"НОВОСТИ" У ПАТРОЛИ СА ИНТЕРВЕНТНОМ ЈЕДИНИЦОМ: Дилери плаћају децу да им буду доушници (ФОТО)
ДИЛЕРИ наркотика и ситни разбојници широм београдских насеља тинејџерима дају новац, углавном хиљадарку, да би их малолетници обавештавали када се у њиховом крају појави патрола Интервентне полиције.
Чим угледају наш џип у свом насељу, шаљу поруку "Вајбером" оном ко треба да се склони. Али, ми то све знамо и јасно нам је где кога треба да тражимо. Радим овај посао већ 19 година и, нажалост, пратио сам "развојни" пут многих криминалаца који су, од оних који смо хватали по парковима и заустављали на ћошковима, због својих злодела завршили на насловним странама као "велика", назовимафијашка имена.
Овако, за "Новости", говори Горан Секулић, припадник Интервентне јединице 92 београдске полиције, док са његовим колегама Милошем Црногорцем и Александром Рађеновићем крстаримо престоничким улицама, током њихове ноћне смене.
Њихова јединица, како нам отривају, броји око 220 припадника. Специјализована је за директну борбу против најтежих облика криминала - хапсе разбојнике, дилере наркотика, убице, силоватеље, трагају за починиоцима најтежих кривичних дела, украденим возилима... На београдским улицама у сваком моменту је, говоре нам, десет тимова са по четири припадника који покривају по две општине.
Због рада, нису их само запамтили грађани, већ и криминалци. Ризичних ситуација било је безброј. Док слушамо искуства наших саговорника, која као да су из сценарија акционих филмова, наилазимо на аутомобил насред шина у Улици краљице Марије. Унутра - два момка од по око двадесет година, један на месту возача, други иза њега. После детаљног претреса и особа и аутомобила, провере докумената пуштени су уз упозорење да више не заустављају возило на шинама.Према речима помоћника команданта Интервентне јединице 92 Горана Блажића, у зависности од тога колико је ситуација критична, процењује се да ли ће на терен изаћи "обична" патрола или његове колеге. Да би неко постао припадник ове елитне полицијске јединице, како каже, треба да испуни услове конкурса, да има три године искуства у служби, те да прође захтевне физичке и психолошке тестове.
- Интервентна јединица осим патролне делатности, изласка на терен, праћења лица, објава на нашем радио-систему, пружа подршку осталим јединицама и одељењима, у зависности од сложености безбедносне ситуације и конкретних задатака - објашњава нам потпуковник Блажић.
- С обзиром на то да наши припадници непрестано патролирају улицама, током једне смене од 12 сати пређу најмање 100 километара, ако говоримо о централним градским општинама. Ако има потребе да се иде у приградска насеља или са једне интервенције на другу, километража се неретко и удвостручи. Ангажује се и већи број екипа ако колеге из криминалистичке оперативе затраже нашу помоћ како би се ухапсио неки починилац кривичног дела и пронашли одређени предмети који се код преступника налазе.
Како нас уверава Блажић, безбедносна ситуација у Београду данас је много повољнија него ранијих година. Иако је на улицама углавном мирно, бележи се, упозорава наш саговорник, пораст породичног насиља.
- Пре неколико дана, у Земун пољу мушкарац је ножем повредио супругу и сакрио се на таван зграде. Осим патроле из локалне полицијске станице била је неопходна подршка два интервентна тима како би ухапсили насилника.
Наш саговорник истиче да са грађанима имају јако добру сарадњу, те да им људи неретко указују на проблеме у свом крају или неке сумњиве радње.
- Београђанима поручујемо да нам се увек обрате за помоћ, да нас се не плаше, ми смо ту први да би се они осећали сигурно и безбедно. Од задовољних људи нема нам веће сатисфакције.
Дневну смену, нешто раније, проводим са Душаном Парезановићем, Миланом Бабићем и Немањом Николићем. Срдачни, љубазни, одговорни и професионални углас говоре да овај тежак и динамичан посао може да се ради добро - само ако се воли.
- Цео дан смо у патроли, уочавамо људе, знамо који су локали интересантни за особе из криминогене средине, где хоће да ураде тешку крађу - бензинске пумпе, поште, банке - говори нам Парезановић. - Уколико проценимо да је нека особа на улици нама занимљива, следи превентивна контрола. Реакција те особе одређује и то како ћемо се даље понашати.
Парезановић каже и да криминалци користе сваки начин да се сакрију, да не упадају у очи са "бесним" аутомобилима, али то нашим саговорницима не представља проблем, јер им дугогодишње искуство помаже у процени, а ту су и, како каже, "цивили" који дају драгоцене информације.Интервента јединица излази на терен и када се ради о потенцијалним самоубицама. Док не стигне преговарачки тим, они су ту како би спречили човека да одузме себи живот.
- Покушамо да га смиримо, гледамо где је осетљив, питамо има ли деце, како се зову... кажемо да ће све средити. Пре годину дана, један човек се закључао у кућу и претио да ће исећи вене... не смемо да будемо груби, то би могло само да га уплаши и да дигне руку на себе. Питали смо га какав има нож, да нам покаже, а он је на неколико тренутака заборавио зашто смо ми ту и почео да описује то сечиво. Тај тренутак смо искористили да му отмемо нож и спречимо га у тој намери.
ДЕЦУ ДРЖАО КАО ТАОЦЕ
ИСПРИЧАЛИ су нам наши "водичи" по престоничким улицама и како је изгледала једна ризична ситуација од пре десетак година:
- Мушкарац је ножем убио оца, своје троје деце узео за таоце, ставио их у аутомобил и кренуо ка другом крају Београда да се обрачуна са бившом супругом. Све време током вожње, држао је себи пиштољ на слепоочници. Возило Интервентне полиције стигло га је на ауто-путу, погурало га у једну вождовачку улицу, између две бандере. Блокирали су га, изашао је са децом из возила, а једном малишану прислонио је цев на главу. Два припадника Интервенте јединице покушали су да га савладају с леђа, али се овај окренуо и прислонио пиштољ на чело полицајцу Парезановићу. Секунде су трајале као вечност. Захваљујући прибраности, искуству и вештини полицајаца, помахнитали Београђанин је ухапшен, а деца су остала неповређена.
КРИЛА ДРОГУ У ДЕЧЈОЈ ПЕЛЕНИ
ПРИПАДНИЦИ Интервентне полиције кажу нам да они претресају једино мушкарце, што поједини користе па ако иду у пару са девојком, њој дају нелегалну робу. У том случају, на терен долазе женске припаднице МУП како би извршиле претрес. Присетили су се случаја када је, уочивши полицију, једна млада мајка гурнула пакетић у пелену свог детета, којег је држала у том тренутку. Наши саговорници су то видели, рекли јој да пресвуче бебу одмах и запленили дрогу коју је покушала да сакрије.
ПРОВЕРА И БЕЗ ЛИЧНЕ КАРТЕ
МОДЕРНА опрема коју однедавно имају припадници МУП омогућује им да провере информације о некој особи чак и ако она у тренутку контроле није понела документа.
Помоћу уређаја који подсећа на андроид телефон, полиција може да укуца само име и презиме особе коју проверава, те да без звања у станицу види све податке. Осим имена, презимена, фотографије, уз неколико кликова полицајац може да провери да ли је особа осуђивана или се за њом трага.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (5)