И УСТАНИЦИ ОБАРАЛИ НАМЕТЕ: У време књаза Милоша српски трговци највише зарађивали на мангулицама, сувим шљивама и шишаркама

С. БУЛАТОВИЋ

15. 02. 2022. у 14:00

КРЕНУЛО је у Сава Малој, недалеко од пристаништа. У кафани "Босна" окупљали су се трговци. Ко шта нуди и по којој цени истицало се на обичној табли. Они који су улагали у деликатнију робу, менице, брзо су се преселили у "Српску круну", у Кнез Михаиловој улици.

И УСТАНИЦИ ОБАРАЛИ НАМЕТЕ: У време књаза Милоша српски трговци највише зарађивали на мангулицама, сувим шљивама и шишаркама

Мала пијаца на Сави

Иако су званичну берзу чекали до 1894. године, и у време Сретењског устава знала је српска пословна елита шта се дешава на оној у Бечу. Колеге преко Саве и Дунава, тамо су увелико пословале, а о ценама су се обавештавали са последње стране "Новина сербских из царствујушћег града Вијене".

Народну привреду, објашњава Милко Штимац, писац и финансијски консултант, држала су тада два слоја. Србија је у савремено доба ушла као земља сељака и трговаца.

- Сељаци, којих је било највише, преко деведесет процената становништва, производили су, захваљујући нарочитим условима нашег поднебља, одређена добра у количинама које су превазилазиле домаће потребе - каже Штимац. - Трговци су та добра од њих откупљивали и препродавали преко Саве и Дунава, користећи тамошњу већ развијену трговачку мрежу наших Пречана. Свиње мангулице, али и рогата марва, житарице, суве шљиве, роба су која је увек имала прођу на страном тржишту. Уз ово, ваља додати и шишарке, које су коришћене као сировина. Та је трговина омогућила и прикупљање капитала и његово умножавање обртом, из чега су касније финансирани устанци. Ми те буне и устанке углавом схватамо као побуне маса, кретње народа кроз историју, а истина је да је иза њих стајала организација и финансирање које су обезбедили трговци - људи виспрени, живог духа, сналажљиви. Уз њих, и уз сељаке, касније се полако развија и чиновнички слој, па официрски кор, коначно и интелектуалци.

Најуноснија је била је трговина мангулицама, али и сувим шљивама. Да би остала исплатива, било је неопходно да се обезбеде услови да се развија. После периода буна, бежанија, битака, победа и погибија, требало је одахнути и примирити се.

- Требало је обезбедити стабилност, јер капитал, између осталог, тражи и ред - додаје Штимац. - Из несигурног окружења бежи. Стабилност се кнез Милош трудио да обезбеди преговарањем, а затим и финансијском стабилношћу, утврђујући вредност гроша, као трансакционе валуте. Она је заменила неколико врста новца на тадашњем тржишту. Капитал тражи и слободу. Зато су и Први и Други устанак наше грађанске револуције, прве у Европи после оне велике француске. Циљеви устаника били су и укидање феудалних привилегија, као и свих намета који су гушили и производњу, и трговину. Та се слобода односи и на слободу кретања и ослобођење трговачких праваца и путева. Један од првих бојева у другом устанку био је онај код Палежа, садашњег Обреновца, да би се стекла контрола над скелом на Сави код оближњег Забрежја. Преко ње је ишао највећи део извоза мангулица, од чега се после финансирао делом и устанак.

И даље има лекција које бисмо данас могли научити из тог периода. Милко Штимац верује да су то управо та два принципа - слобода и сигурност.

ДИНАР ИЗДРЖАО И РАТОВЕ

СВЕ владе и министри финансија односили су се према државној каси као да се ради о домаћинству које треба водити умешно али опрезно.

- Део суверености и очувања независности био је по преовлађујућем схватању и јак, платежно способан динар - каже Милко Штимац. - Србија је читав низ ратова за ослобођење водила, а да валуту није крњила. Напротив. И два балканска рата и Велики рат нису пољуљали вредност националне валуте. Као и кнез Милош један век раније, тако су и они који су одлучивали о финансијама пратили та два основна принципа: слобода промета за трговце и привреднике, и стабилни и сигурни услови пословања које обезбеђује држава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати