КОРОНА СЕ КРИЈЕ У МАСНИМ ЋЕЛИЈАМА: Истраживање показало - Гојазни људи могу имати повећан ризик од тешког облика ковида и постковид синдрома

Татјана Марковић

14. 12. 2021. у 00:38

ОД самог почетка пандемије је познато да гојазност представља ризик за тежак облик ковида и постковид синдрома. С једне стране, то је због лошијег физичког стања, већег броја пропратних болести или механичких проблема с дисањем.

КОРОНА СЕ КРИЈЕ У МАСНИМ ЋЕЛИЈАМА: Истраживање показало - Гојазни људи могу имати повећан ризик од тешког облика ковида и постковид синдрома

Фото: Новости архива

Али то није све: према једној новој, још неверификованој студији, чини се да коронавирус директно инфицира масне ћелије. Штавише, у тешким случајевима ковида упала се дешава директно у масним ћелијама.

- Подаци из наше студије сугеришу да инфекција масног ткива и повезани упални одговор могу бити један од разлога због којих гојазнији људи имају тако тежак ток болести када су заражени САРС ЦоВ-2 - каже Катерине Блиш, професорка на Станфорду и главни аутор студије.

Те спознаје заправо и нису сасвим нове, јер се чини да и други патогени, попут вируса грипа, воле да се угнезде у телесне масти. АЦЕ2 рецептори служе као улазна врата за продирање новог коронавируса САРС ЦоВ-2 у ћелије. А њих у масним ћелијама има више него у другим ћелијама, чак и више него у плућном ткиву. Блиш и њен тим су прегледали масне ћелије пацијената који су умрли од ковида 19. Показало се да коронавирус врло ефикасно користи масне ћелије као резервоар за прикривање – и тиме надмудри наш имунолошки састав.

Повећан ризик од постковид синдрома

Маст у људском телу није ограничена на она места која видимо на први поглед, она представља окружење у којем се налазе и бројни унутрашњи органи. Истраживачи су открили да инфицирање масних ћелија вирусом САРС-ЦоВ-2 активира читав низ упала. Почевши од масноће, може се проширити и на унутрашње органе и то на дуже време. Будући да се на овај начин преноси на цело тело, то, према налазима ове студије, може повећати ризик да ће пацијенти патити од постковид синдрома месецима након што се опораве од прве инфекције.

- Ако масне ћелије представљају резервоар за вирусне инфекције, гојазност може допринети не само тешкој акутној болести, већ и дуготрајном постковид синдрому - наводи се у студији.

Ова сазнања би могла утицати на стратегију вакцинисања и методе лечења, будући да телесна масноћа још није узета у обзир у постојећим третманима.

Илустрација Тоше Борковића

 

Могуће методе лечења

Истраживачи су открили да вирус и у масним ћелијама реагује на антивирусну терапију (с ремдесивиром). Осим тога, могли би се тестирати циљани лекови који смањују упалу у масном ткиву. Истраживачи сугеришу да би салицилати могли преузети овај задатак.

Најпознатији представник салицилата је ацетил-салицилна киселина, односно аспирин. Салицилати имају аналгетска и противупална својства, смањују температуру и спречавају стварање угрушака у крви.

На темељу нових резултата истраживања такође се мора расправљати да ли у ризичне групе треба уврстити и гојазне, те им дати приоритет, на пример код вакцинисања.

Узнемирујућа гојазност

Од почетка пандемије неке студије су показале да су многи од најтеже оболелих од ковида 19 били гојазни. Прва метаанализа објављена је у августу 2020, за њу су истраживачи из целог света прикупили податке од 399.000 пацијената.

Код гојазних а оболелих од короне је вероватноћа 113 одсто већа да ће завршити у болници, 74 процента већа да ће завршити на интензивној нези и 48 одсто је већа да ће умрети од ковида 19.

Код тих особа се многи фактори често спајају у озбиљну болест. Тако, рецимо, трбушна масноћа притиска дијафрагму, која онда притиска плућа. Тиме се ограничава проток ваздуха, смањује се волумен плућа.

Фото: Depositphotos

Додатни фактори

Осим тога, гојазне особе често имају ослабљен имунолошки систем, хроничне упале и повећану склоност тромбози. То може постати ризик у случају короне.

Не само то, код гојазних су врло чести повишени крвни притисак, болести срца и плућа као и дијабетес. Све су то додатни фактори који могу погоршати ток болести.

Гојазни би требало да се посебно чувају од инфекције. Јер засада постоји врло мало података о томе како их лечити, између осталог и због тога што су ти људи често искључени из клиничких студија, баш због прекомерне тежине.

БОНУС ВИДЕО - "НОВОСТИ" У ЦРВЕНОЈ КОВИД ЗОНИ У БАТАЈНИЦИ: Невакцинисани су у смртној опасности, оболели пристижу

(ДОјче веле)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

УСТАШКИ ПИР: Хрвати (опет) згрозили свет, овакав скандал се не памти (ВИДЕО)