УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ У КЛАНИЦИ ПОКРОВСКА: "У граду је прави пакао, Руси довели све снаге које могу"

Новости онлине

29. 10. 2025. у 17:43

РУСКА пешадија продрла је у градске границе једног од главних стратешких циљева председника Русије Владимира Путина, претећи да га опколи. Украјинске специјалне снаге укључиле су се у борбе у урбаном подручју.

УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ У КЛАНИЦИ ПОКРОВСКА: У граду је прави пакао, Руси довели све снаге које могу

Фото: Профимедиа

Руси продрли у јужне делове града

Према извештајима украјинских медија и изворима са лица места, руска пешадија у значајном броју продрла је у град Покровск у источној Украјини – важан путни и логистички чвор – што је изазвало жестоке уличне борбе и довело украјинске снаге у опасност од окружења и потпуног уништења.

Најмање 200 руских војника, наоружаних аутоматима, митраљезима и ручним ракетним бацачима, слободно се крећу јужним деловима града, док украјинске снаге и даље углавном држе централне и северне делове, саопштили су украјински официри локалним медијима, што су потврдили и цивилни извори које је пратио Кијев пост.

Дронови и цивили отежавају борбе

Официр 68. јуришне бригаде Украјинске војске, распоређен у Покровску, изјавио је за телевизију Еспрессо да ситуацију додатно отежавају напади дронова и присуство цивила у граду.

„Да, врло често се дешава да се непријатељ појави у Покровску тамо где га не очекујемо“, рекао је официр по имену Вјачеслав „Љути“.

„Непријатељ често делује у малим групама – минобацачким посадама или оператерима дронова – и ми смо принуђени да се боримо прса у прса. Такође, Руси се често пресвлаче у цивилну одећу, што нас спречава да пуцамо безбедно. Има случајева када људи у цивилу отварају ватру по нашим положајима.“

Руски војници који су продрли у град немају возила, већ су пешице прешли 10–15 километара кроз слабо брањене украјинске линије, скривајући се у индустријским зградама на југу града.

Град под артиљеријом и руским заставама

Цивилни и војни извори јављају да се у граду чује пуцњава, артиљерија и дронови, као и да је руска авијација извела напад „планирним бомбама“ на мост у близини железничке станице.

Руски блогери објавили су снимке заставе постављене поред ознаке јужне границе града, али те тврдње нису независно потврђене.

Украјински новинар Васиљ Пехно написао је да је „ситуација у Покровску критична“ и упозорио:

„Ако не блокирамо продор непријатеља, изгубићемо Покровск, Мирноград и многе војнике.“

"Ситуација је на ивици критичне "

Према проценама аналитичке групе DeepState, Руси су преузели контролу над јужним деловима Покровска, док Украјинци држе центар и север.

Руси су се приближили последњем путу снабдевања који води ка западу, што град ставља у ефикасно окружење.

„Окупатори су блокирали кључну руту од Павлограда до Покровска. Ситуација је на ивици критичне и наставља да се погоршава“, саопштио је DeepState.

Тешке борбе у Мирнограду и центру Покровска

Портпарол украјинске војске Григориј Шаповал потврдио је да су руски војници ушли у пределе Мирнограда и да користе артиљерију, дронове и оклопна возила. „Наше снаге држе положаје и утврђују линије, али ситуација је веома тешка“, рекао је он.

Фото: Профимедиа

Официр Кирило Сазонов из 41. механизоване бригаде изјавио је да је „у Покровску почела права урбана битка“.

„Непријатељ је довео све снаге које је могао. Сада је у граду прави пакао“, написао је он.

"Дочекаћемо непријатеља на свакој улици"

Пуковник Валентин Манко, командант елитних украјинских јуришних јединица, оценио је да је Покровск „најважнији и најтежи сектор фронта“.

„Наши људи спроводе операције чишћења и обезбеђења – дочекаћемо непријатеља на свакој улици“, поручио је.

Командант 4. јуришне бригаде Националне гарде Петро Кузик рекао је да Руси покушавају да заобиђу утврђене положаје „кроз воћњаке и шумске појасеве“.

„Дронови показују да сваких неколико метара лежи мртви руски војник. Имамо снимке на којима прелазе преко тела својих сабораца“, навео је он.

Велики губици и борбе без престанка

Командант украјинске војске генерал Александар Сирски посетио је Покровски сектор 25. октобра и издао наређења за „проналажење и уништавање руских саботажних група, дронова и артиљеријских положаја“.

Према подацима украјинске војске од 27. октобра, руски губици у три месеца борби износе више од 17.000 војника, укључујући 190 заробљених.

Иако се неке тврдње Кијева не могу независно потврдити, видео-снимци и извештаји са терена потврђују да је битка за Покровск једна од најжешћих у рату до сада – а град је сада у опасности да буде потпуно опкољен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ У КЛАНИЦИ ПОКРОВСКА: У граду је прави пакао, Руси довели све снаге које могу

УКРАЈИНСКИ ВОЈНИЦИ У КЛАНИЦИ ПОКРОВСКА: "У граду је прави пакао, Руси довели све снаге које могу"

РУСКА пешадија продрла је у градске границе једног од главних стратешких циљева председника Русије Владимира Путина, претећи да га опколи. Украјинске специјалне снаге укључиле су се у борбе у урбаном подручју.

29. 10. 2025. у 17:43

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Коментари (0)

Вода – ресурс који Србија може да понуди свету