ТРАГАЈУ ЗА ТАЈНАМА ПРАЧОВЕКА ИЗ СИЋЕВАЧКЕ КЛИСУРЕ: Рад о истраживањима археолога, објављен у научном часопису о људској еволуцији
У ПРЕСТИЖНОМ научном часопису Journal of Human Evolution, који објављује најквалитетније светске радове о свим аспектима људске еволуције, освануо је рад о археолошким истраживањима на локалитету Велике и Мале Баланице код Сићева, најзначајнијем јер представља први доказ да су Европљани делили исту материјалну културу као и људи на Блиском истоку, те да је вероватно дошло до контакта између блискоисточних и европских неандерталаца.

Део вилице неандерталца из Баланице, Фото Приватна архива
Објављени рад представио је археолошке налазе и остатке ватришта из периода пре 290.000 година, док су у Малој Баланици готово идентични остаци прикупљени у слоју за који је утврђена старост од 240.000 година.
Наиме, откако су археолози у Малој Баланици код Сићева, 2006. открили фрагмент вилице хомо хајделбергензиса, стар више од пола милиона година, овај локалитет не престаје да буде предмет интересовања стручњака из Србије и света. Вилица, али и пронађени алати, најранија су сведочанства о контактима између Балкана и Блиског истока у праисторији.
- Реч је о остацима хомо хајделбергензиса.који је недавно преименован у хомо бодензис, управо захваљујући раду наших научника. Истраживања Баланице попунила су празнину у познавању културних промена и кретања људи у периоду који је једна од прекретница у раној праисторији човечанства. Реч је о прелазу из доњег у средњи палеолит који су обележили употреба ватре и појава стандардизованог оруђа за обраду коже и крзна. Досад се сматрало да је до тих иновација на Блиском истоку и у западној Европи дошло независно - каже др Душан Михаиловић, професор Филозофског факултета у Београду.

Проф. др Душан Михаиловић, Фото Приватна архива
По његовим речима, археолози и други научници дошли су до сазнања да су се иновације прошириле са Блиског истока, најпре ка Анадолији, а затим и према југоисточној Европи.
- Баланица је једино налазиште у Европи које сведочи о тим догађајима. - каже професор Михаиловић.
СТРУЧЊАЦИ ИЗ СРБИЈЕ И СВЕТА
АРХЕОЛОЗИ су истраживања на овом локалитету започели 2004. захваљујући Министарству културе које је финансирало почетну фазу истраживања, а финансира их и данас. Тиму се затим прикључила Мирјана Роксандић, професор Универзитета у Винипегу, у Канади, као и многи стручњаци из земље и иностранства специјализовани за различите анализе.
Препоручујемо

ОТКРИВЕНО 38 ГРОБОВА: Невероватни резултати археолошких истраживања код Варварина
03. 09. 2021. у 08:15

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)