ЋИРИЛИЦИ ПУНА ЗАШТИТА: Примедбе Одбора за стандардизацију српског језика на Закон
ОДБОР за стандардизацију српског језика и писма направио је предлог допуна Нацрта закона о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма и послао га председнику Србије Алекандру Вучићу, члану председништва БиХ Милораду Додику и министаркама културе Србије и РС Маји Гојковић и Наталији Тривић.
- Сматрајући да су извесна побољшања неопходна, направили смо предлог допуна закона и послали га Вучићу, Додику и двема министаркама - наводи се у саопштењу Одбора.
Овим допунама предложено је да се укине било какво условаљавање у примени новог закона већ постојећим законом о службеној употреби језика и писма у Србији.
Такође, лингвисти имају примедбе и на начин на који је предвиђен избор чланова савета за српски језик чије је оснивање предвиђено и то тако што се он "образује на предлог Министарства културе, посебним актом Владе, којим се утврђују и његови задаци и састав".
У Одбору за стандардизацију српског језика сматрају да то треба променити и подсећају да је у законском предлогу у чијој су они изради учествовали, а који је одбачен, било предвиђено да чланове савета предлаже и Одбор. Лингвисти се плаше да ће, уколико се остане при садашњем предлогу, бити бирани политички подобни лингвисти.
У саопштењу се истиче да, иако се писци овог нацрта закона нису консултовали са Одбором, очигледно је да је њему као предложак послужио "Предлог измена и допуна закона о службеној употреби језика и писама", који је сачињен у Министарству културе и информисања 2017. године, а у чијој су изради активно учествовали представници Одбора.
- Нацрт закона је добар, многа решења идентична су или врло слична онима из предлога измена и допуна закона о службеној употреби језика и писама урађеног 2017. а, уз извесна побољшања, овај предлог може бити и спасоносно решење за данашњи тежак положај српског језика и ћирилице - истиче се у саопштењу.
НЕ ОДРИЧЕМО СЕ ЛАТИНИЦЕ
У ОВОМ телу сматрају да је врло значајно да се у Србији и Републици Српској донесе јединствен закон, будући да је у питању исти народ, са истим језиком и писмом као основним идентитетским обележјима. Истичу да се усвајњем овог прописа Срби не одричу своје баштине на латиничком писму.
БОНУС ВИДЕО - Писцу Игору Маројевићу уручена награда "Меша Селимовић"
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)