"КАД НАМ ЈЕ ТО РУСИЈА ПОМОГЛА?" Погледајте како су руски добровољци допринели ослобођењу Србије од Турака (ФОТО)

С. Бабовић

10. 10. 2021. у 17:41

НАЈМАЊЕ 3.000 руских добровољаца учествовало је у Српско-турским ратовима вођеним од 1876. до 1878. године за ослобађање Србије и Црне Горе од Османлијског царства, а који су и довели до коначног враћања независности балканских држава, предочено је у недељу, на отварању Међународне научне конференције која се до 12. октобра одржава у Крушевцу поводом 145 година од ових догађаја и погибије руског пуковника Николаја Николајевича Рајевског (1839-1876).

КАД НАМ ЈЕ ТО РУСИЈА ПОМОГЛА? Погледајте како су руски добровољци допринели ослобођењу Србије од Турака (ФОТО)

Фото: С. Бабовић

Скуп еминентих научника прати и изложба “Повратак генерала”,са централном фигуром генералом Михаилом Черњајевим(1828-1898), који је предводио добровољце.

- Улога руских добровољаца датира јошш много раније, од Првог српског устанка, а у нашем крају, руска артиљерија је одиграла пресудну улогу још у Боју за Варварин, септембра 1810.године, када је дошло до ослобађања Расинског округа од Турака - напомиње за “Новости” историчар Горан Васић, директор Народног музеја Крушевац, који је домаћин конференције.

Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

У другој половини 19.века, када су поново вођени ратови за ослобођење, у било је у просеку око 2.500 руских добровољаца.

Јевгениј Баранов, директор Руског дома у Београду подвлачи да је Крушевац изузетно значајан град и за историју Русије.

- У околини Крушевца имамо места где су гинули наши војници,наши хероји.подвлачи Јевгениј Баранов, који је заједно са Фондацијом “Руски мир”, заслужан за организовање значајне конференције.

Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

Историчарка, проф. Др Сузана Рајић са Филозофског факултета у Београду подвлачи да се традиција добрих српско-руских односа изучава на свим академским нивоима.

- Срби су у на руску подршку рачунали са великом надом у најтежим тренуцима њихове историје, још од почетка Првог српског устанка и револуције - напомиње проф. др Сузана Рајић. - Најновија истраживања указала да сложеност и комплексност српско-руских веза и односа треба истраживати и даље,као и да треба привући младе истраживаче.

Према подацима Словенског комитета за подршку правослвних Словена, руских добровољаца је у ослободилачким ратовима било и 4.303. И то су само били зв анично регистровани војници. Према речима проф. др Александра Тимофејева, аутора изложбе “Повратак генерала”, историчари и су почетком века проценили да је добровољаца из братске словенске земље било око 6.000, а изузетну улогу одиграли су и руски интелектуалци, који су сакупљали прилоге за борбу, Достојевски, Чајковски, Тургењев.

Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

Писмо генерала Черњајева Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

Први српско турски рат 1876-177, завршен је као што је познато Цариградским миром, али је Србија у овом војевању претрпела почетне поразе код Ђуниса и Делиграда. Други српско-турски рат 1877-1878. завршен је жељеним исходом-ослобођењем јужних територија Србије и коначним добијањем независности након Берлинског конгреса 12. јуна, 1878.

Николај Николајевич Рајевски Фото: С. Бабовић

Фото: С. Бабовић

Шифрован телеграм о руским добровољцима Фото: С. Бабовић

Пренос тела пуковника Рајевског Фото: С. Бабовић

Данас, бројна обележја недлеко од Крушевца сведоче о зајендичкој борби Срба и Руса-у Горњем Адровцу код Алексанца, на месту погибије пуковника Рајевског, који је послужио као инспирација Толстоју за лик грофа Вронског у “Ани Карењини”, налази се Црква Свете Тројице, позната као “руска”.

НАУЧНИЦИ ОБИЛАЗЕ МЕСТА ГДЕ СУ СЕ БОРИЛА БРАЋА
 

МЕЂУНАРОДНА научно-публицистичка конференција "Улога руских добровољаца у ослобађању Балкана од Турака (145 година од херојске погибије пуковника Н.Н. Рајевског)",одржава се уз сарадњи бројних институција две земље(Фондација"Руски мир" из Москве, Амбасада Руске Федерације, Руског Дома, Епархиjе Крушевачке, Расинског управног округа, Града Крушевца, Српског одељења Међународног Фонда јединства православних народа у Београду, низ крушевачких установа и удружења-Удружења сународника и пријатеља Русије "Свеславица“, Народни музеј Крушевац, Туристичка организација, Историјски Архив).Планирано је и штампање зборника радова са конференције, чији ће учесници ових дана посетити и места где су се борили руски добровољци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (2)

ВЕРОВАЊЕ ЗА БОГОЈАВЉЕНСКУ НОЋ: Тачно у поноћ погледајте у небо, замислите жељу, а оствариће вам се ако урадите једну ствар