ШТАМПАР УСТАВА ЈОШ НЕПОЗНАТ: Први примерак највишег акта чува се у библиотеци Народне скупштине

С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

16. 02. 2022. у 08:00

У ЈЕДНОЈ од витрина библиотеке Дома Народне скупштине чува се први штампани примерак Сретењског устава, донет 15. фебруара 1835. године, којим је кнез Милош Обреновић увео Србију у ред модерних земаља. Ова значајна књига, старинских зеленкастих корица и пожутелих страница, од 14 глава и 142 члана, једна је од два највреднија сведока (у Архиву Србије налази се и руком писана верзија) доношења првог српског Устава.

ШТАМПАР УСТАВА ЈОШ НЕПОЗНАТ: Први примерак највишег акта чува се у библиотеци Народне скупштине

Весна Дујмовић Росић / Фото Н. Скендерија

Иако се вади само у ретким приликама и чува под посебном температуром и влажношћу ваздуха, кустос републичког парламента Весна Дујмовић Росић показала га је читаоцима "Новости", уз причу о Сретењском уставу и Дану државности који обележавамо. Зна се да је штампан касније од доношења, можда и годину после, с обзиром на то да је тада било потребно време за слагање слова, али се не зна где.

- Велика народна скупштина на којој је 15. фебруара 1835. године донет Сретењски устав одржана је у порти старе Милошеве цркве у Крагујевцу. Скупштини је присуствало око 2.400 народних представника и 10.000 знатижељника. У својој беседи, Милош је истакао да Устав дарује народу - рекла нам је Весна Дујмовић Росић.

Како је објаснила, први српски Устав први пут, поред кнеза, уводи Народну скупштину у систем власти.

- Он је донео крај феудализма, поделио је власт на законодавну, извршну и судску, а Србију поделио на општине, округе и срезове. Скупштину је чинило 100 угледних посланика, не млађих од 30 година, јер се сматрало да млађи немају интегритета да буду део Скупштине - објаснила је наша саговорница.

Устав је, по угледу на француски и белгијски, за само 20 дана, написао Димитрије Давидовић, лекар, новинар, дипломата и кнежев секретар, најученија глава тог доба.

- У тексту су изражене све потребе српског друштва за националном еманципацијом. У њему се налази део са описом грба, заставе и граница. Према речима којима се кнез Милош обратио Давидовићу, може се закључити да је био веома задовољан: "Давидовићу, Давидовићу! Све што си до сада чинио, данаске си запечатио!" - казала је Весна Дујмовић Росић.

По мишљењу Запада, био је то најлиберанији Устав. Прокламовао је широка грађанска права и слободе. Али, за Аустрију, Турску и Русију био је неприхватљив и повучен је, према речима кустоса парламента, после непуних месец дана. Без обзира на кратак рок трајања, његово доношење је у историји један од најзначајнијих датума српске државности. Истог дана, али 1804. године, Карађорђе је подигао Први српски устанак, што је још један до разлога због којих је Сретење датум када Србија обележава свој дан.

ПЛАНИРАЈУ ИЗЛОЖБУ

У БИБЛИОТЕЦИ парламента налазе се сви устави од 1835. до данас. Недавно су на референдуму потврђене измене новог највишег правног акта, 14. по реду. План је да се у наредном периоду организује изложба свих устава. У великој сали парламента, близу говорнице налази се копија руком писаног Сретењског устава. У салону кнеза Павла смештен је портрет Милоша Обреновића, уље на платну Морица Дафингера из 1848. године.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру