ДА ЛИ ЋЕМО МОЋИ ДА ПУТУЈЕМО У ЕУ? Ово су услови да Србија остане на "зеленој листи"
СРБИЈА ће остати на тзв. зеленој листи земаља за које ће важити препоруке Савета Европе о слободним путовањима у ЕУ.

Фото: pixabay
Државе чланице Европске уније имале су рок до јуче у 18 часова да поднесу примедбе, а како то нико није учинио, препорука да Србија остане на листи за необавезна путовања, остаје на снази до краја августа.
Подсетимо, Савет ЕУ уврстио је Србију на листу земаља чији грађани треба да имају могућност необавезних путовања у 18. јуна. Према ажурираној препоруци Савета, државе чланице су имале могућност да одлуче о укидању ограничења путовања грађанима Србије. Тада су многе земље ЕУ отвориле врата вакцинисаним путницима из наше земље, али и невакцинисанима који приложе негативан тест на ковид или потврду о прележаној болести.
Услови су следећи:
- Не више од 75 нових случајева ковида 19 на 100.000 становника у последњих 14 дана. Тренутно имамо 6,3, а да бисмо имали више од 75
- Стабилан или опадајући тренд нових случајева у овом периоду у односу на претходних 14 дана.
- Више од 300 тестова на 100.000 становника спроведених у претходних седам дана, под условом да су подаци доступни Европском центру за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ).
- Не више од четири одсто позитивних тестова у односу на све тестове на ковид 19 спроведене у претходних седам дана. Подаци такође морају бити достпуни Европском центру за контролу и превенцију болести.
- Природа вируса присутног у некој земљи, посебно је важно да ли су откривене варијанте од интереса или забринутости.
- Укупан одговор земље на ковид 19, узимајући у обзир доступне информације, укључујући аспекте као што су надзор, праћење контаката, обуздавање епидемије, лечење и извештавање, као и поузданост информација и, ако је потребно, укупна просечна оцена регулаторног тела за Међународне здравствене прописе (ИХР).
- Такође, треба узети у обзир напредак у вакцинацији становника против вируса.
Колико оболелих морамо да имамо да "испаднемо" са листе?
Просек оболелих у последње две недеље износи 436, што значи да тренутно имамо 6,3 оболелих на 100.000 становника, премда се у Србији бележи погоршање епидемијске ситуације.
Јуче је забележен пораст новооболелих, тачније 752 и четворо преминулих, а најаве су и да постоје бојазни да би у наредних пар недеља овај број могао да постане четвороцифрен. Али, да би Србија била скинута са листе потребно је да има 5.200 оболелих дневно.
Др Бранислав Тиодоровић за погоршање ситуације криви чињеницу да се највише оболелих враћа управо из Грчке и Хрватске. Према његовим речима, пораст броја новозаражених који се тренутно бележи није изненађујући, имајући у виду повратак великог броја српских туриста из земаља у којима је епидемијска ситуација доста лошија, а у којима се не поштују мере због чега је потребна ригорознија контрола.
Шта добијамо остајањем на тзв. зеленој листи?
Првенствено, могућност туристичких путовања односно путовања која не подразумевају сталан боравак у одређеној земљи или боравак чланова блиске породице.
Опет напомињемо да је препорука Европске уније многим земљама дала "ветар у леђа" да олакшају режим уласка у своје земље, док се друге упркос томе нису предомислиле. Најбољи пример за то је Италија, која је Србију тек недавно ставила на "Д" листу, земаља средњег ризика.
То значи да ће путницима из Србије за улазак у Италију бити потребан негативан ПЦР или антигенски тест не старији од 72 сата, самоизолација од пет дана и негативан ПЦР или антигенски тест по завршетку самоизолације. Самоизолацију могу да избегну они који улазе у земљу због пословних разлога под посебним безбедносним протоколима, као и они који су држављани или резиденти држава чланица ЕУ.
С друге стране, позитиван пример је Грчка, која је отворила врата Србији и усвојила Дигитални зелени сертификат, као и ПЦР, и антигенски тест. Кипар је такође оберучке прихватио српске туристе, али и далека Шпанија. Од земаља Западног Балкана, Мађарска је као чланица ЕУ дозволила несметан улазак грађана Србије, којима не тражи ни сертификат о вакцинацији, а ни негативан тест на ковид.
(Блиц)
Препоручујемо

НА ДОБРАКОВУ ДНЕВНО 25.000 ЉУДИ: Туристи и даље масовно пристижу у Црну Гору (ФОТО)
06. 08. 2021. у 10:15

ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ ИЗ ПАКЛА : Аутомобил породице из Београда на мети вандала (ФОТО)
01. 08. 2021. у 16:24

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УМРО ОД ГЛАДИ? Званични узрок Хекманове смрти - откривен два месеца после трагичних вести
ЗВАНИЧНИ узрок смрти Џина Хекмана откривен је – два месеца после његове смрти. Џин је преминуо у 95. години живота у својој вили у Санта Феу, у савезној држави Нови Мексико, а пронађен је 26. фебруара заједно са својом супругом Бетси Аракава, која је имала само 65 година.
28. 04. 2025. у 07:28
Коментари (0)