ГОТОВО ПОЛОВИНА МЛАЂЕ ДИЈАСПОРЕ БИ ДА СЕ ВРАТИ: Све више људи одавде ради на даљину, враћају се због короне и да им деца говоре српски

ИВАНА Зубац (39) живела је 16 година у иностранству, тамо је дипломирала, а онда одлучила да се врати у Србију, пре четири године. Данас ради као финансијски менаџер у НАЛЕД-у.

ГОТОВО ПОЛОВИНА МЛАЂЕ ДИЈАСПОРЕ БИ ДА СЕ ВРАТИ: Све више људи одавде ради на даљину, враћају се због короне и да им деца говоре српски

Фото Shutterstock

Она није једина. Истраживања су показала да је 40 одсто наше млађе дијаспоре спремно да се врати одмах само ако би се указала добра каријерна прилика.

- Отишла сам у Шведску чим сам завршила Земунску гимназију, са 18 година. Тамо сам имала родбину са мајчине стране и указала ми се прилика. Биле су ми потребне две године да добро савладам језик, да бих могла да полажем испите на шведском - каже наша саговорница.

У овој земљи је живела шест и по година. Када је завршила државни факултет, добила је понуду за посао, али је ипак решила да направи паузу од три месеца и оде у Барселону, да учи шпански. На југу јој се толико допало да су се три месеца продужила у три године, током којих је нашла посао за "Кол технолоџи сервис", односно по уговору за "Бритиш телеком". А онда су је пословне прилике и каријера одвеле у Лондон.

- У свакој од ових земаља имала сам предивно радно и животно искуство, али сам одувек желела да се вратим. Волим своју земљу и матерњи језик. У међувремену, овде се отворило пуно фирми и видела сам у томе прилику за себе. Осим тога, недостајала ми је спонтаност живота у Србији - каже Ивана.

Преко "Тачке повратка" послала је биографију на више адреса и као најизазовнија показала се позиција у НАЛЕД-у. Како каже, од почетка пандемије короне, многи њени пријатељи, Срби из Лондона, издали су станове у Енглеској и дошли у Београд, пошто су радили на даљину, од куће. Овде су им породице, а, осим тога, "локдаун" у Енглеској био је далеко ригорознији.

- Доста њих помишља да се потпуно досели - додаје наша саговорница. - На то би их стимулисао добар посао и осећај да су се ствари помериле набоље, да овде имају перспективу.

Само од октобра 2020. до октобра прошле године у Србију се вратило око 92.000 људи, а "Тачки повратка" јавило се више од 7.000, каже Иван Бркљач из ове организације.

- Годинама смо имали одлив мозгова. Подједнако су емигрирали и ниско, и средње и високообразовани, па се исто тако сви они и враћају - каже Бркљач за "Новости". - На платформи "Инфостуда" у 2021. било је за 55 одсто више огласа за посао него у 2019, која им је дотле била рекордна. Око пет одсто оних који су дошли ради послове на даљину, тзв. римоут послове.

Многи од њих су заинтересовани да тако и наставе, па се распитују код "Тачке повратка" шта би то значило за њихов порески статус и да ли би овде имали здравствено осигурање. Сваки случај је за себе, али оне који овде бораве и раде дуже од 183 дана закон обавезује да у Србији плаћају порез. Са неким земљама наша има потписан уговор о избегавању дуплог опорезивања, али их са некима, као што су САД, нема.

- Важно је рећи и да послодавац који запосли повратника из дијаспоре, који је у иностранству боравио дуже од две и по године или пак странца, има умањене порезе и доприносе на њихове зараде 70 одсто у наредних пет година. Ово је везано за особу, па ако промени посао, олакшице добија нови послодавац - каже Бркљач.

Анализа Бечког института за међународне економске студије каже да се између 2015. и 2019. у Србију вратило 90.000 високообразованих више него што је отишло. Неки долазе због пандемије, или због носталгије, или кад оду у пензију, неки, опет, кад добију децу, јер желе да ова говоре језик предака, а неки су у нашој земљи нашли добре пословне прилике.

СТИЖУ ИЗ КАНАДЕ И АУСТРАЛИЈЕ

НАШИ људи најчешће се враћају из Немачке, Аустрије, Швајцарске, Велике Британије, САД, а од почетка короне нарочито из Канаде и Аустралије. То су земље у које традиционално највише одлазе високообразовани.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НИСАМ СЕ ОПРОСТИО ОД АЈАКСА: Тадић најављује повратак, али постоји један услов, ево и који