ЗАБОРАВЉАМО КОРОНУ, АЛИ НЕ И ОНА НАС: Коме је и зашто потребна и друга бустер доза, коју је недавно препоручио Национални комитет
МАСКЕ су спале, вакцине одавно заборављене, једино је вирус корона, већ трећу годину, још ту, у циркулацији, и још може да изненади. Баш та околност, као и чињеница да имунитет стечен вакцинацијом временом слаби, два су упоришта препоруке које је недавно дао Национални комитет за имунизацију (НИТАГ), а усвојио Кризни штаб - да се пет месеци после треће прими и четврта, односно друга бустер доза вакцине.
Таква препорука је усмерена пре свега на особе слабог имунитета, хронично оболеле, старије од 60 година и запослене у здравству и установама социјалне заштите, али у суштини четврту дозу могу да приме сви старији од 18 година који то желе. Грађанима је, као и до сада, остављена могућност да сами одаберу вакцину, с тим што се онима који се одлуче за "спутњик V" поново даје прва компонента овог цепива.
Професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба, сматра да четврту дозу вакцине треба што пре дати:
- Кажу да "омикрон" који је код нас већ неко време доминантан, није опасан, а најтежи део сваког јутра ми је док гледам извештај о броју преминулих од ковида 19. То су махом невакцинисани. Ако и има неког ко је вакцинисан, онда је он имао не једну, него више хроничних болести. Омикрон код старијих од 60, и код хронично оболелих, макар били и млади, може да направи велики проблем. Зато је неопходна и четврта доза вакцине. Нама ће бити много важније да на јесен добијемо вакцине прилагођене новим сојевима короне, цео свет се спрема за то, наравно и ми, али сада је приоритет да трећу и четврту дозу приме сви угрожени - каже Тиодоровић.
Према речима др Зорана Бекића, директора београдског Дома здравља "Савски венац" и координатора вакциналног пункта на "Београдском сајму", на свим пунктовима где су даване прве три грађани могу да приме и четврту дозу вакцине против инфекције САРС-КоВ2 вирусом:
- Није обавезно да уз личну карту понесу и потврду о имунизацији, али то убрзава процес, јер онда не мора у систему да се проверава да ли је од треће дозе прошло више од 150 дана.
Доктор Бекић каже да се у "Савском венцу" последњих дана, иако је имунизација одавно успорена, највише даје управо четвртих доза вакцине.
У целој Србији почетком прошле седмице апликовано је свега 1.000 до 2.000 доза вакцина дневно. Већина је ковид 19 одложила "ад акта". Ни глобално, пандемија која је пуне две године била планетарна вест број један, више није међу "топ темама". Драстичан скок броја новоинфицираних у Аустрији, Немачкој, Данској и другим земљама које су ублажиле мере, очигледан је доказ да са короном свет још није завршио, а нова претња је "делтакрон", откривен у САД, Француској и још неким земљама. Он има генетске потписе сличне омикрону унутар делта генома, што би могло да значи да је опасан као делта сој, а брз као тренутно доминантна омикрон варијанта. Ако се прошири као сви ранији сојеви, дочекаћемо га прилично незаштићени - или невакцинисани (око 40 одсто одраслих у Србији), или са поствакциналним имунитетом који је због протока времена већ прилично слаб.
- Пандемија није прошла, нису укинуте мере, само су ублажене, а предложена је вакцинација четвртом дозом јер је неопходна - каже доктор Бекић. - Корона је нестабилан вирус и долази до пада имунитета после вакцинације или прележаног ковида 19, како код кога после три, четири, пет или шест месеци. Зато је потребно да сви пет месеци после треће приме четврту дозу, поготово имунодефицијентни, хронични болесници, а пре свих онколошки, здравствени и радници у Домовима за старе. Доступне су "синофарм", "спутњик V" и "Фајзерова" вакцина, а очекујемо испоруку "АстраЗенеке".
Давање четврте дозе први је започео Израел, онда Велика Британија. Касније је препоручена и у Аустралији, Шпанији, Мађарској, Црној Гори... Прелиминарни резултати клиничке студије у Израелу која је испитивала ефикасност четврте дозе показали су да се после ње и до пет пута повећава ниво антитела. Испоставило се, ипак, да је и међу четири пута вакцинисанима касније било много заражених омикрон сојем, али су израелске здравствене власти оцениле да то "не значи да је давање четврте дозе било грешка".
У Србији је давање треће дозе почело у августу прошле године. Доктор Бекић каже да је ту бустер дозу у Србији досад примило више од 35 одсто одраслих:
- Последњих дана у "Савском венцу" и дајемо највише четвртих доза, али то је много мање него што је потребно, с обзиром на то да у свету поново расту бројеви новоинфицираних. Једино право оружје против вируса корона је имунизација. Четвртом дозом смањујемо ризик од инфекције и тежих форми ковида 19. Држава је учинила све што је до ње. Грађани Србије су привилеговани што живе у земљи која је међу првима у Европи омогућила доступност вакцина, и континуирано снабдевање. Све угрожене категорије позивам да се вакцинишу, и очекујем да ће временом бити све више заинтересованих за четврту дозу.
Друга бустер доза није упитна ни за примаријуса др Радмила Петровића, епидемиолога који сматра да је додатну заштиту требало понудити и раније:
- Хиперстимулација није штетна, давање додатне дозе не може да штети, а може да користи - каже др Петровић. - Ако епидемија поново буде у залету, а та могућност се не искључује, боље је да имамо имунитет. Поствакцинални имунитет не траје дуго, после пет месеци је на прилично ниском нивоу, а ми већ имамо вакцине и зашто то не бисмо искористили.
За заговорнике теорије да "старе" антиковид вакцине више "не раде" јер вуханског соја вируса, на основу којег су прављене, одавно нема у циркулацији, доктор Петровић има контрааргумент:
- Можда је вакцина сада мање ефикасна, али не може да буде потпуно неефикасна. Она садржи и антигене који су сигурно битни за заштиту, није све у спајк протеину, треба користити и антигене који спречавају тежу клиничку слику ковида 19. Иако се временом мењао то је и даље САРС-КоВ2 вирус, само што имамо и његове подваријанте, и вакцинација свакако има смисла.
УСАВРШАВАЈУ СЕ ВРЕМЕНОМ
ВЕЋ се испитују новије антиковид вакцине, које би до јесени могле бити доступне, а др Петровић каже да ће оне временом бити све ефикасније:
- Ниједна вакцина у историји није у старту направљена "идеална" каква је сада, све су у почетку имале мањи степен заштите, па се касније усавршавале, неке годинама, друге деценијама. Прва вакцина, против беснила, штитила је 50 одсто, сваки други вакцинисани је значи умирао од те болести, али и то је тад био огроман напредак спасти сваког другог. Та вакцина сада пружа заштиту од 100 одсто, а споредне реакције су нула. Нема разлога да тако не биде ни са антиковид вакцинама.
Препоручујемо
УЖИЦЕ ОМОГУЋИЛО ЧЕТВРТУ ДОЗУ ВАКЦИНЕ: Друга бустер доза доступна грађанима
16. 03. 2022. у 14:10
У ПАРАЋИНУ СЕ ВАКЦИНИШУ ЧЕТВРТИ ПУТ: За прву дозу нема интересовања, али има за четврту
16. 03. 2022. у 13:00
БУСТЕР ДОЗА ШТИТИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА: Истраживање о ефикасности вакцине против короне
21. 02. 2022. у 09:40
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)