грађана.
Додаје да се не очекује да ће сви бити кандидати за ту трећу дозу и објашњава ко би могао да је прими.
Др Ана Банко је, гостујући у Јутарњем програму, објаснила да, посматрано са научног аспекта, постоји неколико показатеља зашто би трећа доза вакцине против коронавируса била корисна.
- Показано је да код инактивисаних вакцина, нпр. код оних из Кине, Синофарм и Синовак, након шест месеци титер антитела пада испод граничних вредности које су они арбитрарно одредили, па то индиректно указује да ће бити трећа доза бити неопходна - напоменула је др Ана Банко, доценткиња на Институту за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду.
Такође, додала је, показано је да се адекватан имунски одговор не ствара код имунокомпромитованих пацијената – оних који болују од неке аутоимуне болести, тумора, који су на имуносупресивној терапији.
- Последња студија Фајзера показала је да се трећа доза показала као ефикаснија, да само 40 одсто ових пацијената ствара антитела после друге дозе, а после треће, примљене 60 дана након треће дозе, чак 70 одсто. Они су можда најзачајнихији кандидати за примање треће дозе - указала је др Ана Банко.
Када је реч о трећој дози векторских вакцина, као што су Астра-Зенека и спутњих, показало се да трећа доза диже ћелијски одговор, рекла је др Ана Банко.
Такође, наводи, показано је да грађани који су прележали корону, а онда вакцинисани, после вакцине имају дуже трајање имунитета, што то значи да је вакцина за њих била "бустер".
Објашњава да за сада не постоји студија која је код исте популације мерила како би то трећа доза вакцине различитог произвођача постигла ефекат.
- Не треба инститирати на трећој дози код свих, и не очекујемо да ће сви бити кандидати за ту трећу дозу, али пажљивом стратегијом и дефинисањем кључних група ће се временом полако стварати кандидати - објаснила је доценткиња на Институту за микробиологију и умонологију.
Како мотивисати младе да се вакцинишу
Др Ана Банко указала је да земље које имају највишу стопу имунизације - Израел, Велика Британија, САД - и даље немају довољно имунизованих да зауставе ширење вируса, али је један показатељ изузетно важан.
- Последњих дана Велика Британија бележи тренд опадања, после великог пика. Најзначајније јесте да, ако погледате графиконе званичних глобалних сајтова који прате заражавање, види се експоненцијални раст броја заражених код оних земаља са мало вакцинисаних, стопа умрлих расте много. А у земљама са много вакцинисаних, не расте стопа преминулих уз раст броја заражених - указала је вирусолошкиња.
Када је реч о мотивацији младих да се вакцинишу, др Ана Банко навела је да постоји истраживање јавног мњења у Америци које показује да мотивација путем друштвених мрежа није на првом месту.
- Међу првим местима јесте едукација, довољна информасаност, и познавање вакцинисаних, па чак и познавање оних који су преминули од ковида. Младима на различите начине треба прићи, али је летњи распуст незгодан да се дође до њих, можда кроз систем образовања - навела је вирусолошкиња.
Указала је да треба мотивисати и родитеље тих младих људи, а једна од информација која би могла да их усмери јесте истраживање које је показало да сваких 12 секунди у свету једно дете остане без непосредног родитеља или старатеља због смрти од ковида.
Постојала и српска варијанта вируса
Др Ана Банко испричала је да је на Институту коронавирус испитиван у периоду од јуна до октобра прошле године, када је Србија, али и већи део земаља, био затворен током јединственог другог таласа у Европи када је било затишје.
- Интересантно је приметити како се вирус мења у локалној заједници, где има пуно ширења, а да око вас је фаза мировања јер сте изоловани због затворених граница. Показано је да је Србија у том периоду имала неку своју доминирајућу варијанту, која не спада у варијанте за забринутост. Постоји локална доминација другачија од других. Доказали смо мутацију која је касније показана као део варијанти за забринутост, рецимо калифорнијске - рекла је вирусолошкиња.
Према њеним речима, на геному вируса примећује се период домантног локалног ширења вируса и то до септембра.
- Тада је почело регионално ширење, да се отварају границе, и на вирусу се тада види мешање и утицај са другим варијантама које су постојале око нас. Ми епидемиолошким мерама односно вакцинацијом утичемо да сузбијамо варијабилност, мешање вируса и спречавамо да добијамо неку варијанту која би била опаснија од делте, која се брже шири - навела је др Ана Банко.
(РТС)
Препоручујемо
ПРЕМИНУЛА ДОКТОРКА ДРАГАНА ОБРАДОВИЋ: Пацијенте у Србији лечила од мултипле склерозе
27. 07. 2021. у 19:26
КРИЗНИ ШТАБ ЗАСЕДА ДАНАС: О епидемиолошкој ситуацији и плановима за имунизацију - број заражених у порасту
28. 07. 2021. у 07:21 >> 07:22
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)