НАШИ НАУЧНИЦИ ТРАЖЕ РЕЦЕПТ ЗА МЛАДОСТ: На Хемијском факултету у Београду са колегама из РФ истражују процес успоравања старења
ТАЈНА формула за "еликсир младости" одувек је била изазов за научнике.
Професори Хемијског факултета у Београду, у сарадњи са колегама са Департмана за фармацеутску и токсиколошку хемију Института за фармацију Првог московског државног медицинског универзитета, раде на откривању најбоље комбинације биљака за стварање потпуно природног препарата, који ће успорити старење коже. Пројекат, под називом САПОРУС, финансира Фонд за науку Републике Србије, а први резулатати очекују се следеће године.
У разговору за "Новости", доцент др Петар Ристивојевић, руководилац пројекта, каже да се САПОРУС бави истраживањем руских и српских биљака, као и развојем иновативне аналитичке методологије у циљу проналажења најактивнијих екстраката и једињења из биљака, одговорних за успоравање старења коже.
- Испитивали смо биљке из Србије, као што су босиљак, нана, кантарион, мајчина душица, невен, боквица, рузмарин, бели дуд, глог, петровац, лист купине, лист малине, ртањски чај, шипурак, ива, подубица, хајдучка трава, коприва и многе друге врсте - наводи професор Ристивојевић.
- Колеге из Москве испитују биљне врсте прикупљене у Сибиру.
Као један од крајњих резултата, имаћемо сазнање о најпотентнијим биљним врстама са козметичког аспекта. Биљни екстракти, који су се генерално показали као најактивнији у антиоксидативним есејима, јесу петровац, подубица, ива и глог.
НАШ саговорник истиче да је у плану оптимизација нових и иновативних поступака за брзу, јефтину и једноставну идентификацију једињења од интереса за козметичку индустрију. У истраживањима ће бити примењене софистициране статистичке и компјутерске методе.
- Пројекат је добра полазна основа за развој висококвалитетног производа на бази биљака - каже доцент др Ристивојевић.
- У плану је коришћење природне еутектичке смеше као растварача уместо конвенционалних чиме би се, у потпуности "имитирали" природни услови. За овакав производ планирамо да тражимо финансијску подршку. Метода брзе идентификације биоактивних једињења развијена у оквиру овог пројекта применљива је и на друге области истраживања у оквиру козметичке, прехрамбене и фармацеутске индустрије.
САПОРУС је прва фаза у развоју будућег препарата. Након идентификације неколико најактивнијих биљних екстраката, планирано је да се уради истраживање тржишта.
- До сада су мерене и упоређиване антиоксидативне активности биљних екстраката, као и комбинације истих - објашњава др Ристивојевић.
Добијени производ би био јединствен по томе, што би користио само најактивније биљне екстракте, њихову најефикаснију комбинацију.
СТАЛНО УСАВРШАВАЊЕ
- ТОКОМ постдокторског усавршавања у Немачкој, Аустрији и Јужној Кореји сам научио да је за успешно бављење научноистраживачким радом, најважније излазити из стандардних оквира - сматра доцент др Ристивојевић.
- Све веће интересовање за природним састојцима, дали су нам подстрек да спроведемо истраживање које би обухватало испитивање биљака које расту у Србији и Русији, као и њихов потенцијал у успоравању старења коже.
* * * * * * * *
ТИМ
ПОРЕД доцента др Ристивојевића, са српске стране у тиму су још четири истраживача са Хемијског факултета, који су се усавршавали на универзитетима широм Европе у различитим експертизама из области аналитичке, медицинске хемије, као и биохемије. То су др Душанка Милојковић Опсеница, редовни професор, др Јелена Трифковић, ванредни професор, др Илија Цвијетић, асистент са докторатом и др Маја Крстић Ристивојевић, научни сарадник.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)