ЗАШТО НАМ ЈЕ ПОТРЕБНА ЧЕТВРТА ДОЗА? Доктор Тиодоровић открива ко би и због чега морао одмах да је прими

Новости онлајн

20. 03. 2022. у 11:13

ЧЕТВРТОМ дозом постајете отпорнији на вирус, вакцине су доступне и бесплатне, вакцинацијом се смањује могућност да вирус мутира, са минимум две мРНК вакцине лакше се путује, и то су само неки од разлога због којих је добро примити другу бустер дозу.

ЗАШТО НАМ ЈЕ ПОТРЕБНА ЧЕТВРТА ДОЗА? Доктор Тиодоровић открива ко би и због чега морао одмах да је прими

Фото: Танјуг/Димитрије Николић

Вакцинација четвртом дозом почела је у Србији, а како лекари објашњавају, она је пре свега потребна старијима и хроничним болесницима, лекарима, као и онима који раде у колективима. Такође, другу бустер дозу могу примити сви који су старији од 18 година, а којима је прошло пет месеци од треће дозе, пише "Блиц".

Вирус је слабији али не за свакога

Вирус је захваљујући својим мутацијама променио неколико сојева, па је временом постао слабији, међутим, није слабији баш за сваку особу, с озбиром да развој клиничке слике зависи од стања имунитета.

Епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић каже да је препорука о четвртој дози и те како добра, и да је добро искористити ту могућност за заштиту од вируса. Како напомиње, они са слабијим имунитетом никако не би требало да чекају ако им је истекло пет месеци од треће дозе.

- Они који спадају у ризичну групу, они треба да приме да би били заштићени и у овом такозваном „мирном периоду“, јер и у том периоду вирус кружи. И они који спадају у те категорије које су ризичне, хронични болесници, без обзира на узраст, они могу да се заразе у сваком моменту и да добију неку компликованију клиничку слику. Вирус и даље циркулише, зато је добро је да сви буду заштићени, то ће им помоћи да лакше савладају вирус ако се заразе, каже професор Тиодоровић.

Вакцинацијом се јача отпорност, али и спечавају мутације

Корона вирус је за две године променио неколико мутација, те смо добили и неколико сојева, према речима лекара, делта сој је убедљиво био најагресивнији од свих, те је за само два дана „силазио“ до плућа, док је рецимо код омикрона, ситуација другачија па се вирус задржава у носу и грлу. Иако омикрон не даје високу стопу хоспитализације, и углавном се лечи брзо, за неке и он може бити опасан.

Препорука је врло добра, сматра професор Тиодоровић, и додаје да ће друга бустер доза одржати ниво заштите нарочито код осетљивих група, али ће и масовнијом вакцинацијом остати и мање простора за мутирање вируса.

-То је тачно тако, што је већи обухват вакцинације, не само код нас, него и у свету, то је мања шанса за развој нових мутација. Када су вируси у питању то је једноставно тако, у епидемији вакцинација је увек решење. Постоје ту природне законитости, али ми морамо бити свесни да нам је вакцинација неопходна, а нарочитоонима код који су слабијег имунитета, каже професор Тиодоровић.

Имамо око 59 одсто вакцинисаних

Иако смо међу првима добили вакцине, и то неколико различитих произвођача, нешто мање од половине грађанства није приступило имунизацији.

- Било би боље да смо имали већи обухват, али шта је ту је. Онај ко се вакцинисао са две или три, вакцинисаће се опет, онај ко није, не знам да ли ће приступити имунизацији. Ипак, напомињем, сви који нису вакцинисани а ризични су нека се вакцинишу постојећим вакцинама, ја очекујем такође да ћемо на јесен имати и нове вакцине које су прилагођене специјално за нови сој, па они који нису ризични, могу и да сачекају, али они људи који имају хроничне болести, мој савет је да не чекају већ да одмах приме своју бустер дозу, апелује професор Тиодоровић.

Мутација у Израелу

Министарство здравља Израела објавило је да су откривена два случаја заразе новим сојем корона вируса у тој земљи, односно да је дошло до комбинације омикрона БА.1 и БА.2. Епидемиолог и члан Кизног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић каже да нема разлога да нас то забрињава, јер су мутације сасвим очекиване, и да овај сој даје блажу клиничку слику.

- То је комбинација омикрона БА. 1 и БА. 2 и практично се карактерише благим повишењем температуре, грозницом, боловима у мишићима и зглобовима. И сами Израелци су донели одлуку да нема хоспитализације таквих болесника, и да то пролази као обична прехлада. Тај сој су добили преко некога ко је стигао из иностранства на њихов аеродром. Узели су узорак, и открили га. То значи да се таква врста комбинације дешава по свету, али ево што је важно, они су ипак озбиљна медицина, важно је да нема никаквих озбиљних знакова болести. У питању су лакше клиничке слике, и углавном све пролази лако и нема хоспитализације, каже професор Тиодоровић.

Како је навело министарство Изрела, тај сој још увек није познат у свету, а откривен је ПЦР тестирањем путника на међународном аеродрому Бен Гурион крај Тел Авива.

За десет дана бројке ће бити мирније

Професор Тиодоровић подсећа да је вирус у циркулацији, и да је то сасвим очекивано да се дешавају мутације, с тим што се не очекује да ће доћи до озбиљнијих, због природне законитости.

- На нама је да будемо озбиљни, јер ово није прошло као што се види по бројкама које расту у последња три дана. Ми сада треба да мислимо на оне људе који су осетљиви или преосетљиви због свог пада имунитета, на хроничне болеснике. Маске су остале као препорука, али људи су то схватили као да им више нису потребне, у реду, али ми морамо да мислимо на оне који су слабији, па да их заштитимо. Што се бројева тиче, они ће ићи горе-доле у наредних десетак дана, али после тога очекујем једно смиривање, закључује професор Тиодоровић.

БОНУС ВИДЕО:

НАШИ ХЕРОЈИ: Интервју са докторком из ковид амбуланте

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)