АЛБАНЦИ НЕ ДАЈУ МИРА НИ МРТВИМ СРБИМА: У српским срединама на Косову и Метохији обележене Митровданске задушнице
ИАКО су у српским срединама на Косову и Метохији, на северу Космета, централном делу покрајине, Косовском Поморављу и Штрпцу, Срби за Задушнице изашли на гробља да запале свеће својим прецима, расељени Срби из већине средина на Космету то нису могли да учине. Организованог превоза за одлазак на Задушнице није било, јер, како истичу представници расељених, до гробаља у већини средина у којима више не живе Срби није безбедно отићи.

Срби приликом једне од ранијих посета уништеном гробљу у Ђаковици / Фото Д. Зечевић
- Већ је трећа година како нема организованих одлазака на наша гробља у Ђаковици упркос томе што је интересовање расељених Срба велико. Нисмо могли да изађемо у сусрет расељеним Ђаковчанима, како онима који живе у централној Србији и Црној Гори, тако и у централном делу Космета, јер немамо никакве гаранције да ћемо бити безбедни. Већ две године нам чак није дозвољен ни приступ градском гробљу у насељу Пискоте, које је закључано и немамо чак ни могућност да га очистимо - истиче Миленко Јовановић, председник Привременог органа Ђаковице.
Он објашњава да је на српским гробљима у Ђаковици већина надгробних споменика поломљена, а да је неке немогуће и пронаћи. Било је случајева, каже, да су из гробница вађени и посмртни остаци.
- Посебно ужасавајућа ситуација јесте да је једно од најстаријих српских гробаља у овом делу Балкана, где су сахрањени војници из Првог светског рата, преорано и бетонирано и да је на њему саграђена зграда општинског суда у Ђаковици - додаје Јовановић.
Опомиње да су са тим упознати и представници међународне заједнице, али да су реакције изостале. И док забрану одласка на православна гробља расељеним Србима у Ђаковици Јовановић описује као крајњу нељудскост, представници општина са Космета у којима више нема Срба опомињу да годинама, неки и деценијама, не могу да обиђу гробове фамилије.
- Осим што су надгробни споменици порушени, бројна гробна места су ископана а посмртни остаци повађени. Гробље је зарасло у шибље и коров јер локална власт сматра небезбедним долазак до њега а поготово покушај чишћења - опомињу расељени из Подујева, где Срба више нема.
Подсећају да се православно гробље налази надомак Цркве Светог Илије, јавности познате по ломљењу крста на њој од стране Албанаца за време мартовског погрома над Србима 2004. године.
ДИВЉАШТВО БЕЗ ГРАНИЦА
Осим организованог обиласка гробља у јужном делу Митровице, где је из године у годину све више поломљених споменика, Срби су у суботу самоиницијативно обилазили гробове својих најмилијих на православном гробљу у Приштини, Липљану, Косову Пољу, али су изостали обиласци гробаља у Пећи, Дечанима и још неким метохијским срединама... На КиМ је од 1999. године до данас девастирано више од стотину српских гробаља.
Препоручујемо

РАСКРИНКАНИ БРИТАНЦИ: Они су подржали Албанце за упад на север Косова и Метохије
19. 10. 2021. у 11:00

ПЕТАР ПЕТКОВИЋ: Предстојећи избори пресудни за опстанак Срба на КиМ
07. 10. 2021. у 11:47

АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНА РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону
ПРЕГОВОРИ о окончању конфликта у Украјини, који су требали бити одржани данас у Лондону на нивоу министара спољних послова Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Украјине, одложени су након што су амерички званичници отказали учешће.
23. 04. 2025. у 16:24

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТУГА НА РТС-у: Водитељка Дневника сломљена, опростила се од колегинице: "Мирно спавај, нећу те заборавити" (ФОТО)
"МИРНО спавај, а ја те никада нећу заборавити..."
23. 04. 2025. у 13:02
Коментари (3)