РОЂЕЊЕ ХРИСТА НА РАДОСТ ЦЕЛЕ ВАСЕЉЕНЕ: Слављење доласка на свет богочовека у себи носи поруке вере, љубави и праштања

В. Н.

06. 01. 2022. у 07:06

ПРОСЛАВЉАЊЕ Божића у српском народу јединствен је израз истинског хришћанства, литургијског и молитвеног заједништва, али и народне вере - старих обичаја прожетих снажним призивом духа предака.

РОЂЕЊЕ ХРИСТА НА РАДОСТ ЦЕЛЕ ВАСЕЉЕНЕ: Слављење доласка на свет богочовека у себи носи поруке вере, љубави и праштања

Фото Танјуг

Све то заједно чини празник Христовог рођења јединственим даном, испуњеним љубављу, праштањем и породичном топлином.

Његошев јунак игуман Стефан у "Горском вијенцу" приповеда да је Божић славио у Витлејему, Светој Гори и "Светом Кијеву" али и напомиње да је атмосфера за нас типичне народне радости засенила и величанствених прослава празника на овим светим местима.

И заиста, код нас је Божић празник који се воли и у коме се истински ужива и радује.

"Нема дана без очнога вида, нити праве славе без Божића!", народски једноставно и ненаметљиво дефинисао је значај и дубину празника црногорски владика и песник.

Божић је дан када се хришћани присећају чудесне ноћи када се у јаслама витлејемске пећине, далеко од сваког сјаја и пролазне раскоши, родио Богочовек. Његов долазак на свет, како нас учи хришћанска вера, први је знак ка путу спасења и вечног живота целог човечанства. Српска православна црква и остале сестринске православне цркве уче своје вернике да, присећајући се доласка Богочовека, призову у своја срца стрпљење, мир и љубав према свим људима на свету.

НАЛАГАЊЕ БАДЊАКА

У СВИМ храмовима Српске православне цркве биће служена празнична бдења и свете службе. Централну божићну литургију предводиће по традицији Његова светост патријарх српски Порфирије, 7. јануара, у Храму Светог Саве у Београду. Архијереји Српске цркве благословиће и обред налагања бадњака испред највећих епархијских храмова. Паљење бадњака, по традицији, на Бадњи дан организује братство свештеника Цркве Светог Саве на Врачару (Мали храм), с почетком у 17 часова.

У рођењу Сина Божјег верници виде почетак аутентичног и јединственог живота Исуса Христа, који ће се завршити васкрсењем - вечном победом живота над смрћу. Божић и Васкрс зато и јесу алфа и омега наше вере, две стране јединственог космичког феномена, који се догодио пре више од два миленијума и који се и данас непрекидно одиграва пред очима верујућих.

Црква зато позива да Божић, као радосни чин доласка на свет Богомладенца, верници проведу у духу сећања на овај догађај и тумаче га као најаву свог пута у вечност. Јер, како у празничним посланицама указују архијереји, само су Христ и његова црква вечни, увек савремени, окрепљујући и надахњујући.

Литургија, заједница у Светом духу, молитва и примање свете тајне причешћа, зато, најбољи су пут за истинску празничну радост. То је, како нас учи Српска православна црква, највећа благодет и једини начин истинске прославе празника.

Саставни део атмосфере Божића у нашем народу одувек је био дух помирења. Етнолози и теолози слажу се да је чин помиридбе, праштања и успостављања заједништва од памтивека везиван за празнике посвећене Христу, као и Светом Јовану Крститељу, као личности која је Сина Божјег увела у једну од најважнијих светих тајни - крштење. То је и највећи доказ да је верујући народ одувек знао за прави смисао празника - размену доброте, разумевање другог и другачијег и праштање, као један од најважнијих постулата хришћанске вере.

Фото Архива

Познаваоци древних обичаја и духа народа подсећају на још један сегмент овог сложеног и вишеслојног празника - време његовог прослављања. Божић долази после зимске краткодневице, када је зима најсуровија, а ноћи су најдуже. Овај празник је тако и прва назнака наступајућег лета, као и симболична најава бољих дана, успеха и животних радости. Као што искре из запаљеног храстовог дрвета разбијају ноћну тмину Бадње вечери, и Христово рођење осветљава природни и духовни мрак који нас окружује.

Српски народ Божић и Бадњи дан, као саставни део великог празника, проводи у породичним окупљањима око бадњака, у духу здравица, слоге и честитки. Празничну слику употпуњују празнична трпеза, топлина дома и међусобна љубав ближњих. То је време и када се окупљају раздвојене породице, рођаци, пријатељи. Као што се око сваког новорођенчета које је дошло на свет окупљају најближи да поделе радост због његовог рођења, око духовне колевке Богомладенца Христа окупља се и слави читава васељена.

Јединствену радост догађаја који се прославља верници несебично деле и позивају и друге да се укључе у светковину. То је и смисао уобичајене размене поздрава током божићних дана. Речи "Христос се роди - Истина је, роди се", иако одавно обична навика и конвенција, истовремено су и есенција духовне радости Божића и његово сведочење. И простом разменом ових поздрава, показујемо да смо опредељени за вечни живот.

Узајамну размену доброте у знаку Божића имао је на уму и Свети владика Николај Велимировић, који је сместио у средиште своје чувене божићне посланице из 1926. године.

"Када славимо рођење Сина Божјега, сетимо се да је он дошао као слуга на земљу, да послужи спасењу људи, и заветујмо се и ми бити слугама Бога својих ближњих. На Страшноме суду неће нас Судија питати колико смо се на земљи, на овом попришту службе, частили и гозбили, и колико смо богатства нагомилали, и колико смо се положајем уздигли изнад других људи, него колико смо послужили на славу његову и на добро ближњих", поручује Свети владика већ скоро пун век.

МИР БОЖЈИ - ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

МОЈ СИН ЈЕ МОЈ НАЈВЕЋИ ПОКЛОН: Марија Шерифовић данас има посебан разлог за славље (ФОТО)