БЛАЖЕ МЕРЕ НОВИ ЗАЛЕТ ЗА КОРОНУ: Изгледа да се епидемијска крива заравњује, али проф. Тиодоровић није задовољан ситуацијом

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

19. 03. 2022. у 08:00

У СРБИЈИ се више не региструје делта сој короне, доминира омикрон, а има и "невидљивог" тзв. стелт омикрона, па је мало вероватно да у пракси дође до мешања ове две варијанте, и настанка делтакрона, али је теоретски могуће. Верованије је, ипак, да делтакрон, као и сви сојеви досад, уђу из иностранства. Ова хибридна варијанта короне потврђена је у САД, Великој Британији, Данској, Француској, Белгији, Холандији, Немачкој...

БЛАЖЕ МЕРЕ НОВИ ЗАЛЕТ ЗА КОРОНУ: Изгледа да се епидемијска крива заравњује, али проф. Тиодоровић није задовољан ситуацијом

Др Бранислав Тиодоровић / Фото Таннјуг

Нови сој којем карактеристике "делте" дају могућност да буде опаснији, а омикрона да буде бржи, засад је, према извештајима европских лабораторија, на ниском нивоу циркулације, али "под лупом". Професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба каже, за "Новости", да ни делтакрон, као ни нови сој откривен у Израелу, који је комбинација доминантне омикрон варијанте БА.1 и подсоја БА.2 нису разлози за претерану бригу, али да у наредним данима свакако можемо да очекујемо пораст броја новозаражених:

- Пресек епидемијске ситуације већ неколико дана изгледа као заравњење криве, али тренд није добар: имамо континуирани, мада не драстичан пораст броја новоинфицираних. То смо и очекивали после одлука Кризног штаба о ублажавању мера, иако је медицински део инсистирао на томе да маске у затвореном остану обавезне бар још десетак дана. Овако, можемо очекивати да број новоинфицираних поново достигне 3.000 за дан, али ћемо крајем марта, почетком априла ући у мирнији период, бар до јесени.

Скок броја новозаражених не би био изненађење: Аустрија данима региструје готово 50.000 нових инфекција, Немачка - 290.000, Француска више од 105.000...

То се објашњава ублажавањем противепидемијских мера, а све ове земље имају већи обухват вакцинацијом него ми.

У Француској, где су први пут идентификовани узорци делтакрона, прати се и ширење овог соја. Научници кажу да је прерано да се са сигурношћу зна да ли делтакрон утиче на људе другачије од делта варијанте или варијанте омикрона. Џереми Камил, ванредни професор микробиологије и имунологије на Државном универзитету у Луизијани, сматра да ће се делтакрон, пошто има хибридни шиљасти протеин омикрона, вероватно понашати слично као у тој варијанти короне.

- То не значи да није опасно, јер је омикрон опасан, али моја чврста претпоставка је да би се поклапао са оним што видимо са омикроном - рекао је професор Камил.

И Израел је повећао епидемиолошку лупу. У земљи која је прва постигла рекордан обухват вакцинацијом од 3. до 16. марта пријављено је више од 85.000 случајева ковида 19.

- Нови сој, откривен PCR тестирањем путника на аеродрому крај Тел Авива, очигледно не даје тешке слике. Могу да се јаве повишена температура, грозница, бол у мишићима и зглобовима, поготово код људи слабог имунитета и хронично оболелих, али је одлука да се оболели не лече у болницама него код куће, потврда утиска који су стекли лекари клиничари у Израелу да нови сој не изазива тешке форме болести - каже професор Бранислав Тиодоровић.

ЈОШ 15 ЖРТАВА КОВИДА

У СРБИЈИ је у петак регистровано готово 300 инфицираних мање вирусом корона него дан раније, укупно 2.076, али и тестирано је готово 2.000 људи мање. Број пацијената на респираторима је исти - 47, а преминуло је за дан још 15 оболелих. У болницама се смањује број пацијената и сада их је 932.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ВЕЛИКА ЧАСТ: Душан Мандић кандидат за најбољег ватерполисту Европе