КО ТРЕБА ДА ПРИМИ ЧЕТВРТУ ДОЗУ И КАДА: Директорка "Батута" објашњава све о додатној имунизацији и вакцинама против короне

Татјана Марковић

06. 11. 2021. у 22:12

ЗБОГ могућег неадекватног имунског одговора, или његовог изостанка након вакцинације против Ковид-19, препоручује се додатни подстрек новим режимом вакцинације код особа са примарним и секундарним имунодефицијенцијама и код особа на хемодијализи.

КО ТРЕБА ДА ПРИМИ ЧЕТВРТУ ДОЗУ И КАДА: Директорка Батута објашњава све о додатној имунизацији и вакцинама против короне

Фото: Град Вршац

Ово за "Блиц" каже др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Наиме, национални комитет за имунизацију донео је коначну одлуку о примени бустер дозе и то код свих особа код којих је завршена примовакцинација, што је на свом сајту објавио "Батут".

- Ту спадају особе са тешким формама примарних и секундарних имунодефицијенција (пацијенти на хемиотерапији, пацијенти са трансплантацијом органа који примају имуносупресивну терапију, пацијенти са имуносупресивном терапијом аутоимунских и имуноинфламаторних обољења, пацијенти са ХИВ/АИДС-ом, пацијенти на хемодијализи итд). Препоручује се примена додатне дозе вакцине после најмање 28 дана од апликовања друге дозе вакцине, при чему се као додатна доза даје доступна иРНК вакцина, уз мишљење надлежног лекара специјалисте. Такође, код ових особа препоручује се примена бустер дозе вакцине након најмање пет месеци од давања додатне, треће дозе вакцине (3+1доза) - објашњава директорка "Батута".

Нема потребе радити антитела

Др Јовановић појашњава да нема потребе радити антитела пред четврту дозу.

Дакле, како је на сајту "Батута" већ објављено, трећу дозу након најмање четири месеца треба да приме сви они који су као прве две примили кинеску Синофарм вакцину, а сви они који су примили друге вакцине, бустер дозу треба да приме након најмање пет месеци.

Др Верица Јовановић

Након најмање пет месеци од давања друге дозе, код особа које су претходно примиле две дозе мРНК (Пфизер-БиоНТецх) или векторске вакцине (Гам-КОВИД-Вак, Астра Зенека), и након најмање четири месеца од давања друге дозе, код особа које су претходно примиле две дозе инактивисане вакцине (САРС-ЦоВ2 (Веро Целл) Инацтиватед-Синопхарм). Такође, како се наводи, особе са примарним и секундарним имунодефицијенцијама (особе које су након најмање 28 дана од друге дозе примиле мРНК вакцину, као додатну, трећу дозу), бустер дозу треба да приме након најмање пет месеци.

Грађанима, се оставља могућност да особа која се вакцинише изабере врсту вакцине која ће бити примењена као бустер доза - наводи се на сајту "Батута" и додаје да уколико се Гам-КОВИД-Вак вакцина примењује као бустер доза, у том случају даје се прва компонента наведене вакцине.

 

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

БОНУС ВИДЕО - НИКАДА НИЈЕ БИЛО ТЕЖЕ: Репортери "Новости" у црвеној зони ковид болнице у Батајници

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака