ШТА НОСИ 2022? Разматрања и савети професора који је први предвидео "талас отказа"
ЕНТОНИ Клоц, психолог и универзитетски професор, сковао је фразу „Велика оставка“ током интервјуа за Блумберг прошлог маја да би описао талас људи који напуштају посао због пандемије вируса корона која још траје.

Фото: shutterstock.com.
То је многе навело да поново размисле где, како и зашто раде.
Професор, међутим, није предвидео шта ће се следеће догодити: „Велика оставка“ је наставила да доминира насловима и запањила пословне лидере док промет достиже нове врхунце. У новембру је, примера ради, рекордних 4,5 милиона радника напустило дотадашње послове.
"Велика оставка" је инспирисала друге термине за описивање радне револуције којој сведочимо - „Велику реимагинацију“, „Велико ресетовање“ и „Велику реализацију“.
Ови наративи објашњавају како преиспитујемо улогу посла у нашим животима, али пропуштамо шире последице овог таласа отказа и шта то значи за појединачног радника, тврди Клоц.
- Не ради се само о добијању другог посла или напуштању радне снаге, већ о преузимању контроле над својим послом и личним животом и доношењу велике одлуке – давању оставке – да то постигнете - каже он за Си-Ен-Би-Си.
- Ово је тренутак оснаживања радника, који ће се наставити и у новој години.
У наставку, Клоц дели своја три предвиђања о томе како ће посао изгледати 2022. године:
Он верује да ће се талас отказа наставити и током ове године, можда смањеним интензитетом.
Американци су давали отказе рекордним темпом током друге половине 2021. године, а више њих планира да поднесе оставке у новој години. Око 23% запослених ће тражити нове послове 2022. године, док је 9% већ обезбедило нову позицију, показала је децембарска анкета.
Флексибилни радни аранжмани
Слобода рада са било ког места постала је најтраженија предност током пандемије – толико да људи цене флексибилност колико и повећање плате од 10%, показао је нови истраживачки пројекат ВФХ.
Више компанија ће прихватити ову промену како би привукло и задржало таленте, тврди Клоц.
- Лидери почињу да се питају: Како да дамо људима више моћи у погледу њиховог распореда? Како можемо бити флексибилнији? - каже он.
Менаџери који криве спољне факторе за флуктуацију, било да је у питању руководство, владе, пандемија, накнаде за незапослене или други разлози – и одбијају да понуде флексибилне аранжмане рада биће „губитници који се боре након „Велике оставке““, додаје Клоц.
Он очекује да ће флексибилна радна култура довести до боље равнотеже између посла и приватног живота и побољшања менталног здравља запослених.
- Најбоља предност ове ужасне пандемије јесте то што ће свет рада направити огроман позитиван корак напред за раднике“, каже он.
- Посао ће се уклопити у наше личне животе, а не обрнуто.
Конкурентност послова на даљину
Како се компаније боре да запосле раднике у Сједињеним Државама, све већи број менаџера би могао да се окрене аутоматизацији и међународним кандидатима ради попуњавања радних места.
Пандемија је убрзала тренд ка аутоматизацији јер су компаније прихватиле дигиталне технологије усред правила социјалног дистанцирања и страха од вируса. Светски економски форум је 2020. године анкетирао око 300 глобалних компанија и открио да 43% предузећа очекује да ће смањити своју радну снагу новом технологијом.
Клоц предвиђа да ће компаније улагати веће инвестиције у роботе и вештачку интелигенцију како би смањиле време запошљавања и трошкове чак и након што се пандемија смири.
Те исте погодности могле би да подстакну компаније да запосле више међународних кандидата за удаљене улоге и да створе још већу конкуренцију за послове на даљину, додаје он, пренео је Телеграф бизнис.
- У Сједињеним Државама запослени обично добијају веће плате него људи у многим другим земљама. Ако сте организација на даљину, можете регрутовати раднике из целог света који могу да раде исти посао по нижој цени - закључује Клоц.
(Спутњик)
Препоручујемо

ПРОГНОЗА ИНСТИТУТА ПАСТЕР: До средине јануара врхунац таласа инфекција омикрон сојем
17. 01. 2022. у 19:49

ЦРНИ РЕКОРД У ФРАНЦУСКОЈ: За дан хоспитализовано 888 људи због вируса корона
17. 01. 2022. у 19:17

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)