СВАКА ШЕСТА ПЕНЗИЈА ДЕВИЗНА: На име примања најстаријих грађана, из других држава у нашу земљу годишње стигне 750 милиона евра
ОКО 240.000 пензионера у Србији, од укупно 1,6 милиона, добија пензиони чек у девизама и по том основу се годишње исплати око 750 милиона евра. Највише пензија стиже из Немачке, Хрватске и Аустрије и само из ове три државе је готово 130.000 корисника, којима је у 2020. исплаћено чак 410 милиона евра.
С друге стране, Србија је ван граница наше земље послала око 62.500 пензија, од којих је око 49.000 корисника са пребивалиштем на територији држава на простору бивше СФРЈ. Највећи број чекова иде у Немачку око 8.000 и у БиХ готово 21.000.
Како наводи Зоран Пановић, директор Завода за социјално осигурање, Србија тренутно има закључена 32 споразума којима су углавном обухваћене области пензијског и инвалидског, здравственог, осигурања за случај незапослености и породичних давања. У току су преговори за закључивање споразума са Тунисом, Азербејџаном, Украјином и Аустралијом, као и преговори за измену постојеће Конвенције са Пољском.
- Последњи споразум који смо потписали је са Квебеком - каже Пановић. - До сада смо имали документ са Канадом из 2019. који обухвата само пензијско осигурање, али он није обухватао Квебек у коме такође постоји бројна наша емиграција. Ова покрајина по њиховом законодавству има право да закључује међународне споразуме, па смо после неколико година преговора успели да 2. фебруара потпишемо свеобухватни споразум.
Најновији потписани документ наше државе и Квебека обухвата не само област исплате пензија, већ ће омогућити и сабирање стажа из обе државе, али и здравствено осигурање, повреде на раду и професионална обољења.
- Споразум је шири од оног који имамо са Канадом. Сада запослени, али и чланови њихових породица имају право да се лече о трошку тамошњег здравственог осигурања, а такође имају право на давање када су у питању повреде на раду и професионална обољења. И студенти из Квебека који се школују у Србији, као и наши који су на тамошњим факултетима могу да се лече о трошку фонда.
Пановић наглашава да је већина споразума које наша држава потписује регулише пензионо и здравствено осигурање, док се са далеким земљама потписују само документи који омогућавају признавање стажа. Такви су, примера ради, они са Кином и Канадом.
- Припремљени су двојезични формулари, на српском и француском, које заинтересовани могу да добију код службеника у РФЗО и ПИО. Њихово је само да поднесу захтев и обезбеде доказе. Комуникација службеним путем много је лакша за корисника, немају потребе да путују у те земље у којима су остварили стаж или да им пишу, већ за њих све то раде службеници фондова - каже он.
Споразум са Руском Федерацијом је, према Пановићевим речима, био пун погодак, пошто је стигло већ неколико хиљада захтева:
- Добра ствар је што он узима у обзир и године стажа остварене пре потписивања споразума. Велико интересовање је и за признавање стажа оствареног у Канади, око 1.000, а у последње време и са Турском. Са друге стране, у великој држави каква је Кина имамо тек неколико молби за остваривање пензије.
ИСПЛАТА УГЛАВНОМ У ЕВРИМА
ПЕНЗИЈЕ се из Србије тренутно исплаћују у 35 држава од којих са 30 држава по основу постојања споразума о социјалном осигурању, а у пет по основу реципроцитета. Новац стиже у конвертибилним валутама, у државе Европске уније у еврима, као и у државе на простору бивше СФРЈ, док у поједине државе и у другим конвертибилним валутама, као што су швајцарски франак, канадски, аустралијски и амерички долар, британску фунту, шведску круну.
Препоручујемо
СТИЖЕ ХАРАЧ И НА ПЕНЗИЈЕ: Још једна банка наплаћује накнаде од најмање 150 динара
01. 10. 2021. у 08:25
БЕЗ ПОТВРДЕ НЕМА ПРИМАЊА Важна информација за кориснике словеначких пензија
16. 11. 2020. у 14:20
ОЛАКШИЦЕ ЗА ДЕВИЗНЕ ПЕНЗИОНЕРЕ: Потврде о животу могу се добити електронски или поштом
10. 07. 2020. у 09:21
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)