ЗБОГ УРАНИЈУМА 3.000 ЉУДИ ТРАЖИЋЕ ОДШТЕТУ ОД НАТО: Адвокати подносе још две тужбе након оболевања као последице бомбардовања
НИШКИ адвокат Срђан Алексић поднеће 20. јануара још две тужбе Вишем суду у Београду у име двојице оболелих од канцера задобијеног, како каже, од последица бомбардовања наше земље осиромашеним уранијумом, 1999. године.
У питању су некадашњи резервисти Т. Д. из Титела, који је у време НАТО агресије имао 21 годину, и Ј. З. из Београда, који је тада имао 40 година.
Т. Д. је био стациониран на аеродрому Слатина, а данас је оболео од рака тестиса, док је Ј. З. био стациониран у Призрену и после бомбардовања је оболео од леукемије.
Прву тужбу против НАТО Алексић је поднео на исти дан прошле године, истом суду, по истом основу. Поступак до данас, међутим, није почео, јер тужба на енглеском, која је Алијанси прослеђена 25. маја 2021, још није уручена.
И прва и ове две тужбе подносе се у сарадњи са италијанским адвокатом Ангелом Фиоре Тартаљом. Он је у Италији добио 253 правоснажне пресуде у име италијанских војника који су оболели од рака након учешћа у мировној мисији на КиМ у време бомбардовања.
- Они су на КиМ стигли после наших војника и резервиста, који су здравствено сигурно горе прошли јер су се нашли на тим местима у тренутку када су бачене бомбе са осиромашеним уранијом - каже Алексић за "Новости".
По узору на Италију, тужбама ће се тражити одштета од око 100.000 евра због оболевања од канцера услед тровања осиромашеним уранијумом. Уз помоћ италијанске судске праксе и вештачења, Алексић и Тартаља ће покушати да покажу постојање узрочно-последичне везе између тровања и оболењавања српских војника и полицајаца.
- Сваку тужбу прати налаз вештака и медицинска документација, тражићемо извођење доказа на терену, а ако буде потребе и вештачења у Италији - објашњава Алексић.
- Тужбе ће бити поднете у име оних који имају адекватну медицинску документацију, која показује да је њихово малигно обољење последица бомбардовања.
Суду ће бити приложени и писани докази које су домаћи органи раније прикупили за поступке вођене против челника Алијансе и држава које су учествовале у НАТО интервенцији. То су докази изведени у поступцима вођеним 2000. године у Окружном суду у Београду и пред Међународним судом правде, у Хагу 2004, као и италијанске пресуде у случају оболевања њихових војника.
- Италијански Врховни суд је правоснажним пресудама доказао узрочно-последичне везе.
Ако је једна чланица НАТО-а, Италија, могла да усвоји тужбе, нема разлога да се наш суд не упусти у тај поступак, упркос његовој сложености. И наши грађани као оштећени имају право на одштету - истиче нишки адвокат.
Засада је планирано подношење такозваних пилот-тужби, што подразумева покретање ограниченог броја поступака, ради уједначавања судске праксе на територији целе земље.
Алексић каже да би у Србији по истом основу могло да тужи око 3.000 људи који су у време бомбардовања били на КиМ, као и њихови наследници, јер су многи већ преминули од канцера. Гро њих се у то још није упустио с обзиром на високе судске таксе - 97.000 динара по тужби. Зато је од суда тражено ослобађање од плаћања такса.
Алексић подсећа да наш Закон о парничном поступку налаже да тужена страна мора да прими тужбу. По истеку шест месеци, тужба може да буде објављена на огласној табли суда, чиме се сматра да је уручена, а суд може туженом да постави привременог заступника или ангажује неку међународну агенцију која би заступала интересе НАТО.
- Колико знамо, суд и даље покушава да достави прву тужбу НАТО-у, који има седиште у Бриселу, али и канцеларију у Србији. Министарство правде је то које би требало да нађе начин да се тужба достави, али то се може учинити и дипломатском поштом преко Министарства спољних послова. Ми једино можемо да пошаљемо тужбу поштом као обавештење да смо покренули поступак, али ЗПП инсистира да званично уручење изврши суд - каже Алексић.
Он се нада да ће се то и десити, као и да ће током 2022. године отпочети поступци и извођење доказа.
МОГУЋА И МЕДИЈАЦИЈА
УЗ тужбе, адвокатска канцеларија подноси и предлоге за медијацију. Уколико тужени пристане, могуће је и решавање спора мирним путем уз помоћ медијатора. Италијанским војницима је, иначе, суд доделио између 700.000 и милион евра одштете по особи, а исплатило је Министарство одбране Италије, које их је и послало на КиМ и у БиХ.
Препоручујемо
НАТО ЋЕ КАД-ТАД ОДГОВАРАТИ ЗА ЗЛОЧИН ИЗ 1999: Хартмут Зомершу, немачки новинар
04. 07. 2021. у 13:11
ГЕНЕРАЛ ОБРАД СТЕВАНОВИЋ: НАТО у Куманову хтео да нам подметне фалш документ за Косово
13. 06. 2021. у 10:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)