СВЕ О ПОВОЉНОСТИМА ЗА БУДУЋЕ МАМЕ СТУДЕНТКИЊЕ: Влада дала следеће препоруке факултетима
СВАКИ факултет ће сам одлучивати да ли ће, и на који начин, да прошири постојеће погодности за студенткиње које су у другом стању или су се већ оствариле у улози родитеља.

Фото Depositphotos
То значи да се постојећи Закон о високом образовању неће мењати, како би се увеле јединствене подстицајне мере за повећање наталитета, већ је Влада Србије закључком препоручила високошколским установама да изађу у сусрет свим будућим мајкама.
У Министарству просвете наглашавају да студенткиње које су због трудноће, порођаја и неге детета спречене да прате наставу, извршавају предиспитне обавезе и полажу испите, као и студенти који су постали родитељи, факултети треба да, изменама својих аката, омогуће полагање испита независно од редовних рокова. Треба и да утврде повољније услове за упис наредне године студија и омогуће продужетак рокова за завршетак студија.
- Влада је сагласна да се на факултетима чији је оснивач Република студенткиње и студенти на које се односи овај закључак ослободе додатних трошкова у вези са продужетком рокова, испитних пријава и свих других издатака који проистекну из признатих повољнијих услова студирања најдаље до навршене 26, односно 28. године живота за студенте интегрисаних студија из поља медицинских наука - кажу у Министарству просвете.
Проректор за науку Универзитета у Београду и професор Економског факултета Бранислав Боричић сматра да се државним мерама за подизање наталитета куца на отворена врата ове високошколске установе.
- И до сада смо на Економском факултету имали сву могућу благонаклоност према трудницама и породиљама - каже професор. - Додатни подстицај је да оне буду сада упознате да могу ова своја права да остваре без икаквог устручавања. Мислим да би сви факултети требало да изађу у сусрет студентима.
Професор наглашава да би будуће маме на студијама требало да без страха и стида ово доживе као своје право.
НЕКЕ ПОВЛАСТИЦЕ ВЕЋ ПОСТОЈЕ
ПРЕМА важећем Закону о високом образовању, студенту се на сопствени захтев одобрава мировање права и обавеза ради неге детета док беба не напуни годину дана. Такође се може добити и ради посебне неге детета, због одржавања трудноће, али и у другим случајевима предвиђеним општим актом високошколске установе. Пропис предвиђа да студенткиња има право мировања и када је у поступку биомедицински потпомогнутог оплођења.
Препоручујемо

ВИШЕ ДЕВОЈАКА НА СТУДИЈАМА: Самофинансирајући бројнији на високошколским установама
20. 12. 2021. у 14:56

ВЛАДА ОДЛУЧИЛА: Мањи рачуни за грађане који нису имали струју дуже од 24 сата
16. 12. 2021. у 18:26

ВУЧИЋ НА СЕДНИЦИ ВЛАДЕ: Стабилизација система у понедељак, 0,38 одсто домаћинстава без струје
14. 12. 2021. у 18:07 >> 19:17

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (3)