НОВА МУТАЦИЈА КОРОНЕ И ДО 15 ОДСТО ЗАРАЗНИЈА: Докторка Беговић открива шта је "делта плус" - варијанта вируса већ почела да се шири
ДЕЛТА плус, нова мутација корона вируса, која је евидентирана у најмање 44 земље у свету и која је, према неким наводима 10 до 15 одсто заразнија од оригиналног делта соја, под будним је надзором стручњака у свету.
Докторка Јелена Беговић, директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство објашњава каква је ово варијанта и колико је заправо опасна.
- Делта плус сој се, још увек, води као варијанта делта соја. Он има једну додатну мутацију у С протеину, који је одговоран за ширење вируса. Делта сој је, како је утврђено, много инфективнији у односу на претходне сојеве, а сада се појавила и нова мутација, која је претходно детектована у Јужноафричком и соју из Бразила. Делта плус сој је идентификован у 44 земље, али то не значи да га нема и у другим. У Великој Британији је први сој детектован још у априлу и за сада је утврђено да га има у око шест одсто позитивних - објашњава др Беговић.
Она каже да су научници у свету за сада врло опрезни када је у питању делта плус сој, јер још увек не постоји довољно података.
- Неке су претпоставке да се лакше шири за 10 до 15 одсто и претпоставља се да може благо смањити ефикасност вакцина и природног имунитета, ако сте прележали. Делта сој је имао изузетно велике промене у понашању, а од делта плус се не очекују толико велике, с обзиром да је у питању мутација која већ постоји у неким сојевима. Међутим, он ће се пратити, па ће, у наредном периоду, статистика и подаци из клиника дати више информција о њему - наводи она.
Др Беговић објашњава и да је "сваки сој који је заразнији и који се лакше шири опасан по целу популацију, па и за децу".
- Проблем је у великим бројкама. Вирус долази до великог броја људи који су међусобно различити - наша генетика и имунутет су различити, као и одговор на напад вируса који је системски и који напада цео организам. Наравно да је за очекивати да ће ширина клиничких слика бити све шира и шира, чак и код деце - наводи др Беговић, истичући да статистика недвосмислено показује да се код вакцинисаних многоструко смањује шанса за развијање тежег облика болести, те да би вакцином требало да се заштите и деца од 12 и више година.
На питање када би делта плус варијанта могла да се јави и код нас, она одговара:
- Јасно је да је ова варијанта кренула да се шири, а колико ће је бити у односу на оригинални сој и да ли ће полако почети да га замењује, тек ће се видети.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
Како је породиљама оболелим од корона вируса?
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)