НЕ ДОЗВОЛИТИ РЕВИЗИЈУ ИСТОРИЈЕ: Трибина о усташком геноциду у Јасеновцу, траже да се усвоји Резолуција о почињеним злочинима (ВИДЕО)

Ш. МАРОВИЋ

09. 12. 2021. у 23:20

УДРУЖЕЊЕ логораша Јасеновац, Субнор и Заједнице удружења жртава Другог светског рата, са бројним академицима и угледним грађанима, захтевају од Скупштине Србије усвајање Резолуције о усташком геноциду НДХ над Србима, Јеврејима и Ромима у периоду од 1941. до 1945. године, као и установљавање Дана геноцида над Србима у 20. веку.

НЕ ДОЗВОЛИТИ РЕВИЗИЈУ ИСТОРИЈЕ: Трибина о усташком геноциду у Јасеновцу,  траже да се усвоји Резолуција о почињеним злочинима (ВИДЕО)

Фото Н. Скендерија

Ово је порука која је послата вечерас на трибини "Националним памћењем против ревизије историје" одржаној у главној сали Правног факултета Универзитета у Београду. Догађај је организован у дану када је 1948. године донета Конвенција Уједињених нација о спречавању геноцида, који се такође обележава као дан сећања на све жртве. У попуњеном амфитеатру Правног факултета студенти су више од сат времена постављали питања професору Гидеону Грајфу, носиоцу Златне медаље за изузетне заслуге.

Он је и директор прва два српско-јеврејска центра "Свети Сава" и "Јехуда Алкалај", директор Међународне експертске групе ГХ7 за Јасеновац и НДХ, али и аутор мултидисциплинарне трилогије "Јасеновац - Аушвиц Балкана - очување историјског наратива о страдању, Израелска искуства". Највећи аплауз и овације студената добила су деца преживели логораши из злочиначких логора Јасеновац и Јастребарско Гојко Рончевић Мраовић и Смиља Тишма.

- Хвала свима што сте се окупили на Правном факултету, драго ми је што сам овде, пре неколико сати стигао сам из Израела - поручио је на почетку обраћања професор Грајф. - За ову опипљиву тему о страдању Срба и Јевреја у НДХ одлучио сам се када сам видео колико лажи и неистина пласирају у медијима они који желе да прекрајају историју. Посветио сам се у потпуности откривању истине. Како би се оповргле тврдње да је Јасеновац био радни логор, морају да се користе историјски подаци и истините тврдње преживелих. Трудим се да будем правичан у томе и да никоме не направим проблем. Ипак, као неко ко није ни Србин ни Хрват, могу објективно да сагледам ствари.

Фото Н. Скендерија

Гојко Рончевић Мраовић и Смиља Тишма

Професор је у свом излагању истакао да се у хрватским логорима користило 57 начина за убијање недужних људи, док је у немачким то био случај са три или четири методе, те да су усташе биле много суровије. Такође, због претњи смрћу које су му упућиване бар једном седмично, морао је да ангажује и обезбеђење.

На трибини "Националним памћењем против ревизије историје" говорили су и професор Борис Беговић, помоћник министра просвете Бојан Тубић, као и Антун Милетић, док се преко видео-линка присутнима обратио амбасадор Јерменије у Србији Асот Овакимјан.

Фото Н. Скендерија

Макета логора Јасеновац тешка две тоне

Документарна изложба о логору Јасеновац први пут је представљена у седишту УН у Њујорку 26. јануара 2018. године. Изложба је сада обогаћена и радом Архитектонског факултета, макетом овог логора која се вечерас нашла и на Правном факултету. То је до сада највећа макета Јасеновца, ширине три и дужине десет метара, тешка чак две тоне. На њој се могу видети реплике улазне капије у логор, ограде, али и "Пичилијеве пећи - крематоријуми", казани за кување људских тела за сапун, "кречане", као и изглед масовних гробница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКАД НИЈЕ ЗАДОВОЉАН: Роналдо побеснео због поништеног гола