У ВРТИЋ НА МАТЕРЊЕМ И НА ЕНГЛЕСКОМ: Нова правила у предшколском образовању

Б. Б.

28. 12. 2021. у 09:53

ПРЕДШКОЛСКЕ установе ће убудуће наставно-образовни рад моћи да организују на страном језику, односно на двојезичном програму на српском и страном језику, предвиђено је изменама Закона о предшколском васпитању и образовању, који се налази пред посланицима Скупштине Србије. Такође, уводи се јединствени образовни број за дете (ЈОБ) ради евиденције деце.

У ВРТИЋ НА МАТЕРЊЕМ И НА ЕНГЛЕСКОМ: Нова правила у предшколском образовању

Фото Н. Живановић

Према речима Бранка Ружића, министра просвете, науке и технолошког развоја, измене су предложене ради усклађивања раније норме са потребама праксе и новом подзаконском регулативом, којом се уређује и могућност учења страног језика на предшколском узрасту.

Предлагачи су имали у виду да предшколска установа, осим редовних програма, може организовати курсеве страних језика и друге облике рада, са циљем прилагођавања потребама деце и породице. Одлуку о избору услуга доноси орган управљања установе, на основу процене педагошког колегијума и мишљења савета родитеља. Неопходно је да се позитивно изјасни више од половине родитеља.

У појединим обдаништима, малишани и сада могу додатно учити неки страни језик, а настава се организује једном или два пута недељно. Међутим, најновије законске измене дају могућност да предшколске установе могу у свом програму да понуде родитељима и наставно-образовни рад на српском и неком страном језику. У вишенационалним срединама, образовни процес у обдаништима је организован на језику националне мањине.

Најављене измене закона предвиђају и увођење јединственог образовног броја (ЈОБ) за децу предшколског узраста. ЈОБ одређује његов идентитет личним подацима, образовни, социјални и здравствени статус, а садржи и податке о препорученој и пруженој додатној васпитној, здравственој и социјалној подршци. План је да свако дете добије свој број на узаску у васпитно-образовни систем и да га тај број прати до краја школовања, до завршетка средње школе или студија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ОБЈАВИЛИ СПИСАК НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА: Ево на ком је месту Хрватска

РУСИ ОБЈАВИЛИ СПИСАК НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА: Ево на ком је месту Хрватска

РУСКИ ски лист „Взгљад“ саставио је и у уторак објавио „Рејтинг непријатељских влада“ како би показао разлику између држава које се свесно супротстављају Русији и оних које су на ту одлуку „против њихове воље натерале спољнополитичке околности“, преноси Слободна Далмација.

14. 11. 2025. у 16:54

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Коментари (0)

Штедња у Unicredit Банци уз каматну стопу од чак 3,60%