ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ШВЕРЦ ПОД ПОКРОВИТЕЉСТВОМ ДРЖАВЕ: Обрачун партијских, државних органа и тајне службе СФРЈ са успешним привредницима
ВРЕМЕ ради против разумевања догађаја из седамдесетих година прошлог века када је Јосип Броз Тито са сарадницима из врхушки Хрватске и Словеније уставним променама системски разорио Југославију, а Србију ставио под принудну управу.

Бакарић, Тито и Кардељ
Сведочанства не недостају, али мало је оних који се удубљују у њих. У српској јавности завладао је тренд да се Југославија из периода када је посејано семе грађанских ратова приказује као земља дембелија, мирољубива хипи-комуна.
У том миту, свеопшту срећу су кварили само „зли Срби“, са својим хегемонистичким амбицијама. Занимљиво је да су идентичан наратив о Србима користили Коминтерна, Брозови апаратчици, хрватска и словеначка пропагандна машинерија уочи грађанског рата и НАТО пропагандисти.
Да „проевропски југоносталгичари“ завире у новине из седамдесетих препознали би своје приче у Брозовој бесомучној кампањи против српских „либерала, техноменаџера и националиста“ уочи доношења уставних промена које су Југославију претвориле у конфедерацију.
Титу и најужем партијском врху засметала је млада елита српског Савеза комуниста, просвећени и компетентни људи, образовани, рационални, окренути ка развијеном свету, тржишној привреди, реформи, индустријализацији, демократији. Бирајући између „развоја” и очувања власти, определили су се за очување стечених бирократских позиција и власти.
Та 1972. била је последња година у којој је Југославија остварила позитиван спољнотрговински биланс. Годишњи план извоза остварен је у првих девет месеци, извоз је био за 15 одсто већи него 1971. године, а увоз је смањен за 14 одсто.
Компетентност одлучивања пала је на веома ниске гране. Пре обрачуна са либералима, у Скупштини Војводине је било 11,3 одсто посланика са основном школом, а две године касније њихов број се попео на 24,5 одсто. За време либерала у Скупштини Војводине је било 46,9 одсто посланика са факултетском дипломома, а после њихове смене тек сваки пети посланик – 19,6 одсто – имао је факултетско образовање.
Уместо стручности и способности, морално-политичка подобност и послушност постали су основни критеријуми за избор људи на политичке и државне функције, чак и за најодговорније дужности у правосуђу, привреди, култури, медијским кућама широм Југославије.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)