БОТАНИЧКИ АТЛАС НЕПРЕГЛЕДНЕ ЛЕПОТЕ: Јединствен подухват уметничког фотографа Мирослава Јеремића (ФОТО)
У ОБЈЕКТИВУ фото-апарата мајстора фотографије Мирослава Јеремића из Ваљева сабрала се сва лепота природе и планина Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Северне Македоније.
Уз то, прешавши на стотине километара стазама и богазама, ливадама и планинским масивима, начинио је и "портрете" свих биљака на подручју Србије и Црне Горе, из чега је настао јединствени ботанички атлас овог дела југоисточне Европе, чији су аутори, уз Јеремића, и еминентни научници Института за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић" из Београда.
Сијасет фотографија са потписом овог ваљевског уметника цртања светлом, овековечују и многе тајновите просторе и пределе, недокучиве оку обичног љубитеља природе. Забележио је јединствене детаље Проклетија, Дурмитора, Старе планине, Шаре, венца Ваљевских планина, Таре... Бројна језера, реке, кањоне.
- Обожавам природу, зато је походим и бележим фото-апаратом - каже Мирослав Јеремић.
- Велики сам заљубљеник и у биљке. Уочио сам, стога, да су сви предели где расту ретке и значајне, лековите биљке, заправо најлепши за фотографисање. Јер, биљке ту не успевају без разлога, већ зато што је богатство природе такво. Планине, као и људи, имају своју душу, специфичности. Мораш, зато, да је добро упознаш, дуго са њом другујеш, да би могао да је ваљано овековечиш, начиниш њен портрет објективом фото-апарата.
Мирослав Јеремић студирао је историју на Филозофском факултету и камеру на Факултету драмских уметности у Београду. Од 1978. до 1994. године био је филмски сниматељ дописништва Телевизије Београд, односно РТС-а у Ваљеву. Бележио је свакодневицу Ваљева, бавио се документарним и анимираним филмом.
- Са Младим истраживачима у Ваљеву, са којима сам често боравио у природи, почео сам интензивно да се бавим фотографијом, а касније сам планине и биљке наставио да снимам дружећи се са нашим еминентним биолозима и ботаничарима - каже Јеремић.
- Уз то, учествовао сам у писању многих књига, попут монографије о кањону Таре, а аутор сам фотографија и за Атлас лековитог боља бјелопољског краја.
За уметничке фотографије планина и биља овог дела југоисточне Европе, овенчао се Јеремић небројеним наградама на домаћим и међународним изложбама и конкурсима. Његове фотографије красе бројне монографије, проспекте... У САНУ је организована изложба његових фотографија планина Србије и Црне Горе.
- Стара планина, са највећим врхом Србије Миџором, са много речица, потока и водопада, богатством чак 1.200 врста биљака, од којих су многе лековите и само ту расту, огромним пространствима ливада и пашњака, као створена је за фотографисање, али су потребне године да се спозна све што она крије - каже Јеремић. - Тара, национални парк, једна од најшумовитијих планина у Европи, на којој расте скоро трећина биљака у Србији, за мене као фотографа веома је инспиративна и захвална. Има и много јелових шума, које нажалост све теже опстају, али им Тара, срећом, прија.
Истиче Јеремић и лепоте венца Ваљевских планина, на којима се, каже, завршава динарски систем и почиње старо, балканско-карпатско копно. Ту се сударају и три руже ветрова, допире и медитеранска клима, па није стога чудо да су Дивчибаре давно проглашене за ваздушну бању.
- Неописива лепота и богатство природе краси Дурмитор, Проклетије у Црној Гори, који су такође инспирација - каже Јеремић.
- Није чудо, јер је Црна Гора пета држава на свету по броју биљних врста на квадратном километру. Ту је море, али и јужни Алпи - Проклетије, Дурмитор и други планински масиви, па је зато биљни свет богат. Као уметничком фотографу, дружење са научницима помогло ми је да доживим и схватим природу, њене законе и правила. Самим тим и да њене лепоте на прави начин овековечим.
БИЉКЕ
- Човек почне биљке да гледа сасвим другим очима, када сазна како и у којим условима расту, када цветају, како изгледају, за шта се употребљавају - каже Јеремић.
- Кад се биљкама приближим у природи, да бих их фотографисао, видим сву њихову лепоту и колико су занимљиве, да имају свој карактер, као и људи. Биљке су чудновате, тако смо озимицу, која је веома ретка и у овим крајевима Србије готово нестала, а успевала је на Ваљевским планинама, успели да пронађемо случајно, неочекивано, надомак центра Ваљева...
Препоручујемо
ИМА ЈЕ И У ДЕЦЕМБРУ: У Требињској шуми расте висибаба краљице Олге
06. 12. 2021. у 15:50
ЧУВЕНОГ СРПСКОГ ФОТОГРАФА УСВОЈИО ПОГЛАВИЦА: Марио Бралић постао део племена Масаи
20. 06. 2021. у 13:09
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)