ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СВЕ КОЈИ СУ ПРИМИЛИ КИНЕСКУ ВАКЦИНУ! Доктор Кон објаснио ко треба да прими бустер дозу после месец дана
ВАКЦИНАЦИЈА се увелико спроводи у Србији, међутим, страх од нуспојава код хроничних болесника не јењава.
Епидемиолог Предраг Кон објаснио је да нема потребе за страхом и да су управо хронични болесници приоритет кад је вакцинација у питању због нарушеног имунитета.
- То је потпуно сулудо, хронични болесници су први за вакцинацију јер ковид може бити смртоносан код њих. Чак треба и раније да приме трећу дозу и то поготово ако им је оштећен имуни систем - рекао је епидемиолог у Јутарњем програму Курир телевизије.
Кон је истакао да хронични болесници, уколико су примили кинеску вакцину Синофарм, трећу дозу треба да приме убрзо након друге.
- Треба рећи за хроничне болеснике да ако су примили Синофарм већ после четири месеца треба да приме трећу дозу. Они који су имунокомпромитовани већ после месец дана након друге дозе треба да приме трећу. Имунитет након вакцине не траје дуго. Тога смо се мало бојали. Не постоји ни једна хронична болест због које неко не сме да прими вакцину. Бира се само моменат кад пацијент треба да прими вакцину - рекао је Кон који је апеловао на грађане да се вакцинишу.
Ко треба да прими трећу дозу Синофарма већ после четири месеца?
- Препорука је да размак између примовакцинације (друге дозе вакцине односно треће дозе код особа с тешким формама примарних и секундарних имунодефицијенција) и бустер дозе вакцине против ковида-19 буде пет месеци за мРНК и векторске вакцине, а четири месеца за инактивисане вакцине и да се бустер доза примењује код свих особа које су добиле примо вакцинацију против короне - казала је др Тања Јовановић.
Ту према њеним речима спадају особе са урођеним стањима која доводе до слабог имунског одговора или стеченим дефицијенцијама због хроничних обољења које утичу на квалитет имунског одговора.
- То су све оне болести које представљају коморбидитете за тешке форме обољења као што су дијабетес и друге метаболичке болести, као и тешке хроничне болести срца, плућа, бубрега, јетре и других виталних органа, као и особе старије од 80 година. За труднице је препорука примо вакцинација као и за децу од 12 и преко 12 година - рекла је Јовановић.
БОНУС ВИДЕО - Српска фабрика вакцина
Препоручујемо
ПРЕМИНУО СТЕВАН ЂОКИЋ: Детектив и аналитичар криминала умро у 44. години
26. 10. 2021. у 20:02
ПРЕМИНУО ПОСЛАНИК СКУПШТИНЕ СРБИЈЕ: Ђуро Перић изгубио битку са корона вирусом
26. 10. 2021. у 19:30
СТИЖЕ ПОГОРШАЊЕ ВРЕМЕНА: Пред нама сунчани дани, ево како ће бити идуће недеље
26. 10. 2021. у 17:55
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)