ПРИВЛАЧЕ ИХ ТАЈНЕ ЂУРЂЕВОГ ГРАДА: Тврђава у Смедереву, упркос пандемији, последњих неколико година мами све већи број туриста
СМЕДЕРЕВСКА тврђава све је атрактивнија за туристе. Број посета прошле године повећан је за четвртину, а тек од овог пролећа очекује се да још већи број гостију завири у тајне српске средњовековне престонице.

Смедеревска тврђава, Фото Н. Живановић
У древну тврђаву на обали Дунава прошле године дошло је 31.899 туриста. Иако је рекордан број посета забележен пре пет година, када је било 40.000 посетилаца, епидемија короне оставила је последице и на древну лепотицу.
Ипак, после захуктавања у 2021, сва је прилика, да би ова сезона могла донети нове рекорде, а уједно и приходе од туризма.
Најбоља позивница гостима јесте чињеница да је Мали град, двор средњовековног владара Србије деспота Ђурађа Бранковића, један је од малобројних сачуваних средњовековних дворова. Привлачи монументалношћу и лепотом, занимљивим, па чак иако невероватним - ипак истинитим причама.

Портрети Бранковића, ,Фото Б. Субашић
Једна од таквих је и она да је Смедерево имало дворског композитора 200 година пре остатка Европе. То је био кир Стефан Србин који је на престоном двору у 15. веку компоновао дела као литургијски композитор, али и музику за потребе дочека гостију двора.
Туристи овде имају јединствену прилику да завире чак и у ризницу српског владара. Србија је у то време била једна од водећих произвођача сребра и злата у Европи, а једна од ковница и ризница новца, високе чистоте злата, била је баш у двору у Смедереву. Остаци ризнице могу се и данас видети у поду дворске палате.
Само на два места у средњовековним грађевинама Европе могу се видети остаци тоалета!
То су дворац Карла Четвртог - Карлштајн код Прага и дворац Бранковића у Смедереву. При врху камених степеница, на делу који води из правца приватних одаја Ђурђа и Јерине, може се и данас видети ниша, која је заправо била тоалет. Тоалети се, такође виде у делу придворне палате и на другом нивоу дрвених степеништа.

Фото Б. Субашић
"ПУТОВАЊЕ" КРОЗ ВРЕМЕ
У СМЕДЕРЕВСКОЈ тврђави, могуће је и "путовати" кроз време.Посетиоци који на лето буду дошли, закорачиће у будућност, тачније у 7530. годину. Сведочанство томе може се прочитати на Крстастој кули двора где пише: "Христу Богу благоверни деспот Ђурађ господар Србља и Поморја зетског по вољи његовој сагради овај град у лето 6938." Реч је о старом српском календару, по многима најстаријем и најтачнијем познатом историји. Разлика између тог и тадашњег календара је 5508. година.
Препоручујемо

МАЕСТРАЛНА ДЕЛА ВРЕДНИХ ДОМАЋИЦА: Смотра "Славски колач" ове године ревијално (ФОТО)
26. 01. 2022. у 15:45

ДРЖАВА ОБНОВИЛА ЦЕРОВАЧКУ ЦРКВУ: Досад уложено 17,5 милиона динара (ФОТО)
26. 12. 2021. у 13:51

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)