ВИТЕШТВО ПОДНО МАНАСИЈЕ: У селу код Деспотовца, на традиционалној манифестацији представљен средњовековни живот
КОВАЧНИЦЕ, радионице за израду грнчарије, хералдике, мозаика и све друго што представља средњовековни живот, витезови из Француске, Белгије, Марока, Чешке, Пољске, Словачке и свих земаља региона овог викенда у витешком селу подно манастира Манасија код Деспотовца, у оквиру Седмог међународног витешког фестивала "Деспот Стефан Лазаревић - Џаст аут", приказују своје вештине.
Јединствене реплике борби и приказ некадашњег оруђа и оружја из средњег века оставили су посетиоце без даха.
Најлепше је, како су посведочили репортери "Новости", било то што су из прве руке могли да виде како се обрађивала глина, да пробају грнчарски точак, опипају оружје и оруђе. Ове године било је 350 учесника под средњовековном опремом из 12 европских земаља, што је еквивалентно првој и другој години организовања фестивала, када су организатори покушавали да средњовековном бајком освоје Европу и свет.
- Мислим да смо успели у томе, јер су међу посетиоцима бебе и људи од 80 година. Прве две године смо имали такву пажњу светске јавности, јер је била цела Европа, па су се сви медији, од Париза, Лондона, Москве, бавили догађајем на овом малом локалитету. Пошто постоји такво културно-историјско наслеђе, као што је манастир Манасија, која заиста завређују светску пажњу, драго нам је да смо у томе успели и ове године, поготову после прошлогодишњег онлајн фестивала - каже директор овог јединственог фестивала Владимир Благојевић и додаје да му је пуно срце што су подно Манасије људи из већег дела Европе.
Организатори, како су обећали, трудиће се да сваке године уводе новине, како би увек понудили нове атракције.
Штанд Милене Мораревић, ткаље, преље и везиље, и Душана Божића, дрводеље, чланова Удружења за неговање српске народне традиције из Ветерника, привукао је велику пажњу посетилаца, јер их је интересовао њихован ручни рад. Атракција је била реплика покладне маске, зване коруба. Маска је од дрвета, крзна овце, рогова од овна, зуби су од пасуља, а брада и бркови су од кудеље.
НАЈМЛАЂИ
Иако није била учесник фестивала, готово да није било посетиоца који није фотографисао десетомесечну Зорану Гајић из Београда. Она је била атракција фестивала, јер је носила шлем и топуз, који су јој направили мајка Катарина и отац Немања.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)