ОМИКРОН У СРБИЈИ ЈОШ НИЈЕ “УХВАЋЕН”: Нови сој короне, потврђен у 90 земаља, код нас није нађен ни код заражене путнице из Боцване
У ЛАБОРАТОРИЈИ Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду упорно се трага за новим сојем короне, који је до сада потврђен у више од 90 земаља, али омикрон код нас није изолован, потврдила је у понедељак за "Новости" професор др Тања Јовановић, вирусолог. Нови сој вероватно није ни "незванично" још ушао у земљу, јер бисмо, у супротном, с обзиром на то да се шири брзином муње, имали значајан пораст оболевања, а ми већ три недеље имамо пад броја инфицираних.
Професорка Јовановић каже да се редовно спроводи епидемиолошки надзор, али да се код нас, ипак, секвенционирање вируса не ради масовно:
- Анализирали смо и узорак жене која је допутовала из Боцване и на првом PCR тесту била је негативна, али је други био позитиван на ковид 19 - каже проф. Јовановић. - Ни ту нисмо изоловали омикрон. Код нас је још доминантан делта сој. Сада смо у доста стабилној ситуацији, јер сви параметри падају, али пред нама су велики изазови и зато је важно да се важеће противепидемијске мере поштују.
Омикрон је, како каже проф. Јовановић, вирусолошки врло интересантан, јер у соју короне са највише мутација до сада има преклапања са вирусом који изазива прехладу.
- Засада се не зна да ли је дошло до рекомбинације два вируса или су толике мутације последица дуготрајне инфекције короном код имунокомпромитованих пацијената, нити како ће то утицати на ток пандемије - каже проф. Јовановић.
Са тренутном епидемиолошком ситуацијом, и без омикрона, Србија је свакако у другачијој позицији него земље у којима се захуктава пети талас епидемије. Имамо до 1.500 инфицираних за 24 сата, колико региструјемо у претходних 21 дан, па ситуација објективно није за пооштравање мера, али с обзиром на претњу омикрона, грешимо ако не делујемо проактивно. Овај други став заступа епидемилог и члан Кризног штаба др Предраг Кон.
- У другој половини јануара чека нас неминовно скок броја новозаражених. Нико није одобрио окупљања више од 500 људи, а увелико се рекламирају организовани дочеци Нове године на трговима. Сигурно неће бити ниједног епидемиолога, бар у Кризном штабу, који ће подржати такве догађаје. Чињеница је да или ћемо радити проактивно или ћемо чекати кад почне пораст па онда предузимати мере, али јефтиније и боље се пролази кад се проактивно ради - нагласио је епидемиолог.
У многим европским земљама не да се не размишља о дочеку, него се - затварају. Најстроже мере су уведене у Холандији. Раде само продавнице неопходне робе, и то до 20 сати. Све остале су затворене до 14. јануара. Школе неће радити до 9. јануара. У кућни простор могу да уђу истовремено само две особе које ту не живе, док је за Божић тај број удвостручен. Иако број заражених тренутно опада, очекује се да омикрон преокрене ситуацију.
У Ирској је уведен полицијски час до 20. јануара. У Италији и Грчкој уведен је од 16. децембра обавезни карантин од пет дана за све невакцинисане који допутују у ове земље. У Швајцарској и Португалији поново је уведен рад од куће. У Немачкој је карантин обавезан чак и за вакцинисане који долазе из земаља из "црвене зоне" као што су Велика Британија, Данска и Француска. И Француска је појачала мере. Власти ће првих дана јануара представити предлог новог закона. Највећа промена је укидање санитарне пропуснице и увођење вакциналног пасоша, што значи да тестови и потврда о прележаној болести више неће бити валидни за улазак у ресторане, музеје, биоскопе, позоришта, али и за возове, авионе, па чак ни за улазак у болницу, осим за хитне случајеве. Тиме вакцинација практично постаје неопходна за нормалан живот. За старије од 65 година, санитарна пропусница од 15. децембра важи само уз три дозе, а за остале пунолетне рок је померен од 15. јануара.
Најтежа ситуација тренутно је у Великој Британији и Данској. Али, то су земље које раде највећи број секвенцирања у Европи. У Великој Британији тренутно раде 30 одсто секвенцирања на омикрон у односу на укупан број тестова, у Данској 15 одсто, а у Француској само четири одсто. У Великој Британији је регистровано је више од 80.000 случајева дневно, што је повећање за више од 70 одсто у односу на недељу дана раније. Рачуна се да је омикрон овде већ постао доминантан сој. У Данској је омикрон достигао 20 одсто инфицираних.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)