ЈАЧИ СМО ОД СВИХ БОЛЕСТИ: "Новости" са екипом Здравствене станице варошице Ушће у Ибарској клисури

Горан Ћировић

20. 03. 2022. у 08:38

УЗ велику стручност, знање, вештину, професионализам, али и колегијалне, готово породичне односе и добру сарадњу у свакој ситуацији, не постоје изазови и препреке које запослени у Здравственој станици (ЗС) варошице Ушће у Ибарској клисури не могу да савладају.

ЈАЧИ СМО ОД СВИХ БОЛЕСТИ: Новости са екипом Здравствене станице варошице Ушће у Ибарској клисури

Фото Г. Шљивић

У то су се небројано пута уверили мештани ушћанског, студеничког и рудњанског краја, као и репортери "Новости", који су једно пре подне провели у овој здравственој установи удаљеној 52 километра од матичног Дома здравља у Краљеву.

У склопу ЗС Ушће су четири теренске амбуланте у селима Гокчаница, Рудно, Студеница и Мланча, удаљеним и до 50 километара. На веома разуђеном руралном подручју које заузима трећину територије града Краљева, за примарну здравствену заштиту око 6.000 становника овог краја задужена је екипа од четворо лекара, шест медицинских сестара, стоматолога, стоматолошке сестре, четворице возача и три хигијеничарке.

- Уз основну делатност примарне медицинске заштите, према потреби радимо и хитне интервенције, кућне терапије, патронажу и обавезну ноћну пасивну и активну приправност с обзиром на то да је радно време амбуланте од 7 до 20 сати. После тога, према распореду, у приправности су један лекар, медицинска сестра и возач. Под нашим кровом су и апотека и лабораторија. Интересантно је да ми прегледамо и децу, имамо овлашћења да преписујемо терапију за малишане, што иначе чини педијатрија - прича шеф ЗС Ушће др Драгослав Дугалић, специјалиста опште медицине.

Према његовим речима, у уобичајеним околностима кроз ЗС дневно прође око 100 пацијената, што уме да буде велико оптерећење када ради по један лекар у смени.

- У време најјачих таласа вируса корона нисмо имали статус ковид-амбуланте, али смо били први на удару оболелих мештана који су се најпре нама обраћали за помоћ или савет. Никога нисмо вратили. У једном моменту је више од половине запослених било заражено и на боловању, па је због недостатка кадрова радила само амбуланта у Ушћу - додаје др Дугалић. - Од почетка масовне имунизације против ковида 19 редовно обављамо и вакцинацију.

За 33 године колико је запослен у Здравственој станици у свом родном месту, др Дугалић је успешно обавио и 13 порођаја.

- То су били специфични случајеви када није било могућности да трудница на време стигне у Краљево. Први пут сам порођај обавио у другој, трећој години рада у својој ординацији, а било је случајева и у кућним условима, одлазака по снегу на готово неприступачне локације, порођаја пред самом амбулантом, пред мојом кућом, као и неколико у санитетском возилу на путу према краљевачкој болници.

У надлежности ове здравствене станице је и четрдесетак километара Ибарске магистрале, од Бресника до Лозна, на веома прометној деоници Краљево - Рашка. Чести саобраћајни удеси захтевају пуну приправност и мобилност дежурних лекарских екипа.

ДИПЛОМИРАО У МОСКВИ

РОЂЕНИ Ушћанин, др Драгослав Дугалић дипломирао је 1989. године на Првом медицинском институту у Москви, а специјализацију је обавио у Крагујевцу. Иако је имао бројне понуде за рад у великим медицинским центрима, одлучио је да се врати у своје родно место и посвети се лечењу овдашњих мештана.

- Желео сад да се вратим међу своје, да ту где сам потекао и стасао лечим рођаке, пријатеље, комшије, мештане незнане и знане. И тако 33 године. Нисам погрешио. И моја супруга је лекарка и такође ради у овој Здравственој станици - скромно каже др Дугалић.

ПОРОДИЧНА АТМОСФЕРА

МЛАДА докторка Исидора Савић завршила је студије 2020. године, након стажирања у Општој болници "Студеница" у Краљеву недавно је као замена добила ангажман у ЗС Ушће.

- Више сам него задовољна, старије колеге су ми у сваком тренутку на располагању. Много ми значи њихова подршка, а посебно ми импонује породична атмосфера - каже др Савић, која у Ушће путује из родног Краљева. - За мене је ово велико, драгоцено искуство које ће ми много користити у наставку каријере.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)