ХРАНИТЕЉИ ГАЈЕ 5.189 ДЕЦЕ: Даноноћна брига о малишанима без родитељског старања веома сложена и одговорна
НИЈЕДНО дете током ове године није имало проблем са прилагођавањем у хранитељској породици, а због неадекватне функције хранитеља за четворо малишана прекинут је смештај. Тај број је незнатан с обзиром на број девојчица и дечака о којима се брине на овакав начин - 5.189. Најчешћи разлог за престанак потребе за смештајем је осамостаљивање младе особе или стварање услова за повратак у биолошку породицу.
Мирјана Новаков, в. д. директора Центра за породични смештај и усвојење Београд, истиче да се на адаптацији и прилагођавању детета ради од момента припреме детета и породице за смештај, али и након тога у унапред дефинисаном стручном поступку.
- Дете се измешта из хранитељске породице када се више не испуњава сврха хранитељства и уколико се и уз пружену подршку стручњака, таква ситуација не може превазићи у интересу детета. Разлози су различити. Хранитељске породице су као и све друге и у њима има криза, развода, смртних случајева и тешких обољења - објашњава Новаковљева.
Постоји пет категорија компетенција хранитеља, а то су обезбеђивање сигурног окружења за дете, заштита од занемаривања и злостављања, задовољавање његових развојних потреба, очување идентитета, пружање подршке у превладавању сепарације и губитака, као и прихватање подељене одговорности и успостављање сарадничког односа са родитељима деце и стручним радницима.
- Брига о детету је веома сложена и одговорна - наглашава наша саговорница. - Потребе деце су индивидуалне и веома различите, код неких је неопходна врло интензивна, непосредна и двадестчетворочасовна брига, на пример, код малишана са развојним сметњама или оболелим од тешких малигних обољења, док други траже подршку док студирају.
Она наводи да су праћење рада хранитеља и увид у њега и подршка детету међусобно повезани стручни поступци. Ту се утврђује да ли породица испуњава прописане стандарде и да ли се хранитељством остварује сврха коју оно мора да има у процесу заштите детета.
- Хранитељство је привремена мера породично-правне и социјалне заштите детета без адекватног родитељског старања и траје до стварања услова за повратак код родитеља или одласка на усвојење уколико се у одговарајућим законским и стручним процедурама утврди да је конкретно дете трајно лишено родитељског старања, па је усвојење трајна мера заштите детета у његовом најбољем интересу. Може трајати и до завршетка школовања, а најкасније до 26. године - каже Новаков.
Поступак припреме, обуке и процене хранитељске породице је дуготрајан. Прво стручни тим процењује будуће старатеље кроз кућну посету и интервју у установи. По окончању овог процеса који у пракси траје најмање три месеца, Центар доноси одлуку о подобности за хранитељство породице.
СИГУРАН СМЕШТАЈ У 4.460 ДОМОВА
ПРЕМА извештају Републичког завода за социјалну заштиту, у Србији је у 2020. години било 5.189 деце на смештају у хранитељским породицама у 4.460 домова. Центар за породични смештај и усвојење Београд је на крају 2020. имао 674 хранитељске породице, а 1.046 деце без родитељског старања на смештају.
Препоручујемо
ПОКЛОНИ ДЕЦИ БЕЗ РОДИТЕЉА: ГО Чукарица и ове године дели поклоне најмлађим становницима
17. 12. 2021. у 15:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)