СЕЋАЊЕМ ЋЕМО СЕ ОДУПРЕТИ ЗАБОРАВУ ЗЛА: На 80. годишњицу оснивања логора Старо сајмиште, важно да се супротставимо ревизији историје
ОВАЈ 8. децембар, дан када су први Јевреји, пре тачно 80 година, доведени у Логор на Старом сајмишту, остаће без званичне комеморације. Није је најавила ни јеврејска заједница.
- У овом тренутку Меморијални центар нема могућност да обележи осамдесету годишњицу оснивања логора. Директор сам у в.д. статусу, тек треба да набавим радни сто, рачунар и телефон. Меморијални центар "Старо сајмиште" је као тек рођено дете које треба да израсте, прохода и проговори. Верујем и надам се да ће полако стати на ноге и да ће на достојан начин обележити следећу годишњицу - каже за "Новости" Кринка Видаковић Петров, недавно именована на чело нове институције.
Како наводи, циљ меморијала није само да се обележавају годишњице, него да се у континуитету шири свест о овом месту.
- То дугујемо не само прошлим поколењима Срба, Јевреја и Рома, као и других, који су ту дехуманизовани и убијани. То је дуг и према будућим поколењима која би требало да се одупру неподношљивој лакоћи заборава зла. Живимо у време када је генерација оних који су искусили зло оличено у логорима и геноциду, Холокаусту и Самударипену, у биолошком заласку. Тим је већа потреба да се очува сећање на жртве и спречи ревизија историјске истине, њено замагљивање и изобличење, који су у функцији промоције интереса виновника зла и нових прерасподела моћи - каже наша саговорница.
Она примећује да већина Београђана, који су безброј пута прешли Бранков мост, не зна ништа или зна врло мало о логору који су немачке окупационе власти успоставиле на Сајмишту, а које је било на територији НДХ. Најпре је то био Јеврејски логор Земун, додат Јеврејском пролазном логору Топовске шупе.
- Када су немачке окупационе власти обавестиле Хитлера да је Србија Judenfrei, то место је постало Прихватни логор Земун, где је депортован велики број српских цивила с Козаре, интернирани су идеолошки противници (нарочито комунисти), људи из Србије, а све време и Роми. Жртве су страдале од отровног гаса, стрељања, батињања, глади, а неки су послати у друге логоре, између осталог у Норвешкој. Истовремено су жртве Јасеновца стизале Савом до обале логора на Старом сајмишту. Иницијативу председника Вучића да се савска обала између Бранковог моста и Газеле именује "Обалом јасеновачких жртава" Срба, ваља поздравити, јер је то први пут да се било која тачка Београда посвети жртвама тог највећег стратишта на територији Југославије - каже Видаковић Петров.
У оквиру Меморијалног центра биће основана два музеја: први, Музеј Јеврејског пролазног логора Београд - Топовске шупе и Јеврејског логора Земун, и други, Музеј Прихватног логора Земун. Они би били смештени у два највећа павиљона некадашњег Сајмишта: у Задужбини Николе Спасића и Италијанском павиљону. Канцеларије Меморијалног центра биће смештене у Кули, чија ће обнова почети догодине. Предвиђено је да у једном од већих павиљона буду библиотека, архив, сале за образовно-васпитне делатности, међународне конференције...
- Овај пројекат је свакако маратон, а не спринт, а за маратон морамо бити упорни, истрајни, пожртвовани, креативни и пре свега морамо веровати у смисао онога чему посвећујемо напоре - поручује в.д. директора Меморијалног центра.
ЈОСЕФ ЖАМБОКИ: ПОПИСАТИ ЖРТВЕ
У МУЗЕЈИМА историје Холокауста, у Јад Вашему, у Јерусалиму или у Вашингтону, или пак у Јеврејском историјском музеју у Београду, до данашњег дана нису поименично уписане све жртве Холокауста у Југославији. Реч је о 35.000-38.000 људи, од чега више од 11.000 на простору Београда и Србије. Разумем да је процес потраге за идентитетом жртава дуготрајан и мукотрпан, али ево, прошло је готово 80 година, а он још није окончан. Свака од жртава имала је име и презиме, имали су породице, жеље, снове, а због сулудих нацистичких планова њихов живот је насилно прекинут - каже Јосеф Жамбоки (на слици), један од малобројних који је избегао смрт на Сајмишту, и апелује на надлежне да у сарадњи са музејима Холокауста у свету, наставе са истраживањем идентитета убијених.
Јосефа и његову сестру Рушку из логора је спасао комшија Пал Жамбоки, који је радио за Гестапо као преводилац. У логору су убијени његова мајка, бака, ујне, њихова деца...
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (1)