НАКОН САСТАНКА У ПАТРИЈАРШИЈИ: Председник и патријарх се обратили јавности - "Србија се не стиди наших жртава, то су наши јунаци!"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић састао се данас са патријархом Српске православне цркве Порфиријем поводом 80 година од оснивања система концентрационих и логора смрти у Јасеновцу и обнове спомен-комплекса манастира Јасеновац.
Састанку у просторијама Патријаршије СПЦ присуствовао је и историчар Дејан Ристић.
Након завршеног састанка председник и патријарх, као и владика Јован, обратили су се јавности.
Обраћање председника Вучића
Вучић је рекао да је Србија заједно са Републиком Српском разговарала како и на који начин да оснаже културу памћења и како да учине све да не буду заборављене Јасеновачке жртве, као и шта је то што држава може да уради да помогне српској цркви која има значајну улогу у овом процесу.
- Данас смо постигли договор и преносим потврду Додика, учествоваћемо у изградњи нечега што би требало да буде свесрпско светилиште у Доњој Градини. То је велики меморијални центар у којем ћемо подсетити да сећање на српско име и презиме не буде затрто - рекао је Вучић.
Како каже, разговарао је са патријархом и о јасеновачком комплексу где српска црква има много тога у власништву.
- Ми ћемо у нечему што мислимо да је веома важно за историју - од усташке болнице, па и других објеката, учествовати у подршци и обнављању - рекао је Вучић.
- Чули смо и од патријарха Порфирија и од Јована да у јасеновачком комплексу мора да се поправи много тога. Пружићемо и помоћ за обнову Пакрачке библиотеке - најавио је председник.
Додао је да ће на простору Старог сајмишта покушати да отворе павиљоне који би били најбоље место за Музеј жртава геноцида, и то од априла наредне године.
- Морамо да решимо проблем са Старим сајмиштем. Поднећемо иницијативу да та обала Саве добије назив Јасеновачких жртава - рекао је он.
Фото: Принтскрин/ buducnostsrbijeav
Како је додао, урадићемо све да српско име и презиме не буде затрто.
- Разговарали смо и о многим другим питањима, како да светској јавности покажемо шта је српски народ пролазио деценијама уназад и да се шири истина о томе. Поносан сам што Србија памти, што српски народ памти и што никада неће заборавити своје жртве. Србија се не стиди својих жртава - навео је председник.
Фото: Принтскрин ТВ Пинк
Обраћање владике Јована
- Највећи и најзначајнији догађај од ослобађања логора и пробоја логораша, јер Јасеновац нико никада ослободио није, најзначајније што се након тога догодило у Јасеновцу било је освећење обновљене, много мање цркве у Јасеновцу, које се десило септембра 1984. године, када је патријарх Герман, са још двојицом будућих патријарха, освештао тај храм и изговорио речи које одређују наш однос према Јасеновцу и свему што се у њему збивало, а то је да праштати морамо, а заборављати не смемо. Двехиљадите године је тај манастир проглашен за манастир, и велики је труд уложен од када су у манастир дошле сестре и од тада је манастир почео да живи. Ево сада, ми смо на новом прагу, огромном љубављу и помоћи Републике Србије и њене Владе први пут у историји, након 30 година, добијена је дозвола за обнављање храма - истакао је владика Јован.
Фото: Принтскрин ТВ Пинк
Обраћање патријарха Порфирија
- Најпре морам да изразим захвалност председнику Србије и владици Јовану, као и директору Музеја жртава геноцида за велики труд и бригу коју показују у односу на све жртве нашег народа у 20. веку, а нарочито оне које су настрадале на најтежи начин, попут оних у Јасеновцу. Истакао бих реч светилиште, коју је употребио председник, јер је то права реч која показује страдања нашег народа - истакао је патријарх.
- Много пута сам био на местима страдања, не само у Јасеновцу. Имао сам утисак да сам ушао у једну сасвим другачију зону постојања у односу на све око нас, мистичну. То показује да је то метафизички простор, да је то светилиште. Ништа боље није могло да се деси у односу на то да на том месту никне женски манастир - каже патријарх Порфирије.
Наглашава да су се они који су чинили злочине у Јасеновцу исписали из било какве историје.
- Они који су чинили такве злочине, као што су чињени у Јасеновцу, они су се исписали из сваког народа. И ништа боље није могло него да ту никне манастир и да то место буде светилиште. Молитва јесте памћење и сећање на прошлост, али и на будућностн, на то зашто нас је Бог створио, а створио нас је да учествујемо у свему што је њему подобно, ко у томе не учествује тај не може препознати ни себе ни друге и отуда рекама мржње присуствујемо на свим странама света. Памћење се не сме претворити у злопамћење, и морамо се молити да се то никада никоме и нигде не понови - нагласио је патријарх.
- Радујем се што смо сагласни о свему ономе што треба чинити у будућности и још једном се захваљујем на свему и нека нам Бог да снаге да још више и ефикасније чинимо све што је у овом кључу, јер је то један од широких и ефикасних путева да градимо добро и да градимо мир баш речима патријарха Германа "памтимо, не заборављамо, али увек желимо да праштамо другима" - закључио је патријарх.
Препоручујемо
МАЛИ: Коме сметају Вучићева деца и зашто? Који монструм може тако нешто да пише?!
09. 09. 2021. у 18:49
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (22)