РЕХАБИЛИТАЦИЈА ЧЕКА И НЕДИЋЕВОГ ПРВОГ "ПОЛИЦАЈЦА"? Међу 93 предмета, пред судом и случај Милана Аћимовића
МЕЂУ 93 предмета рехабилитације о којима ће одлучивати Виши суд у Београду, налази се и захтев за враћање грађанских права Милану Аћимовићу, челном човеку Савета комесара - прве колаборационистичке владе формиране по окупацији 1941.
Како "Новости" сазнају, очекује се да суд ове године закаже рочиште, а захтев су поднела два Аћимовићева наследника.
Милан Аћимовић је био криминолог по професији, а пре Другог светског рата и шеф београдске полиције. Крајем 1938. постаје министар унутрашњих послова у влади Милана Стојадиновића. Био је жестоки антикомуниста и пронемачки оријентисан. На чело Комесарске управе постављен је само 12 дана по капитулацији, 1. маја 1941, и на тој функцији остаје до формирања Владе Милана Недића, 29. августа. У Недићевој влади, све до новембра 1942. године, био је министар полиције, а од самог почетка окупације сарађивао је са четничким покретом Драгољуба Драже Михаиловића. После смењивања с места "првог полицајца" био је веза између Михаиловића и Недића. Погинуо је на Зеленгори, у мају 1945.
Поступци рехабилитације почели су 1. јануара 2010. године и од тада су се променила два закона. Грађани и удружења могли су да предају нове захтеве све до 2016. и о њима се и даље одлучује. Највише предмета у раду има Виши суд у Београду.
- У периоду од 1. јануара 2010. до 4. фебруара ове године, укупно су правноснажно окончана пред Вишим судом 2.753 предмета - каже за "Новости" Татјана Матић, координатор за медије тог суда. - У односу на 1.983 особе правноснажно је усвојен захтев, док је 190 захтева одбијено. Остала су нерешена 93 предмета.
Како подсећа Матић, Врховни касациони суд одбацио је ревизију у једном од предмета који је побуђивао велику пажњу јавности - у случају Милана Недића. Претходно је Виши суд одбио да га рехабилитује, а како каже адвокат Зоран Живановић, случај се од 2019. налази пред Уставним судом.
У међувремену, Живановић је заступао предлагаче у још неколико случајева који су окончани "испод радара" јавности. Тако су грађанска права враћена Милораду Ратку Живадиновићу, новинару и уреднику "Обнове" и високопозиционираном љотићевцу, који је возио кола у којима је погинуо Димитрије Љотић, код Ајдовшчине, 23. априла 1945. Љотић и Живадиновић су ишли да се нађу са патријархом Гаврилом Дожићем и владиком Николајем Велимировићем, када је аутомобил ударио у допола срушен мост, после савезничког бомбардовања.
Суд је утврдио да Живадиновић, кога је Државна комисија за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача прогласила издајником народа и сарадником окупатора, није починио никакав ратни злочин. Одлука је постала правоснажна 2019.
Исте године исти суд је рехабилитовао и Радослава Рада Радића, члана Централног комитета Равногорског покрета, који је осуђен у истом поступку када и Дража Михаиловић, и стрељан 17. јула 1946. Годину касније рехабилитован је и пуковник Драгутин Кесеровић, командант Расинског корпуса ЈВуО, стрељан 1945, чије наследнике је такође заступао Живановић.
Препоручујемо
У ШАРВАРУ СУ И ДЕЦУ САТИРАЛИ: Само у првој години од депортације умрло је 1.500 малишана
16. 06. 2021. у 09:45
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)