СМРТНО ОПАСНИ СИМПТОМ КОВИДА: Руски вирусолог о „делта соју“ и карактеристикама тежих облика

Novosti online

07. 11. 2021. у 22:02

"Делта" сој вируса корона има озбиљније последице по здравље људи, у односу на ранији, такозвани "вухански".

СМРТНО ОПАСНИ СИМПТОМ КОВИДА: Руски вирусолог о „делта соју“ и карактеристикама тежих облика

У тешком стању заврше многи који закасне са правом терапијом / Фото З. Јовановић

То може бити повезано и са ниском температуром тела која је карактеристична за његове теже облике, на шта треба обратити посебну пажњу, саопштио је у интервјуу телевизији „Звезда“ лекар-имунолог Владислав Жемчугов.

-Ток болести се променио, јер је сада доминантан ‘делта’ сој вируса. Болест изазвана овим сојем има теже облике. Скраћује се инкубациони период и брже долази до пнеумоније. Оболевају и млади, чак и деца школског узраста, рекао је лекар.

Према истраживањима лекара, најтежи облик болести изазване ковидом 19 настаје када се пацијенту снизи температура тела.

-То је најтеже стање које може за неколико дана да доведе до смртног исхода. Најтежи болесници имају температуру 36 и нижу, на шта треба обратити пажњу, упозорио је Жемчугов.

Он је навео да температура тела зависи од снаге организма и од његовог потенцијала. Међутим, на температуру човека утиче и стање хормона, пре свега штитне жлезде, полних хормона и надбубрежне жлезде.

-У случају да је температура тела ниска, то значи да организам не може да се избори са токсинима и одговори на инфекцију. Тим пацијентима је потребан индивидуални приступ, примена специјалних препарата који повећавају резистентност. Код ових пацијената се бележи и низак крви притисак. Чак и ако је увек постојала хипертензија потребно је примењивати терапију, објаснио је експерт.

Лекар је додао да када болест протиче у лакшем облику онда човек има нормалну температуру. Притом, он је подвукао да је за мерење температуре потребно користити само термометар са живом, јер је он прецизнији од бесконтактног и електронског.

- Основно је да се температура мери три пута по пет минута. У случају да је пацијент блед, има плаве усне, низак притисак, онда је то симптом за узбуну. Потребно је урадити све анализе, посебно ако нема симптоме инфекције, препоручује Жемчугов.

Лекар је упозорио да у условима када се велики број пацијената обраћа за помоћ систем примарног сортирања пацијената често не прави добру разлику, у случају да пацијент нема високу температуру на такве пацијенте се не обраћа велика пажња и саветује им се да дођу за недељу дана.

-У случају да је реч о јакој респираторној инфекцији онда не долази до наглог пада температуре. Фазе болести су такве да после ниске наступа повишена температура, организам почиње да се бори, то може да буде претеча цитокинске олује, односно претераног имуног одговора организма који резултира тешким упалама. Молекули не утичу позитивно, већ погоршавају ток болести. Никада нисам видео да јака респираторна инфекција почиње ниском температуром. У случају да лекар игнорише ниску температуру, онда је потребно тражити новог доктора, закључио је лекар.

Раније је професор на катедри за вирусологију биолошког факултета Алексеј Аграновски изјавио да потенцијалну опасност не представљају све мутације ковида, већ само варијанте са одређеним својствима, на пример, са већим степеном заразе.

rs.sputniknews.com

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

 

БОНУС ВИДЕО: ОВДЕ СЕ ВОДИ БОРБА ЗА ЖИВОТЕ: Црвена зона ковид болнице у Крушевцу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!