ВИРУС ЦИЉА ДЕЦУ: Нови талас напунио педијатријске амбуланте, у појединим домовима здравља трећина пацијената су најмлађи
ОМИКРОН сој, који сада изазива 80 одсто случајева ковида, са родитеља се "спустио" на децу, чак и на тек рођене бебе, па су у педијатријским амбулантама гужве какве нису виђене од почетка епидемије. Срећом, и код деце су симптоми, блажи, као и код одраслих, али је, ипак, у Дечјој клиници КБЦ "Др Драгиша Мишовић" тренутно хоспитализовано 35 деце.
Докторка Оливера Остојић, начелник Дечје болнице у "Мишовићу", каже за "Новости" да је амбуланта нон-стоп пуна, као да се ни на једном другом месту не збрињавају деца са симптомима инфекције овим вирусом.
- Овако никада није било, али то је и разумљиво с обзиром на то да је ово досад најмасовнији талас оболевања откако је готово пре две године почела епидемија - каже др Остојић. - Симптоми су углавном блажи него у претходном налету вируса изазваном делта варијантом, а међу хоспитализованима имамо и бебе, децу са хроничним болестима.
Према речима др Александра Стојановића, директора Дома здравља "Палилула", готово трећина пацијената који су прошле седмице долазили у ковид-амбуланте овог дома здравља била су деца, међу којима и бебе старе само 20 дана.
Да је број најмлађих пацијената са симптомима ковида драстично повећан за "Новости" потврђује и др Дејан Јонев, педијатар у Дому здравља "Чукарица":
- Сву децу са повишеном температуром прегледамо у посебној амбуланти, а у недељу сам на дежурству 15 дечака и девојчица послао на тестирање. То су деца чији су један, а најчешће оба родитеља позитивни. У недељу сам имао троје деце позитивних родитеља, од којих двоје има симптоме инфекције, а и треће ћемо послати на тестирање. Код деце је доминантни симптом инфекција кашља, а затим главобоља и дијареја. Повишена температура се ретко јавља. Последњих дана, у просеку, 20 деце шаљем на тестирање, док је у претходним таласима то много ређе био случај.
Удружење педијатара Србије препоручило је у понедељак да се повратак у школу после распуста на класичан начин одложи, или да се настава организује на даљину.
- Епидемиолошка ситуација међу децом брзо се погоршава, а карактерише је масовно заражавање од омикрон соја, али и претња од заражавања вирусом грипа. Почетак школе на класичан начин извесно би резултирао огромним бројем новозаражене и хоспитализоване деце - наводе у Удружењу педијатара.
Министар просвете Бранко Ружић, ипак, сматра да нема разлога за одлагање почетка другог полугодишта у централној Србији, будући да је до 11. јануара удео деце школског узраста у укупном броју заражених вирусом корона био три одсто.
ВИШЕ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА
И у болницама се повећава број оболелих од ковида. Др Милика Ашанин, директор УКЦС, каже да је у Батајници за трећину више пацијената него пре недељу дана - 444, али да није повећан број пацијената на интензивној нези, где их је 47.
- Доминирају невакцинисани, има и доста млађих људи. Није мало оних који су већ преболели. Ситуација је тешка и погоршала се последњих седмица. У последњих недељу дана у пријемно-тријажним амбулантама домова здравља у Београду било је 51.000 прегледа особа које су дошле са симптомима, од којих је 18.000 добило позитиван резултат.
Препоручујемо
ПРОГНОЗА ИНСТИТУТА ПАСТЕР: До средине јануара врхунац таласа инфекција омикрон сојем
17. 01. 2022. у 19:49
ДОКТОР АШАНИН: Међу хоспитализованим пацијентима доминирају невакцинисани
17. 01. 2022. у 07:48
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)