СРПСКИ ФОЛКЛОРАШИ "ИЗАШЛИ" ИЗ КОРОНЕ: У лепој земљи потомака Гала активна четири српска уметничка друштва
ДУГА је и богата традиција српског фолклора у Француској. У држави којој више од века гравитирају генерације наших печалбара, с пажњом су неговане и традиције донете из постојбине. Тако је то и данас.
У земљи потомака Гала тренутно су активна четири српска фолклорна друштва. Донедавно их је било седам, али је корона успорила рад неких од њих. Било их је, некада, и више, али се, ипак, с поносом може истаћи да је интересовање и даље велико.
Неколико стотина деце и одраслих и данас, с љубављу, у опанцима, с јелеком, шајкачом и токама, преплиће кораке у српском колу које је Унеско, са седиштем у овом граду, 2017. године уврстио на светску листу нематеријалног културног наслеђа. Ношње је, у једном тренутку, умело да обуче и хиљаду француских Срба.
- Одзив је, пре свега у Паризу, изненађујуће велики. Радимо на очувању наше традиције и поносни смо на то. Сада већ имамо и децу четврте генерације - истиче за "Новости" председник Савеза српског фолклора у Француској Бојан Стефановић.
Савез је основан 2015, да би координирао радом свих удружења.
- Главна нам је функција да делујемо на уједињењу друштава, да раде заједно и да ширимо нашу културу и предстаљамо је другим нацијама - истиче наш саговорник, хармоникаш, родом из Кнежица код Петровца на Млави.
Наш фолклор у Паризу привлачи и друге народе.
- Имамо и доста странаца. Долазили су Украјинци, Грци, чак и девојке из Африке - истиче Стефановић.
"Младост" је најстарије активно српско културно-уметничко друштво у Француској. Основано је још 1979, на Ђурђевдан. Његови чланови обишли су пола света и окитили се са прегршт признања, све везући српско коло. На почетку су га, између осталих, водили Александар Марковић и, касније, Летица Живковић, која је сада почасни председник, док су руководство преузеле млађе снаге.
- Имамо чак четрдесет кореографија и исто толико ношњи у репертоару. Пред паузу због короне наступали смо широм Европе, али и у Сан Дијегу, Чикагу, Мајамију... Недавно смо учествовали на Светосавској приредби у српској Цркви Свети Сава у Паризу, а пре тога, у новембру, у хуманитарној акцији "Телетон" у месту Рони су Боа. Сада покушавамо да дођемо до сале за наступ с дечјим ансамблом који се сваке године одржава у априлу - истиче председник "Младости" Жељко Ивовић.
Пореклом је из Херцег Новог, а у Париз је дошао када се пре 22 године венчао са супругом Александром, рођеном у Француској, која је секретар клуба и члан првог ансамбла. Фолклором се баве и син Никола и кћерка Валентина. Жељко је, иначе, некадашњи кошаркаш, а син је кренуо очевим стопама.
"Младост" данас има дечји, омладински и први ансамбл, с око 65 чланова.
- Пандемија је мало пореметила систем функционисања. Нисмо имали право да држимо пробе. Чим су власти то поново дозволиле, наставили смо, од септембра. Морамо да пратимо све мере које су на снази. У салу не можемо да уђемо без санитарне пропуснице.
Ништа не желимо да ризикујемо. Строго водимо рачуна. Последњих месеци смо имали неколико случајева короне, али, срећом, није било ништа озбиљно - истиче наш саговорник.
Недавно су, на "Данима франкофоније" у Унеску, гости с пажњом застајали испред српског штанда на ком су их дочекивали чланови Српског културног друштва "Извор" у живописним народним ношњама. Друштво постоји 18 година и има око 80 чланова који су распоређени у 4 групе. "Пчелице" води Јелица Рајичић, дечји ансамбл узраста од 10 до 12 година Зоран Поповић, омладинце од 13 до 17 Дубравка Стијовић, која је уједно и председник целог друштва, а извођачки ансамбл Александра Марковић.
Вежбају у свечаној сали Цркве Свети Сава неколико пута седмично. Сваке године учествују на париском фестивалу културе, па су тако наступали испред Градске куће Париза, на обалама Сене, испред Ајфелове куле... Гостовали су на смотрама српског фолклора у Белгији, Шведској, Немачкој... За 15 година постојања одржали су целовечерњи концерт у театру у Анијеру. У септембру су наступили и на познатој манифестацији бербе грожђа на Монмартру.
- У Србији смо наступали пре десетак година на Европској смотри фолклора и надамо да ће се створити услови да дођемо поново - истиче Дубравка Стијовић.
Она наглашава да су Французи одушевљени енергијом која се на овај начи преноси игром и музиком.
- Вољни су и да играју са нама. У првом ансамблу имамо девојку, Францускињу, Марин, која последњих година не само да игра, већ је и једна од главних певачица. Пева на српском, иако не зна српски! - истиче Стијовићева и додаје да је интересовање велико. - Свакога месеца добијамо нове чланове. Друштво стално расте и то нам даје снагу и мотивацију да наставимо с радом.
Дубравка Стијовић је пореклом из Подгорице. У "Извору" игра последњих осам година, од када је дошла у Париз, удајом за супруга Игора. Правник је и запослена је у интерној финансијској контроли у једном индијском предузећу.
У Дрансију, граду са седамдесетак хиљада становника, на самом ободу Париза, на североисточној периферији Града светлости, делују "Бисери", који тренутно имају и највише чланова, чак 280. Основани су 1976. као спортско друштво, а као фолклорно делују од 1984. Наступају у шесат секција, међу којима су школа фолклора, дечји и омладински ансамбл, припремни и извођачки ансамбл и ветерани.
- Као најзанимљивије гостовање памтимо наступ 2017. у Санкт Петербургу на тамошњем Универзитету. Били смо и у Торонту 2019. Има много интересовања, пуно је нових чланова од септембра. Свакога дана се уписују нови. Деца овде негују језик, традицију, културу.
Гајимо и изворно певање. У Кући "Бисера" покренули смо недавно и српску допунску школу.
Имамо 35 ученика - каже председник клуба Горан Јаблановић.
Као и остали, истиче да због ковида, тренутно ретко наступају:
- Поштујемо рестрикције, проверавамо играчима температуру на улазу, радимо тестове.
Чланови су углавном вакцинисани или су прележали корону. Надамо се да ће мере да попусте, па да поново организујемо путовање, негде у Европи.
Најмлађи је Ансамбл народних игара и песама "Оро", чији је председник Стефан Вучковић.
Основани су тек 2015, али већ могу да се похвале тиме што су на последњој Европској смотри фолклора која је одржана у Београду непосредно пре избијања пандемије освојили прво место.
- Поносни смо на то што смо прваци Европе. Имамо 55 чланова, у три секције. Тренутно играмо игре из Гњилана, са Косова, из Крајине и Кордуна. Слабије смо наступали у последње време, јер су у Француској санитарне мере изузетно строге. Наступићемо на фестивалу у Швајцарској 19. марта - преноси нам Стеван Станковић, потпредседник овог ансамбла који се из Бобињија, на североисточној периферији, прошле године преселио у Париз.
"СВЕТИ НИКОЛА", "АБРАШЕВИЋ" И "ШУМАДИЈА"
ТРЕНУТНО, због пандемије, културно-уметничка друштва "Свети Никола" из Пјерфита, "Абрашевић" из Париза и "Шумадија" из Санса нису активни, каже координатор Бојан Стефановић, али истиче да се очекује да се и они убрзо поново активирају.
- У сталном смо контакту са њиховим уметничким руководиоцима и управом који су ми пренели да ће поново почети да раде већ од следеће сезоне - истиче Стефановић. Он додаје како се нада да ће се српски КУД -ови поново умнжити.
СМОТРА У "АРЕНИ"
БОЈАН Стефановић наглашава да ће следећа Европска смотра фолклора бити одржана 2023. године у Београду.
- Имали смо с тим у вези састанак са директором Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арноом Гујоном и смотра би требало да буде одржана крајем маја или почетком јуна следеће године у "Арени". Доћи ће преко три хиљаде играча из цела Европе - наводи наш саговорник.
Препоручујемо
"ЛОЛА" ИГРА САД БЕЗ БРИГА: Град Београд коначно преузео највеће аматерско КУД на Балкану
21. 02. 2022. у 16:40
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)