САЛАШИ ЖИВЕ НА ЊЕГОВИМ СЛИКАМА: Суботичанин Јосип Цвијин направио галерију на отвореном

Ј. ЛЕМАЈИЋ

12. 11. 2021. у 09:44

ПРОЛАЗЕЋИ Бајнатском улицом, једном од најпрометнијих у Суботици, не можете а да не приметите једну скромну кућу и на њој мноштво изложених уметничких слика.

САЛАШИ ЖИВЕ НА ЊЕГОВИМ СЛИКАМА: Суботичанин Јосип Цвијин направио галерију на отвореном

Фото Горан Тодоров

Својом лепотом, дела времешног Суботичанина Јосипа Цвијина, не само да одударају од суморног окружења, већ као и да кажу "не" свим лошим вестима са којима се суочавамо. Просто, измаме осмех на лице.

Цвијо је, како нам прича, по струци грађевинац, али кичицу није испуштао током скоро целог радног века. По одласку у пензију, сликарство му је део свакодневице. Много слика поклонио је, а неке, додуше нерадо, принуђен је да прода јер скромна пензија покрива само оно најосновније.

- Одувек сликам, а откако сам у пензији много чешће радим. Мада немам увек инспирацију, она долази спонтано и то само они који стварају могу да разумеју - прича нам Цвијо, показујући нам своја дела.

- Изнео сам своје радове јер они треба да буду виђени. Као и књига што вреди околико колико ју је људи прочитало, тако је и са сликама. Лепше је да је слика на нечијем зиду него у мојој мрачној соби. Уосталом, зато и радимо, не само због своје личне потребе.

Цвијина се суграђани сећају и по изложби коју је приредио код Зелене фонтане, непосредно пре но што ће отићи у историју. Њен некадашњи изглед, као и коринтски стубови на улазу у Народно позориште пре његове обнове, вила "Лујза" само су неки од мотива који на Цвијиним сликама представљају и сведочанство једног времена.

- Не бих волео да се то заборави. Зато чувам успомену на некадашњи изглед тих објеката, али и салаша, чарди... Све је то постојало. Сада је ту градилиште, нешто не постоји или другачије изгледа, али на мојим сликама живи. Углавном радим акрил јер се брзо суши, некад и уље, јер је код акрила тешко наћи добру жуту боју. Често сликам и мртву природу, сликам, цвеће, јорговане и сунцокрете, који простору дају посебну ноту - објашњава уметник.

- Када завршим слику ставим је на зид и гледам, тек онда стекнем прави утисак.

Много другачије изгледа када се уклопи у простор, зато треба бити обазрив приликом одабира неког уметничког дела.

Суботичани воле уметност

СУБОТИЦА има доста добрих сликара, има и жена које су веома талентоване, само немају никакву подршку. Суботичани воле уметност. Мислим да смо одмалена тако васпитани да ценимо и волимо дела свих видова уметности. Од уметности не смемо да одустанемо, ма колико тешко било, поручује нам Цвијо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

ХАОС У РУСИЈИ: Репрезентативац Србије прво проглашен за непријатеља Украјине, а потом није могао да верује шта га је снашло у престоници