ПРЕМИЈЕРКА: Београд домаћин конференције о науци 2022. године

Танјуг

12. 11. 2021. у 11:58

ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић најавила је данас да ће Србија у септембру 2022. године бити домаћин скупа о науци и одрживом развоју Унеска, који ће заједно организовати са том организацијом.

ПРЕМИЈЕРКА: Београд домаћин конференције о науци 2022. године

Фото: Танјуг

Брнабићева је након панела на пленарној дебати 41. заседања Генералне Скупштине Унеска у Паризу, у обраћању новинарима, истакла да се ради о највећем скупу Унеска и то на једну од најважнијих тема за одрживи развој и даљи економски раст и напредак, али у складу са циљевима одрживог развоја Агенде 20 - 30 УН.


- Пред нама је велики посао, али Србији је указана огромна част тиме што је организатор са Унеском, али и тиме што ће бити домаћин највећег научног скупа - казала је премијерка.

Она је истакла да Србија тежи да се позиционира као лидер у развоју вештачке интелигенције кроз њену примену и један од кључних стубова у етици.

Брнабићева је нагласила да ће Србија до краја 2022. имати складиште целокупне научне продукције из Србије са слободним приступом.

Указала је и да се Србија посебно усредсредила на инвестиције у руралне средине с циљем да скоро 100 одсто њене територије буде покривено брзим интернет до 2025. године.

Премијерка је нагласила да је поносна и да јој је част што може да предводи земљу, која је, како је рекла, постала регионални лидер у вештачкој интелигенцији, поштујући смернице и принципе етике у овој области.

Она је истакла да су улога и деловање Унеска, као организације која постоји 75 година, сада потребнији него икада раније.

Нагласила је да је Србија и даље предана томе да континуирано улаже напоре да постигне видљиве и одрживе резултате у примени Агенде за одрживи развој 2030. и истакла да је Србија успоставила Националну академију за јавну администрацију, где јавни службеници могу да уче нове вештине.

Подсетила је и да је Србија почела са увођењем ИТ обуке и курсева дигиталног писања, као и да је отворила десетак Националних центара за обуку како би смањила разлике које постоје на тржишту рада.

Брнабићева је истакла да потпуно подржава усвајање Препоруке о отвореној науци и истакла да је Србија успоставила портале о отвореним подацима и отвореној науци, како и да уводи концепт е-науке.

Истакла је и да је посебно задовољна због чињенице да ће бити усвојена глобална препорука о етици у вештачкој интелигенцији и указала да је Влада Србије усвојила Стратегију за развој вештачке интелигенције за период од 2020. до 2025. године како би омогућила коришћење вештачке интелигенције за промоцију економског раста и запослености и омогућила бољи живот за све грађане.

Премијерка је рекла да је одговорност свих држава чланица да очувају начела консензуса и конструктивног и отвореног дијалога по свим питањима, који су под мандатом Унеска.

- Делећи и препознајући светску визију и вођство Унеска, Србија стоји као поуздан партнер, снажно посвећен мандату и вредностима Унеска - закључила је Брнабићева.

БОНУС ВИДЕО:  ПРЕМИЈЕРКА У КЛИНЧУ СА НОВИНАРКОМ Н1: Ево како је одговорила на питање о вакцини

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСКА ВОЈСКА НЕЋЕ СТАТИ: Трамп неће моћи да оконча украјински сукоб, сматра професор Миршајмер