ГДЕ СЕ НАПЛАЋУЈУ КАЗНЕ ЗА "ПЕШКИР НА ПЛАЖИ": Ако то урадите у овим летовалиштима, следи вам казна од неколико стотина евра
ИСТРА је ове године "решила" да разбесни многе туристе: најпре папреним ценама услуга, затим недостатком смештаја, а онда и наплаћивањем једне врло необичне казне.
Та врста "пенала" је, међутим, већ неко време пракса у Италији и Шпанији (Ибица), а реч је о томе да редари из Медулина свако јутро носе пешкире и лежаљке у општинско складиште, а ако као туриста желите да их повратите - морате платити 50 куна или око 7 евра.
- На нашој дестинацији у овом моменту борави 32.000 гостију. Замислите да сваки гост који је ту "резервише" себи место на плажи - навео је директор општине Медулин Енцо Црнобори.
Ово правило, које спроводе комунални редари, углавном се односи на најпосећеније, јавне плаже.
Како су пре неколико година писали светски медији, пре свега ББЦ и Гардијан, земље попут Италије и Шпаније увеле су сличне казне, будући да су веома посећене лети и није могуће другачије "контролисати ситуацију" на јавним плажама.
Торокс (провинција Малаге), Ибица, Ливорно (Тоскана) само су нека од места где важи ово правило, а казне су се кретале на нивоу од око 200 евра. У Тороксу је ова иницијатива уведена пре шест година, "фи" за заузимање топ места на плажи износио је 30-ак евра.
По томе се посебно истакла плажа Ферара. И у Италији је операција Сафе Сеа одвратила многе туристе од идеје да остављају пешкире на плажи како би "резервисали" место. У овоме не предњачи само Тоскана, већ и Сардинија, јер се из сезоне у сезону дешавала иста ситуација сваког јутро: дођете на плажу, а све је пуно пешкира и сунцобрана, притом, људи нема нигде.
Тај тренд, односно оно што би Италијани сада описали као "застарелу навику", почео је да се шири Италијом после Другог светског рата, када су туристи у великом броју почели да посећују Чизму. Пре неколико година, званични чувари ризорта у Лигурији наплатили су казну од 1.000 евра за шест туриста који су поставили 10 пешкира пре 6 сати изјутра.
- Приватне плаже не постоје. Ако се могу реферирати на случај Дрвеник Велики, то није изолован случај. Често се приватни изнајмљивачи рекламирају да имају приватне плаже, често се догађају и физички обрачуни због постављања лежаљки. У случају Дрвеник Велики, осим нарушавања јавног реда и мира ради се и о сумњи у почињење прекршаја из чланка 114. Закона о поморском добру и морским лукама за привредно коришћење поморског добра без концесије - објаснио је Синиша Орлић, из Управе сигурности пловидбе у Министарству мора и инфраструктуре Хрватске.
- Да бисмо схватили отприлике што је поморско добро и његов статус, морамо знати дефиницију поморског добра у Закону, а то су унутрашње морске воде, терироријалне воде, њихово дно, подземлје и део копна који је по својој природи намењен општој употреби или је проглашен тако, ту спада морска обала, спрудови и тако даље. На поморско добро не постоји право власништва, ни држава није власник, само тиме управља - додао је.
(Телеграф)
Препоручујемо
АЦА ЛУКАС ЛЕТУЈЕ СА БИВШОМ ЖЕНОМ: Ево у каквим су односима певач и Соња Вуксановић
07. 08. 2021. у 14:19
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)