НОВА ФАРМА ОД 700.000 ЕВРА! Велика инвестиција у Малом Сталаћу

Емина Грчић

12. 12. 2021. у 12:00

КАДА је давне 1995. године почео са производњом инкубаторске живине, Зоран Спасић из Крушевца није могао да претпостави да ће готово 30 година касније бити међу водећим произвођачима у овој пољопривредној области на Балкану.

НОВА ФАРМА ОД 700.000 ЕВРА! Велика инвестиција у Малом Сталаћу

Фото: ФБ

Ипак, све је то постигао вредним радом, непрестаним улагањима у модернизацију експлоатације живине на фарми недалеко од Ћићевца, где је сваки погон данас потпуно аутоматизован.

Захваљујући досадашњим резултатима, у мали Сталаћ стигла је велика инвестиција, а "Спасић фарм", чији су погони на територији ћићевачке општине, добио је и подршку државе. Путем ИПАРД програма, улаже се чак 700.000 евра у нову фарму.

- То је фарма за матично јато које треба да да приплодна јаја за 2,5 милиона пилића за тов - напомиње Зоран Спасић.

- Нова инвестиција урађена је по свим европским стандардима и савременој технологији. Тренутно имамо производњу за конзумне носиље, а у току је изградња нове фарме.

Спасићев успех није остао непримећен. Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић је на позив председнице Општине Ћићевац Мирјане Кркић посетио модерне погоне у Сталаћу. Напомиње да је поврат за ову инвестицију око 50 процената и да нема дилеме да ће на том месту бити репроцентар за приплодна јаја на територији читаве Србије.

Зоран Спасић, Фото Архива Новости

Током деведесетих година, недалеко од Мојсињске Свете Горе почело је да ради пољопривредно газдинство које се временом оријентисало на ексклузивну производњу једнодневних пилића тзв. лаке линије, за конзумна јаја "ломан браун", и "тешке линије" такозване рос 307, за тов. Годишње произведу и до два милиона пилића лаке и милион пилића тешке линије. Погони фарме смештени су у више објеката величине од 1.000 до 1.300 квадрата, док је инкубаторска станице по капацитету међу првих пет у Србији. Сваке године, бележи се успех.

Јаја из Сталаћа завршавају на трпезама у БиХ, Црној Гори, Северној Македонији, а вероватно да ће се наћи и на тржишту ЕУ, када се буде отворило током овог месеца, што је и раније најављено из министарства. За европско тржиште ова фарма одавно је спремна: има заокружен процес производње, сакупљање јаја на сензорној линији која се прати на мониторима, аутоматско прикупљање јаја белих кока, сервирање хране, рад вентилатора, регулацију светла и температуре.

САРАДЊА СА "ТОРЛАКОМ"

СТАЛАЋКА фарма сарађују, и са Институтом "Торлак".

- Годишње смо испоручили око милион ембриона за производњу вакцине против грипа, које специјалистички институт за вирусологију користи за производњу своје вакцине - наводи Зоран Спасић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази