И ПЕНЗИОНЕРИ У УЧИОНИЦАМА: Електротехничке школе све теже проналазе предаваче, инжењери неће у просвету због ниских плата
АКТИВ директора средњих школа из подручја рада електротехнике Београда, на састанку у уторак, поново је упозорио на велики проблем недостатка професора стручних предмета електротехничке струке. Они ће упутити предлог Министарству просвете, науке и технолошког развоја да се, у случају да ових кадрова нема на списку технолошких вишкова, нити на евиденцији НСЗ, омогући да наставу држе електроинжењери у пензији.

Практични часови у ЕТШ "Земун" / Фото М. Лабудовић
Такође, надлежнима ће бити сугерисано да се размисли о могућности додатне стимулације за дефицитарни професорски кадар, као и да се одељења, уместо на три, деле на две групе, чиме би број потребних наставника био смањен за трећину.
- У Србији само колеге из Ниша немају проблем, зато што је електронска индустрија пропала, па тамо има људи од педесетак година који нису основали сопствене фирме и на располагању су школама за држање наставе - навео је Ђурађ Бањац, директор ЕТШ "Земун" и председник заједнице електротехничких школа Србије. - Наш предлог је да се, на нивоу целе Србије, посебним уговором омогући рад пензионера. Има доста колега у пензији, који би могли да пруже квалитетну наставу деци.
Основни разлог што се инжењери електротехнике не задржавају дуго у учионици је ниска плата. Они су веома тражени на тржишту рада, а зараде које добијају, најчешће у приватним фирмама су и по неколико пута више него у школама.
- Мора се увести државна стимулација за стратешка занимања - сматра Бранко Суботић, директор ЕТШ "Никола Тесла". - Ако држава жели да развија дигитализацију, роботизацију, мора да се каже. Ове године нам је, на пример, стратешко занимање рачунарски техничар. Ми морамо да платимо човека који ће предавати тој деци, стимулацијом до дупле плате.
Осим на мањак кадра, директори упозоравају и на квалитет предавача. Због ситуације у којој су се нашле, школе су принуђене да прихвате оно што им се нуди.

Ђурађ Бањац / Фото М. Лабудовић
- Некада се догађало да се на оглас јави по три-четири инжењера, па сте могли да бирате. Гледало се где је завршио факултет, колико је просек - рекла је Биљана Ковачевић, директорка ЕТШ "Раде Кончар". - Данас нема избора, оно што имате, то је то. Илузорно је и очекивати да, неко ко је завршио ЕТФ и мастер, дође у школу за плату од 50.000 динара. Требало би да се направи веза са привредом, да узмете некога ко је стручан да дође и одради стручне предмете.
ПОТРАГА ЗА МАШИНЦИМА
СЛИЧНА ситуација је и у машинским школама, које кубуре са стручним кадром. Последњих година, Машински факултет је све траженији, а компаније још током студија "резервишу" најбоље, али и остали дипломци се брзо запошљавају после завршетка студија.
Препоручујемо

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)