ГОТОВО ПОЛОВИНА МЛАЂЕ ДИЈАСПОРЕ БИ ДА СЕ ВРАТИ: Све више људи одавде ради на даљину, враћају се због короне и да им деца говоре српски
ИВАНА Зубац (39) живела је 16 година у иностранству, тамо је дипломирала, а онда одлучила да се врати у Србију, пре четири године. Данас ради као финансијски менаџер у НАЛЕД-у.
Она није једина. Истраживања су показала да је 40 одсто наше млађе дијаспоре спремно да се врати одмах само ако би се указала добра каријерна прилика.
- Отишла сам у Шведску чим сам завршила Земунску гимназију, са 18 година. Тамо сам имала родбину са мајчине стране и указала ми се прилика. Биле су ми потребне две године да добро савладам језик, да бих могла да полажем испите на шведском - каже наша саговорница.
У овој земљи је живела шест и по година. Када је завршила државни факултет, добила је понуду за посао, али је ипак решила да направи паузу од три месеца и оде у Барселону, да учи шпански. На југу јој се толико допало да су се три месеца продужила у три године, током којих је нашла посао за "Кол технолоџи сервис", односно по уговору за "Бритиш телеком". А онда су је пословне прилике и каријера одвеле у Лондон.
- У свакој од ових земаља имала сам предивно радно и животно искуство, али сам одувек желела да се вратим. Волим своју земљу и матерњи језик. У међувремену, овде се отворило пуно фирми и видела сам у томе прилику за себе. Осим тога, недостајала ми је спонтаност живота у Србији - каже Ивана.
Преко "Тачке повратка" послала је биографију на више адреса и као најизазовнија показала се позиција у НАЛЕД-у. Како каже, од почетка пандемије короне, многи њени пријатељи, Срби из Лондона, издали су станове у Енглеској и дошли у Београд, пошто су радили на даљину, од куће. Овде су им породице, а, осим тога, "локдаун" у Енглеској био је далеко ригорознији.
- Доста њих помишља да се потпуно досели - додаје наша саговорница. - На то би их стимулисао добар посао и осећај да су се ствари помериле набоље, да овде имају перспективу.
Само од октобра 2020. до октобра прошле године у Србију се вратило око 92.000 људи, а "Тачки повратка" јавило се више од 7.000, каже Иван Бркљач из ове организације.
- Годинама смо имали одлив мозгова. Подједнако су емигрирали и ниско, и средње и високообразовани, па се исто тако сви они и враћају - каже Бркљач за "Новости". - На платформи "Инфостуда" у 2021. било је за 55 одсто више огласа за посао него у 2019, која им је дотле била рекордна. Око пет одсто оних који су дошли ради послове на даљину, тзв. римоут послове.
Многи од њих су заинтересовани да тако и наставе, па се распитују код "Тачке повратка" шта би то значило за њихов порески статус и да ли би овде имали здравствено осигурање. Сваки случај је за себе, али оне који овде бораве и раде дуже од 183 дана закон обавезује да у Србији плаћају порез. Са неким земљама наша има потписан уговор о избегавању дуплог опорезивања, али их са некима, као што су САД, нема.
- Важно је рећи и да послодавац који запосли повратника из дијаспоре, који је у иностранству боравио дуже од две и по године или пак странца, има умањене порезе и доприносе на њихове зараде 70 одсто у наредних пет година. Ово је везано за особу, па ако промени посао, олакшице добија нови послодавац - каже Бркљач.
Анализа Бечког института за међународне економске студије каже да се између 2015. и 2019. у Србију вратило 90.000 високообразованих више него што је отишло. Неки долазе због пандемије, или због носталгије, или кад оду у пензију, неки, опет, кад добију децу, јер желе да ова говоре језик предака, а неки су у нашој земљи нашли добре пословне прилике.
СТИЖУ ИЗ КАНАДЕ И АУСТРАЛИЈЕ
НАШИ људи најчешће се враћају из Немачке, Аустрије, Швајцарске, Велике Британије, САД, а од почетка короне нарочито из Канаде и Аустралије. То су земље у које традиционално највише одлазе високообразовани.
Препоручујемо
ПОМОГАО МИ ЈЕ БАМБИ ТОШИЋ: Срђан Игњатов, селектор санкашке репрезентације
04. 03. 2022. у 05:00
COVID 19 ИХ ВРАТИО КУЋИ: Око 400 хиљада људи се због пандемије вратило у Србију
19. 06. 2021. у 17:35
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)